پرهیز غذایی برای درمان کلسترول
 بهترین روش برای درمان کلسترول پرهیز غذایی است و کنترل مصرف مواد غذایی نقش موثری در کاهش کلسترول دارد

رژیم غذایی برای درمان کلسترول

کلسترول خون بالا می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های خطرناک قلبی شود، برای درمان و حتی پیشگیری از کلسترول خون بالا باید نکاتی را در تغذیه رعایت کنید.
برخی از افراد بیمار به بهانه بالا بودن میزان آهن موجود در جگر، اقدام به زیاده روی در مصرف آن می کنند. در حالیکه با زیاده روی در خوردن این غذا کلسترول خون آنها افزایش پیدا کرده و تهدید جدی برای آنها می باشد. کلسترول بالا خطر بیماری های قلبی و حملات قلبی را افزایش می دهد.افزایش کلسترول

داروهایی می توانند به بهبود کلسترول شما کمک کنند اما اگر بخواهید، تغییراتی را در سبک زندگی خود برای بهبود کلسترول انجام دهید، این چند تغییر سالم که خواهیم گفت را امتحان کنید. اگر شما پیش از این دارو مصرف می کردید، این تغییرات می تواند اثر کاهش دهنده ای روی کلسترول شما داشته باشند.
باید و نبایدها برای کاهش و درمان کلسترول خون بالا و حتی پیشگیری

بیشتر بدانید : کلسترول بالا بدتر است یا تری گلیسرید بالا؟

بیشتر بدانید : چند اقدام ساده برای کاهش کلسترول خون


1. غذاهای سالم و مناسب سلامت قلب بخورید:

تغییرات کمی در رژیم غذایی شما می تواند کلسترولتان را کاهش داده و سلامت قلب شما را بهبود بخشد:چربی های اشباع شده را کاهش دهید. چربی های اشباع شده در درجه اول در گوشت قرمز و محصولات لبنی پر چرب یافت می شوند.کاهش مصرف چربی های اشباع شده می تواند کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد.


حذف چربی های ترانس دار برای درمان کلسترول خون بالا:
چربی های ترانس دار، که گاهی بر روی برچسب های مواد غذایی به عنوان "روغن گیاهی نسبتاً هیدروژنه" ذکر می شوند، اغلب در مارگارین و کوکی، کلوچه و بیسکوییت وجود دارند. چربی های ترانس دار سطح کلسترول کلی را بالا می برند.اداره مواد غذایی و دارویی استفاده از روغن های گیاهی نسبتاً هیدروژنه را تا اول ژانویه سال 2021 ممنوع اعلام کرده است.
 
برای درمان کلسترول بالا، غذاهای غنی از اسیده ای چرب امگا 3 بخورید:
اسیدهای چرب امگا 3 تاثیری روی کلسترول ندارند. اما آن ها دارای مزایای قلبی دیگری هستند، از جمله کاهش فشار خون. غذاهایی که حاوی اسیده ای چرب امگا 3 هستند، شامل ماهی سالمون، خال مخالی، شاه ماهی و تخم کتان میباشند.

برای درمان کلسترول خون بالا مصرف فیبر محلول را افزایش دهید:
فیبر محلول می تواند جذب کلسترول را در جریان خون شما کاهش دهد. فیبر محلول در غذاهایی مانند بلغور جو دوسر، لوبیا قرمز، کلم بروکسل، سیب و گلابی یافت می شود.

مصرف پروتیین آب پنیر را بیشتر کنید:
پروتئین آب پنیر که در محصولات لبنی یافت می شود، دارای بسیاری از فواید سلامتی است که به محصولات لبنی نسبت داده می شود.مطالعات نشان داده اند که مصرف پروتیین آب پنیر به عنوان مکمل، هم کلسترول LDL و هم کلسترول کلی و هم چنین فشار خون را کاهش می دهد.

بیشتر بدانید : کنترل کلسترول خون با چند نکته غذایی


2. در بیشتر روزهای هفته ورزش کنید و فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید:

ورزش می تواند میزان کلسترول را بهبود بخشد. فعالیت فیزیکی متوسط می تواند به افزایش کلسترول (HDL) خوب کمک کند. حداقل 5 بار در هفته برای 30 دقیقه ورزش کنید، یا 20 دقیقه و 3 بار در هفته ورزش های هوازی انجام دهید.
فعالیت فیزیکی، حتی در فواصل کوتاه چند بار در روز، می تواند به شما کمک کند که وزنتان را کم کنید.
این موارد را در نظر بگیرید:
انجام ورزش مورد علاقه تان و برای پیدا کردن انگیزه، یک دوست ورزشی پیدا کنید یا به یک گروه ورزشی بپیوندید.


3. ترک سیگار برای بهبود سطح کلسترول:

ترک سیگار باعث بهبود سطح کلسترول HDL شما می شود.
این مزایا به سرعت رخ می دهد:
20 دقیقه بعد از ترک کردن، فشار خون و ضربان قلب شما بهبود پیدا می کند.
در طی سه ماه بعد از ترک، گردش خون و ریه شروع به بهبود خواهد کرد.
در طی یک سال بعد از ترک، خطر بیماری قلبی به نصف می رسد.
 

4. کاهش وزن برای درمان کلسترول بالا:

یک سبد میوه

حمل چند کیلوگرم اضافی به کلسترول بالا منجر میشود. اگر نوشیدنی های قندی می نوشید، آن را با آب معمولی تعویض کنید. میان وعده هایی چون ذرت بو داده و یا چوب شور بخورید - اما مراقب کالریشان هم باشید. چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفته شده است اگر می خواهید چیز شیرینی بخورید، شربت یا آب نبات هایی را مصرف کنسد که چربی و قند کمی داشته باشد.به دنبال راه هایی بگردید که فعالیت بیشتری در روزمره خود داشته باشید، از جمله استفاده از پله ها به جای آسانسور یا پارک کردن دورتر از محل کارتان. در هنگام استراحت در محل کارتان قدم بزنید.


5. مواد مخدر و مشروبات الکلی را کاملا ترک کنید:

استفاد از الکل با سطوح بالای کلسترول HDL مرتبط است.الکل می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی از جمله فشار خون بالا، نارسایی قلب و سکته شود.
اگر سبک زندگی مناسب نباشد...
گاهی اوقات سبک زندگی سالم کافی نیست تا سطح کلسترول را کاهش دهید.
اگر پزشک شما دارویی را توصیه می کند تا به کلسترول شما کمک کند، آن را مصرف کنید.
تغییرات در سبک زندگی می توانند به شما کمک کنند که دوز دارو را پایین نگه دارید.
 

بخور نخورهای تغذیه کلسترول خون بالا

غذاهایی که کلسترول بالا دارند و باید از آن ها اجتناب کنید:
طبق گفته موسسه سرطان ملی، اینها منابع غذایی هستند که میزان بالایی از کلسترول دارند:

    تخم مرغ و غذاهای تخم مرغی - 25 درصد
    مرغ و غذاهای مرغی - 13 درصد
    گوشت گاو، غذاهای مخلوط با این و همبرگر - 11 درصد
    پنیر پر چرب - 4 درصد
    سوسیس، هات داگ، بیکن و دنده - 4 درصد
    ماهی و غذاهای با ماهی - 3 درصد
    دسرها با پایه غلات - 3 درصد
    دسر های لبنیاتی - 3 درصد
    پاستا و غذاهای با پاستا - 3 درصد
    پیتزا - 3 درصد
    غذاهای مخلوط مکزیکی - 3 درصد
    گوشت های سرد - 3 درصد
    کاهش چربی شیر - 2.5 درصد
    خوک و غذاهای خوکی - 2 درصد
    میگو و غذاهای میگویی - 2 درصد

به طور شگفت انگیز، همه این غذاها دارای تاثیر منفی بر روی کل کلسترول هستند.غذاهایی که باعث التهاب می شوند، بیش ترین آسیب را به خود وارد می کنند و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند.
محصولات حیوانی کیفیت پایین، به شدت ملتهب هستند، چرا که دارای روغن های سمی هستند که با مواد شیمیایی و حلال های آلی ساخته می شوند.
الکل، شکر و کافئین همه مواردی هستند که باعث افزایش تولید کلسترول و التهاب می شوند.
تحقیقات نشان می دهند که افزایش وزن بدن همراه با کلسترول بالا به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مربوط است بنابراین، کاهش وزن و کاهش این غذاها به شما کمک می کنند تا کلسترول کلی و کلسترول LDL را کاهش دهید.
 
از غذاهای زیر باید اجتناب شود تا کلسترول LDL را کاهش و سطح کلسترول HDL را افزایش دهید:


1. روغن کانولا و دیگر روغن های پردازش شده گیاهی:

زمانی که روغن کلزا به هیدروژناسیون می شود، این امر سطح چربی های ترانس دار را افزایش می دهد.دیگر روغن هایی که شامل اسیده ای چرب ترانس دار هستند، شامل روغن ذرت، روغن آفتاب گردان، روغن سویا و روغن نباتی می شوند.


2. چیپس سیب زمینی و غذاهای بسته بندی شده را مصرف نکنید:

از وعده های غذایی ناسالم مانند چیپس سیب زمینی، بیسکوییت، غذاهای سرخ شده و دیگر غذاهای بسته بندی شده پرهیز کنید.


3. پرهیز از مصرف کوکی ها و دیگر شیرینی جات ها برای درمان کلسترول بالا:

قند رژیمی به عنوان علت چاقی باعث چندین بیماری مزمن می شود. باعث افزایش کلسترول LDL بد، تری گلیسیرید می شود و کلسترول HDL و خوب را کاهش می دهد. این شامل محصولات پخته شده، مانند کلوچه، کیک، شیرینی، بیسکوییت، آب نبات ها و دیگر غذاهای بسته بندی شده و نوشابه، آب میوه، نوشیدنی های انرژی زا و دیگر نوشیدنی های قندی است.
 

4. بیکن و دیگر گوشت های فرآوری شده:

مطالعات اخیر نشان داده اند که گوشت پردازش شده با افزایش بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر همراه است. مصرف گوشت فرآوری شده، مانند بیکن، سوسیس،سالامی و هات داگ را محدود کنید. حتی آن هایی که برچسب "کم چرب" دارند کالری و چربی های اشباع شده دارند. به علاوه گوشت فرآوری شده اغلب سدیم بالایی دارند.


5. شیر و دیگر محصولات لبنی متعارف:

چربی شیر حاوی طیف وسیعی از اسیدهای چرب است و برخی تاثیرات منفی را بر روی لیپوپروتئین ها غنی از کلسترول دارند. اسیدهای چرب اشباع شده مثل لوریک اسید و مریستیک اسید، کلسترول را به خصوص نوع بد LDL افزایش می دهند.


6. مصرف نکردن محصولات غلات تصفیه شده :

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات تصفیه شده مثل نان سفید، تورتیلا و پاستا، اثر منفی بر سطح کلسترول بد HDL دارد. مطالعات نشان می دهد که غلات تصفیه شده شاخص گلیسمی بالایی دارند و مصرف این نوع کربوهیدرات منجر به افزایش کلسترول می شود.


بیشتر بدانید : رژیم غذایی برای چربی خون بالاگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : namnak.ir