اگر 40 ساله شده اید، این مطلب را حتما بخوانید
 با افزایش سن بخش های مختلف بدن تغییراتی می کنند و نیاز به مراقبت های بیشتی دارید، یکی از مهم ترین مسائل که بعد از 40 سالگی باید مد نظر قرار بگیرند، تغذیه است

 تغذیه بعد از 40 سالگی به چه شکلی است؟

کاهش سوخت و ساز بدن با افزایش سن و تغییردرتعادل هورمون ها، علت ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن بعد از۴۰ سالگی است. با این حال، رعایت یک رژیم غذایی سالم دراین سنین، از بارابتلا به بسیاری از شرایط پزشکی خطرناک می کاهد.به طور کلی برای مبارزه با بیماری های مزمن، نیاز زنان و مردان با افزایش سن به مصرف سوپرفودها یا غذاهای شگفت انگیز بیشتر می شود.

تمشک

بسیاری از بیماری های گوارشی در زنان بالای ۴۰ سال، مرتبط با کاهش سلامت روده و هضم نشدن مواد غذایی است. کمبود فیبر در رژیم غذایی، یکی از علل بروز این مشکلات است. متخصصان تغذیه توصیه می کنند روزانه باید ۲۰ تا ۳۰ گرم فیبر از طریق رژیم غذایی وارد بدن شما شود. این در حالی است که مصرف یک فنجان تمشک، بیش از ۸ گرم فیبر به بدن می رساند.


عدس

این ماده غذایی نه تنها به هضم فیبر کمک می کند، بلکه سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین و آهن است و میزان قند خون را نیز در محدوده سالم نگه می دارد.


کدو تنبل

تحقیقات موسسه ملی سرطان ایالات متحده نشان داده که کاروتنوئیدهایی مانند بتاکاروتن در کاهش ابتلا به بسیاری از سرطان ها به ویژه سرطان سینه مفید است. همه سبزیجات قرمز، زرد، بنفش و نارنجی و همچنین سبزیجات حاوی برگ های سبز تیره، غنی از کاروتنوئیدها هستند. هویج نارنجی و کدو تنبل، در واقع ستاره های بتاکاروتن محسوب می شوند.


گوجه فرنگی
تغذیه سالم

بنا بر تحقیقات مجله بین المللی تحقیقات و درمان سرطان، علاوه بر بتاکاروتن، یک آنتی اکسیدان خوراکی به نام لیکوپن نیز در جلوگیری از سرطان نقش مهمی دارد. میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی، هندوانه، پاپایا و فلفل قرمز، همگی منابع خوبی از لیکوپن هستند. جالب است بدانید پخت گوجه فرنگی به جذب بیشتر لیکوپن موجود در آن کمک می کند.


 تخم کتان

روغن تخم کتان برای کنترل کلسترول بسیار عالی است. اما مهم تر از این ها، دانه های تخم کتان سرشار از امگا۳ و وجودش در برنامه رژیم غذایی همه ضروری است. با این دانه ها می توانید بیماری قلبی، دیابت، سرطان و التهاب های بدن را کاهش دهید.


بیشتر بدانید : غذا هایی برای بعد از چهل سالگی

بیشتر بدانید : ورزش و تغذیه ضروری بعد از 40 سالگی

بیشتر بدانید : تناسب اندام بعد از 40 سالگی با راهکارهایی ساده

بیشتر بدانید : 7 ویتامین و مکمل مورد نیاز بدن بعد از 40 سالگی

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : avayesalamati.com