خوراکی های مضر برای سندروم روده تحریک پذیر
سندروم روده تحریک پذیر ( IBS ) یک بیماری مزمن است که روی روده تاثیر می گذارد. در بیماری سندروم روده تحریک پذیر،غذاها و نوشیدنی ها نقشی بسیار مهم ایفا می کنند

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟ چه علائمی دارد؟

سندروم روده تحریک پذیر ( IBS ) یک بیماری مزمن است که روی روده تاثیر می گذارد. این بیماری را با شاخصه هایی چون ناراحتی و درد معده و تغییر در عادات روده می شناسیم. علائم آن عبارتند از ورم و نفخ، گرفتگی، درد، اسهال و یبوست. برای کسانی که از این مشکل رنج می برند، علائم بسیار زجر آور است و در موارد بسیار شدید فرد را کاملا ناتوان می کند.

در بیماری سندروم روده تحریک پذیر،غذاها و نوشیدنی ها نقشی بسیار مهم ایفا می کنند. بیش از 60 درصد بیمارانی که دچار IBS هستند گزارش داده اند که درست بعد از وعده غذایی علائمشان بدتر شده است. تحریک کننده های خوراکی بسیار شایع هستند به طوری که 84 درصد بیمارانی که عوامل تحریک کننده خود را گزارش دادند، حداقل به یک غذا اشاره کرده بودند.

از مگان روسی متخصص تغذیه و سلامت روده خواستیم برخی از غذاهایی که به عنوان تحریک کننده سندروم روده تحریک پذیر شناخته می شوند را به ما معرفی کند. غذاهایی که در ادامه خواهد آمد شایع ترین موارد خوراکی است که روی این بیماری تاثیر می گذارند. با اینکه ممکن است این غذاها روی همه بیماران سندروم روده تحریک پذیر تاثیر نگذارد، اما توصیه می کنیم در صورت مشاهده علائم از سمت هر کدام از آنها خیلی سریع محدودش کنید.


خوراکی هایی که تحریک کننده سندروم روده تحریک پذیر هستند

1- غذاهای سرشار از FODMAP

FODMAP در واقع یک کلمه اختصاری است و به جای الیگوساکاریدها تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی ال استفاده می شود. اینها انواع مختلف کربوهیدرات و قند هستند که در روده هضم نمی شوند و یا به خوبی جذب نمی شوند. غذاهای سرشار از FODMAP عبارتند از سیر، پیاز، آرد، شیر، بستنی، قارچ، زردآلو، گلابی و لوبیا.

البته اینها تنها تعدادی از این غذاها بودند. تحقیقات نشان داده برنامه غذایی که این نوع غذاها در آن محدود شود می تواند تاثیرات مثبت زیادی روی کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر داشته باشد. از آنجا که محدود کردن و حذف بعضی غذاها از برنامه غذایی بسیار دشوار است، باید بگوییم این محدودیت برای مدت زمانی محدود اعمال می شود نه برای همیشه. این نوع برنامه غذایی شامل سه مرحله است:

  • حذف تمام غذاهای FODMAP از برنامه غذایی به مدت 6 تا 8 هفته.
  • به مرور این غذاها را تا سطحی که می توانید آنها را تحمل کنید به برنامه بازگردانید.
  • برای تثبیت برنامه غذاهایی که بیشترین تاثیر منفی را دارند، با آزمون و خطا شناسایی می کنید تا محدود شوند.

این نکته مهم را نیز باید بگویم که چنین برنامه ای تنها باید زیر نظر پزشک متخصصتان انجام بگیرد.


2- الکل

نوشیدنی ها نیز از عوامل تحریک کننده سندروم روده تحریک پذیر هستند. نوشیدنی های الکلی تقریبا علائم هر بیماری را بدتر می کنند و سندروم روده تحریک پذیر نیز از این قاعده مستثنا نیست. الکل روی تحرّک مسیر گوارشی تاثیر می گذارد و یکی از تحریک کننده های شناخته شده روده است. برخی نوشیدنی های الکلی با FODMAP ها نیز ترکیب هستند که مشکل را برای کسانی که از این بیماری رنج می برند دو چندان می کنند. توصیه می شود به خاطر سلامت کلی بدن خود و همچنین کاهش علائم IBS، مصرف این نوشیدنی ها را کنار بگذارید.


3- غذاهای پرچرب

غذاهای پرچرب نشان داده اند که می توانند علائم بیماری سندروم روده تحریک پذیر را افزایش دهند. در واقع تحقیقات نشان داده آنهایی که از سندروم روده تحریک پذیر رنج می برند در مقایسه با افراد سالم نسبت به غذاهای چرب روده ای حساس تر هستند. غذاهای پرچرب در این افراد باعث تغییر تحرک روده می شود و روی ترشح هورمون روده تاثیر می گذارد که این نیز بعدها می تواند روی تحرک روده تاثیر بگذارد. 

تحریک کننده های شایع پر چرب عبارتند از: گوشت های سرخ شده، چیپس، سوسیس، پیتزا، پای و سس های خامه ای. با این حال لازم نیست که یک برنامه غذایی سرشار از چربی را دنبال کنید. روی چربی های غیر اشباع و چربی های دارای حلقه های اشباع نشده تمرکز کنید، مانند روغن زیتون، آجیل ها، دانه ها و ماهی های پرچرب.


4- کافئین

تحقیقات متعددی تا به حال سندروم روده تحریک پذیر را با کافئین مرتبط کرده اند. کافئین می تواند تحرک روده را افزایش دهد و همچنین می تواند هورمون های استرس مانند کورتیزول را افزایش دهد که منجر به افزایش فعالیت ارتباط بین مغز و روده می شود. به خاطر داشته باشید کافئین فقط در قهوه و چای پیدا نمی شود بلکه در بسیاری از نوشابه ها و نوشیدنی های انرژی زا نیز موجود است.


5- غذاهای تند

بارها و بارها گزارش شده غذاهای تند و دارای ادویه باعث بروز علائمی شبیه به سندروم روده تحریک پذیر شده اند. ترکیب فعال موجود در فلفل به نام کپسایسین می تواند در برخی افراد باعث افزایش تحرک روده و دردهای شکمی شود. دیگر ترکیباتی که معمولا در غذاهای دارای ادویه یافت می شود عبارتند از: سیر و پیاز که هر دو با بدتر شدن علائم سندروم روده تحریک پذیر در ارتباط هستند.

تغییرات غذایی می توانند علائم این بیماری را تا حدود زیادی کاهش دهند. بیشتر مواقع همین تغییرات کوچک کافی است. از آنجا که تحریک کننده های غذایی بین افراد متفاوت است، بهترین راه نظارت بر این روند، نوشتن چیزی است که در طول روز می خورید. به خاطر داشته باشید لیست بالا قطعی نیست و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، باید به یک متخصص مراجعه کنید.


بیشتر بدانید : عواملی که خطر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر را افزایش می دهند

بیشتر بدانید : به بیماری IBS مبتلا هستید؟ از خوردن این 12 خوراکی اجتناب کنید

بیشتر بدانید : مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر بخوانند

بیشتر بدانید : تاثیر سندروم روده تحریک پذیر بر رابطه جنسی

بیشتر بدانید : روده تحریک پذیر و تاثیر شگفت انگیز روان درمانی بر آن


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:kermany.com