شما و همسرتان بدون هیج جنگ و جدلی می‌توانید راجع به مسائل مالی بحث وگفتگو کنید. 5 راه حل مناسب و ضروری که هر زوجی باید بداند

شما و همسرتان بدون هیج جنگ و جدلی می‌توانید راجع به مسائل مالی بحث وگفتگو کنید. 5 راه حل مناسب و ضروری که هر زوجی باید بداند

دعوای مالی
آخرین باری که با همسرتان به خاطر مسائل مالی بحث عمیق داشتید، چه زمانی بوده است؟ شاید مثل خیلی از خانم‌ها پاسخ‌تان "هرگز" باشد. حتی در بهترین زمان‌ها این موضوعی زهرآگین است و در بحران اقتصادی فعلی، انفجاری است.

مسائل مالی یکی از موضوعاتی است که در ازدواج کمتر به آن بها داشته می‌شود، (طبق گفته دکتر بونی ایکرویل، نویسنده  Financial Infidelity): هفت مرحله برای غلبه بر تخریب روابط. و نیز عامل دعواها و طلاق می‌باشد. برای خیلی از مردم راحت تر است که از واقعیت فرار کنند تا اینکه واقعیت‌های مالی را بپذیرند. همچنین هیچ کس دوست ندارد که سارق بانک باشد. در تحقیقی مشخص شد که 82 درصد از زوجین خرید خود را از همسرشان مخفی می‌کنند، یا در تحقیقی دیگر 30 درصد از افراد نسبت به گذران فعالیت‌های خود صادق نبودند. تا زمانی که اوقات بر وفق مراد آنها نیست، از بی صداقتی و مخفی سازی خبری نیست. اما زمانی که پول کافی دارند آنها را از همسر خود مخفی می‌کنند.
 
به گفته استفن، مشاور ازدواج و خانواده در نیوجرسی و نویسنده Magnetic partner، وقتی اینها پول اضافی دارند از طرف مقابل خود پنهان می‌کنند. اما در زمان تنگدستی همه چیز را بیان می‌نمایند.

زمانی که وقت می‌گذرد و زوجین تصمیم می‌گیرند راجع به مسائل مالی با یکدیگر بحث و گفتگو داشته باشند، دیگر کار از کار گذشته است، چرا که آنها باید با استرس و کار از دست داده و یا حقوق اندک بازنشستگی دست به گریبان شوند. در این هنگام آنها مجبور هستند که نسبت به سرمایه، بودجه و درآمد خود نگران باشند.

همسران باید قبل از هر مشکل یا بحرانی اقدام و با یکدیگر مشورت کنند. در زیر پنج پرسش آورده شده است که همسران می‌توانند از هم بپرسند، و نیز توصیه‌ها برای صحبت کردن در زمینه مسائل مالی خانواده.
 

مشاغل در خطر
اگر کارمان را از دست بدهیم، چه می‌شود؟

این سئوال منطقی است. اما موضوعی ترسناک می‌باشد. مردان و زنان به وسیله شغل و حرفه خود احساس ارزشمندی پیدا می‌کنند. مردان به خاطر نان آور بودن نسبت به نقش خود حساس هستند و از اینکه نتوانند خانواده خود را تامین کنند و نیازهای آنها را برطرف سازند شرمنده می‌گردند.

در ضمن، درآمد خیلی از مردان بیشتر از زنانشان است، و تعداد زیادی از خانم‌ها دوست ندارند به همسران خود وابسته باشند. اگر زنان از مردان راجع به امنیت شغلی آنها سئوال کنند، اینان احساس ناخوشایندی پیدا نموده و ناراحت می‌گردند.

بنیانگذار موسسه خصوصی آموزش مالی زنان در آمریکا می‌گوید:
با همسران خود راجع به برنامه‌های احتمالی یا قریب الوقوع صحبت کنید. مثلا از همسر خود بپرسید، اگر در فرض ما کار خود را از دست دادیم چه کارهایی می‌توانیم انجام بدهیم، و در این زمینه روی یک برگه کاغذ نظرات و برنامه‌های خود را بنویسید. از اینکه بحث خود را ادامه بدهید، اصلا نترسید. به گفته دکتر شوارتز پیپر، خیلی از افراد خانواده خود را در جریان مشکلات شغلی خود قرار نمی‌دهند و این یک بحران است که روابط همسران را دچار اضمحلال می‌سازد و طرف مقابل احساس می‌کند که همه چیز از او مخفی می‌گردد.
 

فشار والدین
اگر والدین ما نیاز به کمک مالی داشتند، چگونه موقعیت را کنترل کنیم؟

گاهی مراقبت و تامین نیازهای والدین برای همسران ایجاد تنش می‌نماید. (بر اساس صحبت‌های دکتر جاکوب، نویسنده Emotional Survival Guide for Caregivers)

برخی افراد تا مشکلی برای پدر و مادر آنها پیش نیاید، راجع به مسائل مالی آنها برنامه ریزی و صحبت نمی‌کنند، گاهی پدر یا مادر دچار شگستگی لگن می‌شوند که قادر به کار کردن نخواهند بود یا پیر می‌شوند و نیاز است به خانه سالمندان بروند، پس باید پیش بینی همه اینها را بنمایید.
در ابتدا با تعدادی سئوال کلی، همراه با همسر خود، مسائل را بررسی نمایید. مثلا بپرسید آیا نگران مسائل مالی والدین خود هستید؟

در صورت ایجاد مشکل برای آنها و نداشتن پول کافی آیا قادرید به آنها کمک کنید؟
بعد از این باید جزئی تر صحبت کنید. هر دو شما باید با پدر و مادر خود صحبت نمایید، اگر چه در این مواقع خیلی از افراد احساس بدی پیدا می‌کنند. از آنها بپرسید چقدر پول و درآمد دارند، چه مخارجی دارند، بیمه آنها به چه صورت می‌باشد؟
 

مسائل مالی
آیا زمان این نیست که تصمیمات مالی را با یکدیگر بگیریم؟
اگر چه خیلی از زوجین مسائل مالی را با یکدیگر مدیریت می‌کنند، اما هنوز تعداد زیادی از مردان در این زمینه با همسران خود مشورت نمی‌کنند و خود به تنهایی تصمیم گیری می‌نمایند، هر چند که زنان حتما با همسران خود مشورت می‌کنند.

این عدم توازن دو پیامد ناراحت کننده دارد. ملان الیویا روان درمانگر و نویسنده Money Harmony می‌گوید: " اگر مشکلی پیش بیاید، مردان سرزنش می‌شوند . زنان آنها هم ناامید می‌گردند که این مشکل را دو چندان می‌سازد. پس باید مرد و زن با یکدیگر تصمیم گیری کنند، و اگر نه هر چه پیش آید به ضرر هر دوی آنها خواهد بود."

باید با ملایمت پیش رفت، همسران خود را به عنوان یک تیم تصور کنند، هر مشکلی پیش آید دودش به چشم هر دو آنها می‌رود، پس باید در هر چیزی خود را شریک بدانند، حتی زمان مشکلات.
اگر فردی بخواهد تصمیمات مالی خانواده را خودش به تنهایی بگیرد، به سر منزل مقصود نخواهد رسید.  
 

دست و دلباز بودن
باید به کودکان خود حقوق بدهیم؟

جوانان یا نوجوان در صورت از دست دادن کار خود یا مواردی از این قبیل، به بانک پدر و مادرشان رجوع می‌کنند. بیشتر از یک چهارم افراد 25 تا 29 ساله آمریکایی با پدر و مادر خود زندگی می‌کنند و وابستگی مالی به آنها دارند. این رقم در حال افزایش است. گاهی اوقات حتی اگر فرزندان وابستگی هم نداشته باشند، از شما پول قرض می‌گیرند یا هدیه می‌خواهند. سپس شما و همسرتان باید برای این موارد هم برنامه ریزی کنید. غیر معمول نیست که گاهی یکی از پدر و مادر نخواهد به فرزند خود پول بدهد. پس همیشه موقعیت‌های فرضی را نیز در نظر بگیرید: اگر فرزندمان خواست به خانه برگردد چه کاری می‌توان انجام داد؟ آیا از پس مخارج برخواهیم آمد؟ آیا محدودیت خواهیم داشت؟
قبل از اینکه دچار امتحانی سخت بگردید با همسر خود مشورت کنید.
 

بازنشستگی
آیا در زمان بازنشستگی از پس مخارج برخواهیم آمد؟

حتی در زمانی هم که تورم وجود نداشت و اقتصاد قوی بود، خیلی از افراد به فکر آینده خود نبودند. فقط 53 درصد از افراد 45 و 54 ساله به محاسبه وجوه نقدی خود پرداخته اند و 36 درصد از آنها هم کمتر از 000/10 دلار (10 میلیون تومان) پس انداز داشته اند. و حالا که کار از کار گذشته است، همه متوجه اشتباه خود شده اند. در حقیقت، در نظر سنجی 52 درصد از افراد نسبت به داشتن پول کافی در زمان بازنشستگی خود اطمینان نداشتند، حق با آنهاست. یک فاکتور مهم قرض و وام است. برخی از مردم برای خرید خانه خود وام گرفته یا پولی قرض کرده اند که در حال حاضر ارزش خانه آنها کاهش یافته است. بیشتر زوجین برای ادای دین و قرض خود مجبور هستند ساعات بیشتری کار کنند. حتی آن دسته از افراد هم که مقروض نیستند به علت رکود اقتصادی یا ورشکستگی، پس انداز خود را خرج می‌کنند.

ترس؟
باید آن روی سکه را هم نگاه کرد. این بحران اقتصادی به شما فرصت می‌دهد تا چند سئوال از خود بپرسید:
خواهان چه نوع زندگی هستیم؟ چه زمان طالب آن هستیم؟ چگونه آن را به دست آوریم؟ در مورد اینکه چه کسی و تا چه زمانی کار کند، صحبت نمایید.
Fidelity Investments گزارش داده است که 60 درصد از زوجین برای سالی که بازنشسته شوند، توافق نداشتند.

حالا زمان خوبی است که به پیشنهاد متخصصین امر گوش بدهید
-
حتی اگر قبلا با هیچ اقتصاد دانی مشورت نکرده اید. اما خاطر نشان می‌کنیم که موضوع را به گونه ای با همسر خود مطرح کنید که فکر نکند او را سرزنش می‌نمایید. بلکه بدین صورت شروع کنید: از آنجا که با بحران اقتصادی خیلی چیزها تغییر کرده است، دوست دارم با یک فرد خبره برای زمان بازنشستگی خودمان مشورت کنیم.

اگر چه این بحث‌ها برای زوجین جالب نیستند، اما نقشی مهم را ایفا می‌کنند. و به خاطر بحران اقتصادی یا آینده نگری، همسران باید با صراحت با هم صحبت کنند.

به گفته دکتر فیل، پول واقعا افراد را کنار هم جمع کرده است، چرا که آنها ساعاتی از هفته را به صحبت در مورد مسائل مالی اختصاص می‌دهند.

 

بیشتر بدانید : شوهرم هر ماه برای حقوق من برنامه ریزی می کند، چه کنم؟

بیشتر بدانید : از دست شوهرم ناراحتم، چگونه با او صحبت کنم؟


تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ

seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ