برای خنک شدن در تابستان و پیشگیری از گرمازدگی چی بخوریم؟
 با گرم شدن هوا احتمال بروز گرمازدگی افزایش پیدا می کند اما با رعایت چند نکته و اصول تغذیه ای می توان از گرمازدگی پیشگیری کرد

پیشگیری از گرمازدگی با این خوراکی ها

نعمت الله مسعودی، متخصص سنتی درباره روش‌های رهایی از گرمازدگی در تابستان، اظهار داشت: در طب ایرانی فصول با تقویم جلو نمی‌آید و به اقلیم و آب و هوا گفته می‌شود و تابستان یعنی زمانی که بدن نیاز داشته باشد خود را با تدبیری خنک تر کند.

اکنون برای خنک شدن بیشتر از کولر و سیستم‌های سرمایشی استفاده می‌شود اما در قدیم مردم به جای دستگاه‌های خنک کننده با استفاده از مواد غذایی و دارویی تحمل بدن در مقابل گرما را بالا می‌بردند.

بیشتر بدانید : گرمازدگی|به فرد گرمازده آب قند و شربت شیرین ندهید!

بیشتر بدانید : روش های پیشگیری و درمان سریع گرمازدگی تابستان

در فصول گرم و تابستان منافذ بدن باز تر می‌شود و حرارت غریزی تحلیل می‌رود. این موضوع باعث می‌شود که در برخی افراد به ویژه کسانی که تخلخل زیاد و مزاج گرم دارند تحلیل قوا دست بدهد و اگر این افراد گرسنه بوده و همچنین فعالیت داشته باشند طبیعی است تحلیل قوا داشته باشند.

در تابستان گوارش ضعیف خواهد بود و باید تا جایی که مقدور است در هوای گرم تردد نکنیم و ورزش کردن در اوج گرما خوب نیست و باعث ایجاد گرمازدگی و ضعف قوای بدنی می‌شود.

بهتر است در زمان‌های خنک ورزش کنیم و توصیه به استراحت و خواب قیلوله شده است. باید مواظب باشیم غذاهای سنگین مانند کله و پاچه، حلیم، ماکارانی و آش رشته مصرف نکنیم و بهتر است غذاهای سهم الهضم مصرف شود.

خیلی مهم است در تابستان ناهار از صبحانه و شام سبک تر باشد و در ناهار کمتر غذا بخوریم؛ برای نمونه می‌توانیم از سالاد به عنوان یک وعده غذایی در ناهار استفاده کنیم؛ضمن اینکه مصرف آب دوغ خیار یا خوردن خورشت ماست هم بسیار خوب است.

استفاده از ماست همراه کشمش، گردو با ماست و ماست همراه با نعنا یا سبزی‌های دیگر بسیار خوب است؛ ضمن اینکه باید حرارت خون را کمتر کنیم. مصرف کاهو سکنجبین، فالوده سیب، فالوده خیار، آب هندوانه با سکنجبین، خیار با سکنجبین و شربت سکنجبین با فرمول‌های مختلف بسیار خوب است.

باید در تابستان از مصرف فست فودها به دلیل ایجاد خشکی در بدن پرهیز کنیم، ابراز داشت: ترکیب کاهو سکنجبین بسیار خوب است اما باید به این نکته مهم توجه کنیم که حتی در مواد غذایی مفید هم باید تعادل را رعایت کنیم.

بیشتر بدانید : مقابله با سنگ کیسه صفرا و مشکلات پوستی با شربتی تابستانی

بیشتر بدانید : رفع گرمازدگی و پیشگیری از گرمازدگی در سفر حج

بیشتر بدانید : علائم گرمازدگی و مراحل گرمازدگی

بیشتر بدانید : پیشگیری از گرمازدگی با توصیه های تغذیه ای

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: farsnews.com