هنگامی ‌كه غذا میخورید قند خونتان افزایش یافته و پانكراس برای مقابله با این امر مقداری انسولین را به جریان خون وارد مینماید ....

در این مقالات دنباله دار ( با دو روش هرم و بشقاب) شما به راحتی می‌توانید یک رژیم غذایی مناسب را انتخاب کرده وبا خوردن انواع خوراکیها در کنار خانواده با شادی ولذت از یک زندگی سالم وطبیعی برخوردار شوید.

همانطور که میدانید، هنگامی ‌كه غذا میخورید قند خونتان افزایش یافته و پانكراس برای مقابله با این امر مقداری انسولین را به جریان خون وارد مینماید حال اگر میزان سطح انسولین بالاتر از حد معمول باشد موجب افزایش ریسك ابتلا به حملات قلبی میشود. که البته دلیل این امر را انقباض دیواره رگها در نتیجه تاثیر انسولین می‌دانند.

از طرف دیگر دیده شده که  انسولین موجب چاقی نیز میگردد این امر به دلیل تاثیر انسولین بر هیپوتالاموس است که موجب میشود شخص احساس گرسنگی كند و همچنین با تاثیر بر سلولهای چربی بافت شكم، موجب افزایش ذخیره چربی در آن می‌گردد ونیز با تاثیر بر كبد منجر به افزایش تولید چربی در این بافت شده ودر نهایت سبب  چاقی می‌گردد. اینجاست كه اهمیت غذایی كه میخورید مشخص می‌شود زیرا هر چه غذای خورده شده موجب افزایش بیشتر قند خون شود مقدار انسولین ترشح شده بیشتر و در نتیجه ریسك بروز حملات قلبی بالاتر است.

با توجه به توضیحات فوق لازم است که هرم غذایی که انجمن دیابت امریکا جهت بیماران دیابتی پیشنهاد نموده است را برای شما ارائه می‌نماید تا با دقت نظر بیشتر اهمیت گروه های غذایی را براحتی ملاحظه نموده و با خیالی آسوده غذای مورد نظر خود را در گروه مربوطه پیدا کنید، نکته جالب توجه در این هرم غذایی وجود همه انواع مواد غذایی میباشد.(در حالیکه در گذشته بیماران دیابتی برای خوردن بسیاری از غذاها ممنوعیت مطلق داشتند.)

1- روش هرم :

 هرم غذایی دیابتی با هرم غذایی معمولی کمی‌متفاوت است زیرا همانطور که میبینید دسته بندی آن بر اساس میزان کربوهیدرات و پروتیین آن می‌باشد برای مثال شما سیب زمینی را به جای اینکه در کنار سبزیجات ببینید در گروه نشاسته ای وغلات می‌بینید ویا شما پنیر را در گروه پروتئیئن های گوشتی میبینید به جای اینکه در کنار گروه لبنیات یا شیر باشد، همچنین مصرف برنج و یا ماکارونی 3/1 فنجان در گروه دیابتی ودر افراد سالم 2/1 فنجان و مصرف آب میوه 4/3 فنجان در حالیکه در افراد دیابتی 2/1 فنجان نمایش داده شده است.

رژیم غذایی مناسب در دیابت(2)
رژیم غذایی مناسب در دیابت(3)
 تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر سمیرا یرخوش
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health
 
 

 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X