رازهایی در مورد خرید مبلمان راحتی و کلاسیک
در این مقاله جزئیات ساده ولی مهمی را در خرید مبلمان به شما معرفی می  کنیم که باید بدانید. این نکات جدا از انتخاب پرده و مدل مبلمان است.

رازهایی در مورد خرید مبل : با همه جزئیات

شاید دلتان می خواهد مبل راحتی داشته باشید یا شاید بخواهید مبل هایی که تا به حال داشته اید را مد روز کنید، به هر حال در هنگام خرید مبل، این عناصر را در نظر بگیرید. وقتی نوبت به انتخاب یا نو کردن یک مبل می رسد، ممکن است بخواهید گزینه هایی را در کنار انتخاب پارچه مبل داشته باشید. جزئیات طراحی مانند منگوله دار بودن، نوار و هد نیل می توانند هم مبل را بهتر جلوه دهند و هم می توانند آن را از آسیب محافظت کنند. جزئیاتی را که می توانند قسمتی را قدیمی تر، مدرن تر یا به طور خارق العاده ای عادی نشان دهند را کشف کنید.

بیشتر بدانید : مبلمان با چوب قهوه ای را با چه رنگ پارچه ای ست کنیم؟

درزها در مبلمان

درزها در مبلمان

یک عنصر طراحی که از مبلی با مبلی دیگر فرق می کند، سبک درز است (چگونگی دوخت حاشیه پارچه ).  نوع درز می تواند مشخص کند که یک مبل تشریفاتی به نظر می رسد یا راحتی.

 

نوار ها در مبلمان

نوار ها در مبلمان

نوار یک نوع قیطان است که در امتداد دوختها, عموما روی لبه های بیرونی کوسن ها و تشک های نشیمن مبل دوخته می شود. می توانید با انتخاب یک رنگ و جنس متفاوت از کوسن جلوه بهتری به مبل بدهید . نواردوزی دور پارچه ها اگر دارای شکل متمایز و مشخصی باشند به بهتر شدن نمای مبل کمک خواهند کرد .

 

کوک ساده در مبلمان

کوک ساده در مبلمان

برخی از کوک ها یک دوخت ساده تری را ایجاد می کنند. کوک هایی که مانند دوخت هستند یک کوک معمولی محسوب می شود، اما کوک های دیگری نیز وجود دارند مانند دوخت فرانسوی و درز کور. لازم نیست بیش از حد وارد جزئیات شوید، چون در کل فرقی نمی کند : کمی مدرن تر و کم تجملاتی تر از نوار دوزی است. اگر می خواهید یک قسمت کمتر دیده شود، کوک های ساده ایده آل هستند.

 

buy-furnicher04.JPG

فلنج ها

فلنج، پارچه ای روی قسمت پشتی مبل است که در امتداد درز ادامه می یابد. فلنج کناره یک پارچه صاف را ایجاد می کند که بدون چین خوردگی ، ژولیده به نظر می رسد. از فلنج می توان در کوسن ها، بالشتک های مبل یا روکش بالش استفاده کرد که  سبک رسمی تری را ایجاد می کند.

 

دامن پیلی داربرای مبلمان

دامن پیلی دار برای مبلمان

اگر قسمتی از مبلمان شما دارای یک دامن است می توانید یک نواری از پارچه متفاوت را به انتهای آن اضافه کنید. این نوار معمولا به عرض 5 تا 10سانتی متر است و می تواند به از بین بردن یکنواختی اسباب و اثاثیه خانه کمک کند. اگر می خواهید دامن های پیلی دار استفاده کنید، فقط از یک طرح در یک اتاق استفاده کنید. استفاده از چندین دامن پیلی دار در یک اتاق می تواند باعث احساس خستگی شود.

 

buy-furnicher06.JPG

نوار غیر پیلی دار برای مبلمان

همچنین در قسمت هایی که نمی خواهید از دامن استفاده کنید برای آن قسمت از نوار استفاده کنید. فقط کافیست یک پارچه به عرض نیم تا یک سانت را به انتهای آن قسمت اضافه کنید و با گل میخ مبلمان آن را محکم کنید، این نوارها یکی از عالی ترین جزئیات طراحی محسوب می شود که با اکثر سبک های دکور عالی به نظر می رسند (به جز سبک مدرن). پارچه مطلوب برای این کار، کتان است، چون با انواع رنگ های تیره بهتر جلوه می کند و دارای بافتی می باشد که با دیگر پارچه ها به خوبی ترکیب می شود.

 

شرابه طرح لوزی مبلمان

شرابه طرح لوزی مبلمان

شرابه شامل تو رفتگی ها در رویه دوزی های ایجاد شده به وسیله  گذاشتن یک دکمه در پارچه است. وقتی یک الگوی لوزی شکل ایجاد می شود به این حالت شرابه لوزی شکل گفته می شود. این طرح به نظر قدیمی و رسمی تر است. می توانید پارچه روی دکمه را تغییر دهید یا از دکمه های صدفی یا طرح دار استفاده کنید.

 

شرابه وافل

شرابه وافل

در شرابه وافل، تکه هایی از پارچه به هم دوخته می شوند، و در یک فرورفتگی درزها به هم متصل می شوند و یک الگوی مستطیلی در پارچه ایجاد می شود. این نوع شرابه مدرن ترین شرابه محسوب می شود و حتی اگر خواستید لازم نیست دکمه ها را در فرورفتگی ها بدوزید. چون شرابه وافل یک بافت زیبایی را به وجود می آورد، در خانه هایی به سبک اواسط قرن یا اتاق های مردانه تر بهتر جلوه می کند.

 

buy-furnicher09.JPG

تزئینات با گل میخ

تزئینات با گل میخ می تواند قسمتی از مبلمان را ساده تر، رسمی تر و مدرن تر نشان دهد که بستگی به رنگ کاری میخ و چگونگی به کار بردن آنها دارد. گل میخ ها معمولا یک نوع سبک طراحی قدیمی تر محسوب می شود، بنابراین اگر می خواهید فضایی کاملا مدرن داشته باشید، احتمالا می خواهید از این سبک دوری کنید. اما اگر می خواهید ترکیبی از سبک مدرن و سنتی داشته باشید، گل میخ ها ممکن است بهترین گزینه برای شما باشند، چون با وجود کلاسیک بودن احساس مدرن بودن را در شما به وجود می آورد.

 

buy-furnicher11.JPG

گل میخ های نیکل

احتمالا معمولی ترین نوع گل میخ نیکل است و به رنگ نقره ای استکه می تواند مات یا براق باشد. گل میخ  های نیکل در سبک های مبلمان مدرن بسیار عالی دیده می شوند و یک سبک جذابی را برای اسباب سنتی فراهم می کنند. این نوع گل میخ ها در رنگ های تیره مانند سرمه ای و زغالی به بهترین شکل دیده می شود.

 

گل میخ های برنجی

گل میخ های برنجی

گل میخ های برنجی در رنگ های متنوع تولید می شوند که می توانند از رنگ زرد مات تا طلایی درخشان متغیر باشند. برنجی مات بسیار مد روز است و در کل نسبت به نیکل بیشتر شناخته شده است. برنجی درخشان مشهورتر است و قطعا جذاب تر نیز دیده می شود و در مقابل رنگ های تیره مثل سیاه بسیار عالی به نظر می رسد.

 

گل میخ های شرابی یا کهنه

گل میخ های شرابی یا کهنه

این نوع گل میخ ها چکش کاری شده اند تا  کهنه به نظر برسند. این نوع گل میخ ها برای مبلمان در خانه های ویلایی و کلبه ای مانند بسیار عالی هستند. با اضافه کردن کوسن های ابریشمی به چرم ، زیبایی آن را چند برابر کنید.

 

گل میخ های کوک مانند

گل میخ های کوک مانند

گل میخ های کوک مانند به سبب کوچک و ظریف بودن برای پشت مبلمان های راحتی بسیار عالی هستند. گل میخ های کوک مانند می تواند برای به روز کردن سبک سنتی بسیار گزینه خوبی باشند. معمولا هر چه رنگ این گل میخ ها تیره تر باشد این نوع گل میخ ها خطوط اصلی را در اطراف یک قسمت به وجود می آورد و باعث می شود آن قسمت جالب دیده شود.

 

کاربرد گل میخ

کاربرد گل میخ

گل میخ ها می توانند درست کنار یکدیگر یا در فاصله بین یکدیگر به کار گرفته شوند. وقتی در فاصله بین یکدیگر قرار می گیرند مدرن تر دیده می شوند و سبک سنتی را تبدیل به سبکی مدرن می کند.  اگر سبک کلاسیکی تر دوست دارید ، گل میخ ها را درست کنار یکدیگر قرار دهید.

 

بیشتر بدانید : رازهای طراحان داخلی : 7 نوع مبلمان که هر خانه ای به آنها نیاز دارد

 

تهیه و ترجمه : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ