از پسرش فقط یك طبقه فاصله دارد اما از وقتی او ازدواج كرده حس می‌كند كیلومتر‌ها از او دور شده است. همیشه توی دلش اضطراب دارد كه نكند زنش او را بردارد و به یك جای دور ببرد.


 
از پسرش فقط یك طبقه فاصله دارد اما از وقتی او ازدواج كرده حس می‌كند كیلومتر‌ها از او دور شده است. همیشه توی دلش اضطراب دارد كه نكند زنش او را بردارد و به یك جای دور ببرد.
وقتی می‌خواستند به او یك طبقه آپارتمان بدهند تا با همسرش زندگی كند مادر گفت: ما به طبقه پایین می‌رویم و بچه‌ها طبقه دوم را بردارند. من پایم درد می‌كند و نمی‌توانم تا طبقه دوم بروم. در اصل با این هدف این جابه‌جایی را انجام داد كه پسر و عروسش از مقابل در آپارتمان او به خانه خود بروند و او از چشمی در رفت و آمدشان را ببیند.
حالا هم گاه و بیگاه تا پسرش می‌رسد به او خبر می‌دهد:‌ می‌دانی خانمت هنوز نیامده؟ می‌دانی میهمان دارید؟ شام برایت همان چیزی كه دوست داری گذاشته‌ام بیا یه لقمه بخور بعد خانه خودت هم می‌خوری.

همین كارها مایه دلخوری عروس خانم را فراهم كرده است و این روزها زمزمه همان چیزی كه مادر داماد از آن می‌ترسید شروع شده است:‌ می‌خواهم برویم یك آپارتمان نزدیك مادرم اینها بگیریم. از اینجا رفت و آمد خیلی مشكل است. به محل كارم نیز دور است و...

هرقدر میزان وابستگی عاطفی مادر با پسر بیشتر و بیشتر باشد، سپردن او به عروس سخت‌تر می‌شود.

برخی از مادران ماه‌ها و بلكه سال‌ها پس از ازدواج پسرشان هنوز نمی‌توانند نگرانی‌شان را از وضعیت فرزندشان پنهان دارند و حتی گاه نسبت به غذا خوردن پسرشان، دستپخت عروس و نحوه پرستاری او وقتی بیمار است شك و تردید دارند و گاه این تردید‌ها را به صورت آزار دهنده‌ای بروز می‌دهند.

مادر كه همیشه آرزو می‌كرده پسرش داماد شود امروز نگران این است كه هیچ‌كس بخوبی او نتواند از پسر دردانه‌اش مراقبت كند.

این‌گونه پندارها و حمایت‌های زمینه‌ساز پدید‌آیی بازخوردها، نگرش‌ها و رفتارهای نه چندان مطلوب نسبت به شخصیت عروس خانواده می‌شود. همه این اتفاق‌ها در حالی رخ می‌دهد كه عروس خانم دارد نهایت سعی و تلاش خود را می‌كند تا همسرش خوشبخت باشد.

توصیه‌های همیشگی مادرشوهر در مورد مراقبت از پسرش باعث می‌شود به عروس حس یك خدمتكار دست دهد و جایگاه همسرش نیز به عنوان یك مرد بچه ننه در نظر او جلوه كند و از كنترل همیشگی مادر شوهر فاصله بگیرد. چون خانم‌ها ترجیح می‌دهند در زندگی همسرشان زن اول باشند. تنها كسی كه مسوول رسیدگی به مرد زندگی‌شان است.

مشاوران خانواده به زوج‌های جوان و والدین آنان توصیه می‌كنند از دخالت مستمر در زندگی زوج جوان بپرهیزند و تنها وقتی از آنان كمك خواسته شد توصیه‌ها و تجربیات خود را در اختیار آنان قرار دهند. رفتارهای كنترلی ابراز ناراحتی و دلتنگی و گریه برخی مادران برای دوری از فرزند و دعوت كردن او به هر بهانه بدون حضور همسر و كم محلی به همسر او سبب می‌شود در زندگی زوج كدورت ایجاد شود و در ذهن مرد نیز تعارض پدید بیاید و احساس گناه به او دست دهد بدخلقی‌ها، سردی‌ها و ستیزهای ناشی از آن می‌تواند زندگی زوج را تا سرحد جدایی سوق دهد.

متخصصان خانواده و روانشناسی، جایگاه خانواده را در حد یك الگوی قابل استفاده در مراحل مختلف زندگی و میانجی در مسائل دشوار و پایگاه و حامی می‌دانند كه در مراحل سخت و مورد نیاز به یاری فرزندان می‌شتابند.

این حمایت وقتی باید بروز كند كه خانواده مستقل زوج جوان تقاضای كمك داشته باشند و در آن صورت نیز بیشتر حمایتی كه توقع می‌رود حمایت مصلحانه و معنوی می‌باشد.

نوع دیگری از اختلال در رابطه خانواده پدری و خانواده جوان روابط سرد و منفعلانه است. برخی والدین خصوصا مادران برای جلوگیری از مداخله در زندگی زوج جوان كلا آنها را به حال خود رها می‌كنند و حتی از رفت و آمد با آنان نیز خودداری می‌كنند.

این نوع مادر شوهر‌ها گاه به رغم میل باطنی و با وجود دنیایی از نگرانی‌ها و دلواپسی‌ها، سیاست در كنار بودن و سكوت كردن را پیشه خود می‌سازند.
 
نادره ص در مورد روابط خانواده همسرش می‌گوید:‌
حس می‌كنم والدین همسرم از من خوششان نمی‌آید زیرا از وقتی ما ازدواج كرده‌ایم به خانه‌مان رفت و آمد نمی‌كنند و فقط انتظار دارند ما به خانه آنان برویم و مزاحمت را بهانه می‌كنند.
آنها انگار به خاطر من از فرزندشان نیز بریده‌اند. من احساس طرد شدگی می‌كنم و نمی‌دانم فكری كه می‌كنم درست است یا نه. آنها همیشه به خانه دخترشان رفت و آمد می‌كنند ولی با كار ما كاری ندارند.
مشاوران خانواده مهم‌ترین نقش مادران زوج جوان را آموزش‌های مورد نیاز عروس جوان در صورت درخواست و رفتار صادقانه برای تحكیم روابط میان عروس و داماد و آرامش آنان می‌دانند. مادر شوهر باید با كارها و سخنان خود سبب شود زمینه دوستی، مودت و محبت میان پسر و عروسش بیشتر شود زیرا چیزی كه او پس از ازدواج نیاز دارد زندگی آرام با همسرش است نه شنیدن بدگویی در مورد او و مخدوش كردن تصویر او.
 
 
یك مادر شوهر منصف و خردمند عروس را همراه و یار پسر عزیزش می‌بیند نه رقیب خود در جلب محبت او.
رفتار وگفتار مادر شوهر الگویی برای رفتار سایر افراد خانواده می‌شود پس در این زمینه مادر شوهر‌ها در حفظ جایگاه و تكریم همسر پسرشان نقش مهمی ایفا می‌كنند. كما این‌كه عروس خانواده نیز متقابلا رفتار چنین مادر شوهر خردمندی را الگوی رفتار خود خواهد كرد و باعث افتخار خود می‌داند كه به او كمك كند و از او درس بگیرد.
 
به مادر شوهر‌های عزیز توصیه می‌شود به عروسشان مثل یك دختر خوانده، یك دوست و یك انسان نگاه كنند و روابط خود را با او بر این معیار استواركنند نه به عنوان یكی از متعلقات و ضمائم پسرشان كه چه بخواهد چه نخواهد باید دنباله رو او باشد.
این دیدگاه همیشه روابط را مشكل می‌كند.
 
 
 
گردآوری :گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:jamejamonline.ir
 
 
 
مطالب پیشنهادی:
آنچه در مورد دالی موشه نمی دانستید!
تکنیک های خلاقیت برای کودکان
روح و جسم نوزاد خود را تغذیه کنید
مراقب تغيير رفتار نوجوانان باشيد
علل بدخلقی کودکان