اگر در منزلتان باغچه دارید به این توصیه ها توجه کنید!
در خانه های آپارتمانی امروزی داشتن باغچه حس خوبی به شما می دهد. شاید شما هم ترفندهای مهم باغچه داری را ندانید، ولی نگران نباشید، با چند توصیه ساده اما مهم می‌توانید ایرادات باغچه‌تان را برطرف كنید

باغچه‌داران بخوانند

حسرت داشتن باغچه‌ای زیبا و نشستن كنارش این روزها در دل خیلی‌ها مانده است؛ آدم‌هایی كه چاره‌ای جز زندگی در آپارتمان‌های كوچك ندارند و وقتی دلشان تنگ می‌شود، نمی‌دانند چه كار كنند و كجا بروند.

در تهران كه تقریبا خانه‌های حیاط دار هر روز جای خود را به آپارتمان‌های چند واحدی می‌دهند اما بعضی صاحب‌خانه‌هایی كه حیاط و باغچه دارند نیز فوت كوزه‌گری باغچه‌داری را نمی‌دانند و گیاهان با نشاط و بی‌نقص در خانه ندارند. ولی نگران نباشید، با چند توصیه ساده اما مهم می‌توانید ایرادات باغچه‌تان را برطرف كنید.

اگر در منزلتان باغچه دارید به این توصیه ها توجه کنید
اگر در منزلتان باغچه دارید به این توصیه ها توجه کنید!,نکته هایی برای نگهداری از باغچه

بیشتر بدانید : 4 گیاه مقاوم که می توانید در آپارتمان نگهداری کنید

  •  یكی از این راه‌ها تلاش برای نگهداری مواد معدنی خاك است. مقدار كود لازم برای گیاه در خاك مهم است تا آنجا كه زیاد بودن كود باعث تشنگی بیش از حد گیاه شده و در طول روز بیشتر به آب نیاز پیدا می‌كند. پس بهتر است در تابستان كنترل دقیقی روی كود گیاهان داشته باشید یا حتی كوددهی را قطع كنید.

  •  نكته دیگر مربوط به هرس گیاهان است؛ همان كاری كه خیلی‌ها از آن سررشته ندارند و با انجام آن گیاهانشان را خشك می‌كنند. پس برای این‌كه این اتفاق نیفتد به یاد داشته باشید كه هیچ‌گاه برگ‌های پایینی گیاه را قطع نكنید. معمولا 5 سانتیمتری بالای زمین، حالت مطلوب هوا را برای گیاه ایجاد می‌كند.

  •  اما صرفه‌جویی در مصرف آب نكته‌ای كلیدی است كه هر باغچه‌داری باید آن را رعایت كند. این موضوع با یك ترفند ساده حل خواهد شد؛ فرو كردن چند سنگ در باغ به كاهش مصرف آب كمك می‌كند. با یك تكه سنگ می‌توان آب را به آرامی به سمت ریشه‌های گیاه هدایت كرد. در مدت زمانی طولانی سنگ‌ها مانند كوه‌های كوچكی عمل كرده و از تبخیر سریع آب جلوگیری می‌كنند. در زمان بارندگی نیز آب به سوی سنگ‌ها هدایت می‌شود و آب بین آنها جلوه‌ای از رود كوچك در باغچه ایجاد می‌كند.

  •  پس از كاشت سنگ‌ها لازم است شیوه درست آبیاری را نیز رعایت كنید و زمان آب‌‌دهی به گل‌ها را مشخص كنید. بهترین موقع آبیاری زمانی است كه خورشید غروب كرده یا هنوز طلوع نكرده است، ولی هوا رو به روشنی می‌زند. آبیاری بی‌موقع هنگام ظهر كه خورشید وسط آسمان است، موجب تبخیر آب و هدر دادن آن می‌شود.

  • البته به شیوه‌ای دیگر هم می‌توان در مصرف آب صرفه‌جویی كرد، به شرط آن‌كه صرفه‌جویی یكی از موازین اخلاقی‌ ما باشد. روزانه مقدار زیادی آب‌ تمیز و سالم را هدر می‌دهیم در حالی كه به جای تبدیل كردن آنها به فاضلاب می‌توانیم استفاده‌ای بهینه از آنها داشته باشیم. مثلا آب آبكشی ظروف یا لباس‌ها، آب ته لیوان یا پارچ، ظرف آب حیوانات خانگی مانند پرنده‌ها، آب آكواریوم، یخ یا برفك‌های زائد یخچال و فریزر و... را می‌توان با طرح و برنامه درستی برای باغچه و گلدان استفاده كرد كه هم در مصرف آب صرفه‌جویی شود و هم از ایجاد فاضلاب بیشتر جلوگیری كنیم.

  • در مناطق خنك، معتدل و مرطوب بهتر است گیاهان را در فواصل طولانی آبیاری كنید، زیرا خاك این مناطق آب را در خود نگه می‌دارند و بادهای موسمی موجب خنك نگه داشتن گیاهان می‌شود. البته نباید گیاه حساس به آب را در باغچه نگه دارید، زیرا زود صدمه می‌بیند. این آبیاری برای درختان و بوته‌های مقاوم، مثل خانواده‌ كاكتوس‌ها مناسب است در حالی كه بوته‌هایی مثل خیار و گوجه‌ فرنگی، قلمه‌های تازه و درختچه‌های جوان بسیار آسیب پذیرند.

  • اما اگر در مناطق گرم و خشك زندگی می‌كنید، بهتر است فواصل آب‌‌دهی كوتاه و مقدار آب برای آبیاری كم باشد. در باغ‌هایی با این نوع آب و هوا بهتر است از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده كنید.

  • علاوه بر آبیاری قطره‌ای، آبیاری نقطه‌ای هم روش بسیار كارآمدی است. گاهی اوقات پیش می‌آید كه گیاهی را قلمه زده‌اید یا نهالی تازه كاشته‌‌اید و از یاد می‌برید كه این نقطه از باغچه نسبت به بقیه قسمت‌ها به آب بیشتری نیاز دارد. برای این كار می‌توانید بطری نوشابه‌ای را پر از آب كنید، اما در آن را كامل نبندید. سپس آن را سر و ته كرده و اطراف این گیاه تازه، در خاك فرو كنید.

  • استفاده از گیاهانی كه آب را در خود نگه می‌دارند نیز روش خوبی برای استفاده بهینه از آب است. گیاهانی مثل خزه و جلبك موجب دیرتر از بین رفتن گیاه می‌شوند، زیرا در مواقع خشكی آب را به بیرون پس داده و محیط اطراف را مرطوب و خنك نگه می‌دارند. پس به كاشت خزه و جلبك در باغچه‌تان هم فكر كنید.

  • جمع‌آوری آب هم كاری است كه حتما باید آن را جدی‌ بگیرید. شما می‌توانید باغچه را طوری طراحی كنید كه آب حاصل از آبیاری یا باران، كمتر به هدر رود. به این ترتیب كه ابتدا باغچه را یك تا 2 متر بكنید، در زیر باغچه خاك نسبتا سخت بریزید و بعد با سنگریزه و شن و خاك روی آن را بپوشانید. همچنین می‌توانید محدوده‌ای خاص را با خاك‌های سخت و غیرقابل نفوذ پر كنید تا دریاچه‌ای كوچك ایجاد شود. اطراف باغچه را هم خوب تعمیر كرده و با كار گذاشتن سنگ و موزائیك از هدر رفتن آب جلوگیری كنید.

بیشتر بدانید : کاشت خیار ارگانیک در خانه، آموزش مراحل مختلف پرورش گیاه

بیشتر بدانید : 5 گیاه خانگی که آرامش را به خانه تان می آورند

بیشتر بدانید : تصفیه هوا با گیاهان آپارتمانی که ناسا معرفی کرد

بیشتر بدانید : گل های آپارتمانی را با این ایده ها زیبا و متفاوت بچینید!!


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع:jamejamonline.ir