شومینه‌ها هم به زیبایی فضای داخلی کمک می‌کنند و هم یک وسیله گرمایشی محسوب می‌شوند، با این 10 روش می‌توانید کارایی شومینه منزلتان را بیشتر کنید.
 
با یک شومینه مناسب، گرمای خانه خود را افزایش دهید.
 
1- مرکز سرگرمی
 
 
فضای بالای شومینه می‌تواند برای تلویزیون‌های قاب پهن استفاده شود. با این وجود قبل از قرار دادن تلویزیون خود در بالای سر بخاری، مطمئن شوید که درجه حرارت دیوار بیشتر از 90 درجه نباشد. (زمان روشن بودن بخاری) فضای پشت این مکان که برای این کار استفاده می‌کنید باید تهی باشد تا بتوانید سیم‌کشی کنید.
 
 
2- گیرنده توجه
 
 
بالای سر بخاری و دیوار اطراف برای طراحی شومینه، مهم هستند. هزینه دودکش و سنگ‌های اطراف شومینه را در نظر بگیرید، و نیز فضای خانه خود را. سنگ‌ها و آجرها محیطی رسمی به وجود می‌آورند، اما اگر از سنگ‌های رودخانه‌ای یا چینه‌ای استفاده کنید، اتاقی با جلوه‌ای زیباتر خواهید داشت.
 
 
3- فضایی رومانتیک
 
 
با یک بخاری دیواری در حمام، خلوت آرام‌بخشی را برای خود ایجاد کنید. اگر قصد انجام این کار را دارید، یک دستگاه الکتریکی بدون هواکش، ساده‌ترین انتخاب می‌باشد.
 
 
4- داخل شعله آتش
 
 
یک شومینه یا بخاری را در آشپزخانه به اجاق وردست خود تبدیل کنید. البته یک چهار پایه آهنی در آن قرار دهید تا بتواند کتری یا ماهی‌تابه را نگه دارد. برای سهولت پخت و پز، آنرا در ارتفاعی پایین نصب کنید و برای ظروف یک تاقچه درست کنید.
 
 
5- مضاعف کردن
 
اتاق خواب‌ها مکان رایجی برای کار گذاشتن یک بخاری یا شومینه می‌باشند. اگر اتاق خواب شما در طبقه دوم است، می‌توانید بخاری را مستقیما بالاتر از اولین بخاری قرار دهید. و دودکش آن را به قبلی متصل نمایید و از صرف پول اضافی جلوگیری کنید.
 
 
6- زیستگاه طبیعی
 
 
با یک شومینه یا بخاری دیواری می‌توانید در فصل سرما هم بیرون استراحت کنید. اگر در یک آب و هوای سردتر زندگی می‌کنید، یک بخاری در پاسیو پوشیده شده یا دالان قرار دهید. البته اگر از یک شومینه چوب‌سوز استفاده می‌کنید، باید یک هواکش هم نصب کنید.
 
 
7- سوخت پر بازده
 
 
شومینه‌های چوب‌سوز از لحاظ انرژی خیلی راندمان ندارند. می‌توانید یک لایی به آنها اضافه کنید و هوا یا گاز را از طریق دودکش تخلیه کنید. اینها می‌توانند گاز، چوب یا گلوله‌های چوبی را بسوزانند و در شیشه‌ای عایق دارند که از خروج هوای گرم از دودکش جلوگیری به عمل می‌آورند.
 
 
8- گرمای زیر زمینی
 
 
یک زیرزمین خنک را به وسیله آتش گرم کنید. یک شومینه یا بخاری گازی پیش ساخته، پر بازده‌ترین انتخاب می‌باشد و نیازی به دودکش ندارد. یک لوله برای آزاد‌سازی دود نصب نمایید، البته برای سیم‌کشی هواکش یا لوله‌کشی از یک فرد ماهر کمک بگیرید.
 
 
9- نور را ببینید
 
 
اطمینان حاصل کنید که بخاری یا شومینه شما خوب کار می‌کند (خوب می‌سوزد)- تورفتگی شومینه باید 18 اینج از دیوار فاصله داشته باشد، و شمعدان‌های فلزی نباید بیشتر از 6 اینج از لبه شومینه فاصله داشته باشند، و در نهایت 12 اینج بالاتر از اجاق.
 
 
10- دو برابر کردن کار
 
 
دو شومینه را می‌توان به صورتی طراحی کرد که یک شومینه به حساب آیند ولی به دو طرف باز باشند. این بهترین انتخاب برای خانواده‌هایی می‌باشد که تمایل دارند یک جهت آن به سمت آشپزخانه باشد. یا یک طرف آن به سوی اتاق باشد.
 
 
تهیه و ترجمه: گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
چگونه بهترین چیدمان را در اتاق جوانان پیاده کنیم؟
مدرن ترین دکوراسیون نمایشگاه های پایتخت را، خود بسازید!؟
پیشنهاد نوروزی برای اوپن آشپزخانه
اتاق خوابی شیک از بازار کهنه فروشها
روشهایی زیرکانه برای نگهداری ادویه‌جات
 
 
 
 

X