اجازه بدهید ۹ ماه بارداری را با ۹ توصیه راهبردی به این آقایان مرور کنیم. البته امروزه اکثر پزشکان معتقدند که بارداری یک دوره ۱۲ ماهه است و نه تنها یک دوره ۹ ماهه

«هیچ تجربه‌ای در دنیا با تجربه بارداری برابری نمی‌کند. من هم مثل همسرم، داستان هفته به هفته بارداری و رشد جنین و تغییرات جسمی و روحی مادر را که در ستون ثابت «بار امانت» چاپ می‌شد، دنبال می‌کردم و از آن لذت می‌بردم ولی گله‌ام از شما این است که چرا فقط به احساسات و تجربه‌های یک مادر در این ۹ ماه پرداختید و هیچ توصیه و توجهی به پدرها نداشتید؟! یعنی فکر می‌کنید پدرها هیچ حسی در این دوره ندارند؟!»
 
این درد دل آقایی بود که دو هفته پیش با «سلامت» تماس گرفتند و ما را با این سوال مواجه کردند که:
 
 
 به راستی، پدران چه تجربه‌ای از بارداری همسرشان دارند و چگونه آن ۹ ماه را به انتظار می‌نشینند؟
در پاسخ به این سوال و آن تقاضا، ستون «لذت پدر شدن»‌ از این هفته به این بحث می‌پردازد که همسر یک خانم باردار در این تجربه چهل‌هفته‌ای و در این ماه‌هایی که با تغییرات جسمی و روحی همسرش مواجه است، چه حال و روزی دارد؟
 
شاید این عدم توجه به آقایانی که در آستانه پدر شدن هستند باعث شده باشد که بسیاری از آنها هم نسبت به این حس درونی خود بیگانه شوند ولی آیا واقعا می‌توان نقش همسر یک خانم را در طی بارداری و حتی ایام آمادگی او برای بارداری منکر شد؟ اجازه بدهید ۹ ماه بارداری را با ۹ توصیه راهبردی به این آقایان مرور کنیم. البته امروزه اکثر پزشکان معتقدند که بارداری یک دوره ۱۲ ماهه است و نه تنها یک دوره ۹ ماهه؛ یعنی در حقیقت، بارداری نیازمند ۳ ماه آمادگی قبلی است و یک مرد امروزی باید در آستانه پدر شدن‌اش این آمادگی‌ها را بشناسد:
 
۱) به همسرتان کمک کنید تا سه ماه پیش از باردار شدن به وزن ایده‌آل بدن خود برسد. یک برنامه ورزشی و تغذیه‌ای ترتیب دهید و با او همراه شوید. در زنان باردار چاق، خطر بروز فشار خون بالا و دیابت بارداری وجود دارد.
 
۲) اگر تا به حال هیچ انگیزه‌ای برای ترک سیگار نداشتید، باید به یمن گرفتن چنین تصمیمی، یعنی آمادگی برای پدر شدن سیگار را ترک کنید. قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای همسرتان و کودک آینده شما مضر است.
 
۳) اگر گروه خونی خود را نمی‌دانید، به اتفاق همسرتان آزمایش بدهید چون علاوه بر آن همسر شما برای آگاهی از سطح کلسترول خون‌اش و میزان آهن و... نیازمند بررسی کامل است.
 
۴ ) سعی کنید تنش‌های غیرضروری زندگی را کاهش دهید و اگر خودتان قادر به مدیریت آنها نیستید از یک مشاور کمک بگیرید، به خصوص اگر حس می‌کنید عصبی یا تندخو هستید چون حفظ روحیه و نشاط همسر شما در بارداری بسیار مهم است.
 
۵) وضعیت خدمات بیمه سلامت را کنترل کنید و کمی هم در مورد چرخه قاعدگی همسرتان و بهترین زمان برای متوقف کردن روش‌های ضد بارداری اطلاعات کسب کنید و با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. با این کار متوجه خواهید شد زمان آمیزش مثبت چه موقع خواهد بود، در نتیجه می‌توانید تا حدی در مورد موعد تولد فرزندتان مثلا در فصل خاص که مدنظر دارید با همسر خود برنامه‌ریزی کنید.
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی:
8 عادت بد که بعد از ازدواج باید ترک کنید!
آیا زبان عشق خود را می دانید ؟
8 نوع دوستی که خانمها به داشتن آنها در زندگیشان نیاز دارند!
چگونه یک "زن واقعی" باشید؟
چگونگی اتمام رابطه با معشوق خیانتکار !