یکی از راه‌های نزدیک‌شدن زوج‌ها به هم، بحث‌کردن می‌باشد. درواقع، بحث و گفت‌وگو از نمادهای ابراز عشق و محبت است که اگر در راه درست هدایت شود، برای تداوم زندگی مشترک سودمند می‌باشد.

 

یکی از راه‌های نزدیک‌شدن زوج‌ها به هم، بحث‌کردن می‌باشد. درواقع، بحث و گفت‌وگو از نمادهای ابراز عشق و محبت است که اگر در راه درست هدایت شود، برای تداوم زندگی مشترک سودمند می‌باشد.

 
 

 

با رعایت موارد زیر می‌توانید بحث و گفت‌وگو را سازنده و مفید گردانید:

- وقتی کسی می‌گوید: «می‌خواهم با تو صحبت کنم.» این جمله خودبه‌خود باعث به‌وجود آمدن یک واکنش دفاعی در مخاطب می‌شود. از لحظه‌ای که یکی از دوطرف به موضوعی در رابطه با فرد مقابل اشاره می‌کند، واکنش خودکار مخاطب، این خواهد بود که «مگر چه شده؟» و یا «چه اشتباهی از من سرزده؟»

این واکنش، یک جواب طبیعی‌ست که به احتمال زیاد، ریشه در کودکی فرد دارد؛ زمانی که پدر و مادر می‌خواستند او را به‌خاطر ارتکاب کاری، سرزنش یا تنبیه کنند.
 
تمایل به دیدن طرف مقابل، به‌عنوان یک فرد انتقادی و نکوهش‌کننده، باعث می‌شود به‌سختی بتوانیم با دلی باز و ذهنی آزاد در مورد مشکل به‌وجودآمده، بحث و گفت‌وگو کنیم و با حالت تدافعی، وارد گفت‌وگو می‌شویم.
بنابراین سعی‌کنید آرامش خود را حفظ نموده و به‌خاطر داشته باشید کسی که در آن لحظه مشغول بحث با شماست، نگران رابطه‌تان می‌باشد و تنها به این دلیل، مشغول گفت‌وگو با شماست.

 

- به‌هنگام گفت‌وگو در هر زمان، فقط موضوع خاصی را مورد بحث قراردهید. برای نمونه، اگر در حال گفت‌وگو در مورد تمیز نگه‌داشتن خانه هستید، آن‌را به مسائل دیگر تعمیم ندهید و فقط به مسأله‌ی تمیزی خانه بپردازید تا به نتیجه برسید.

به‌خاطر داشته باشید برخی افراد، طرز فکر خاصی دارند که باعث سرگردانی‌شان می‌شود. این افراد به‌طور معمول، افرادی خلاق و هنرمند هستند و پیروی از یک روش خاص، برای‌شان سخت و طاقت‌فرساست. اگر شما فردی منظم و مرتب هستید و مخاطب‌تان از گروه ذکرشده، به او کمک نمایید تا بر موضوع مورد بحث تمرکز کند؛ مسأله‌ی مورد نظرتان را با علاقه و محبت تذکر دهید، نه با حالت تهاجمی و انتقادی.

 

- هرگز از گذشته، مثال نزنید. وقتی مثالی از گذشته می‌زنید، مشکلی به مشکل فعلی‌تان اضافه می‌شود و آن مشکل، این است که خاطره‌ی کدام‌تان، درست‌تر و حافظه‌ی کدام‌تان، قوی‌تر می‌باشد.

اگر موضوع مورد بحث، مسأله‌ای‌ست که بارها تکرار می‌شود، برای نمونه، همسرتان همیشه دیر به خانه برمی‌گردد، باز هم به آخرین مورد اشاره کنید.
 شما می‌توانید احساس‌تان را بیان کنید و اجازه دهید طرف مقابل، از نقطه‌نظرتان آگاه شود.

 

- با همسرتان رابطه‌ی مناسبی برقرار کنید و مطمئن باشید که توافق لازم را پیدا خواهید کرد.
رابطه‌ی صحیح، یعنی هرگاه یکی از شما ‌هنگام بحث، احساس ناراحتی یا رنجش کرد، بتواند از طرف مقابل، درخواست وقفه در گفت‌وگو کند و این درخواست او، از سوی مخاطبش پذیرفته شود. برای انجام این‌کار می‌توانید از یک عمل نمادین استفاده کنید. برای نمونه، هنگامی‌که شما پشت یک میز و روبه‌روی همدیگر نشسته‌اید، می‌توانید مقابل‌تان یک لیوان خالی بگذارید. هرگاه، هرکدام‌تان به مکث نیاز داشتید، لیوان مقابل‌تان را سروته روی میز قراردهید؛ به‌همین سادگی. البته عمل به این توصیه، نیازمند کمی کنترل نفس می‌باشد تا فرد بتواند در اوج هیجان و گفت‌وگو در آن لحظه، با خویشتن‌داری، به‌ خواسته‌ی طرف مقابل احترام بگذارد. لازم به ‌ذکر است که این کار، رفتار مثبت و بسیار مؤثری می‌باشد.
 
 
پیغام نهفته در برگرداندن لیوان، این است که:
«من اکنون ناراحت و رنجیده‌خاطر هستم، اجازه بده کمی صحبت‌مان را قطع کنیم تا دوباره به‌ حالت عادی بازگردم و به‌خاطر بیاورم که ما برای هم اهمیت داریم.» این روش بسیار مؤثری برای استفاده در گفت‌وگوهاست و نیازمند کمی فداکاری و نظم و ترتیب می‌باشد.

نکته‌ی دیگر در این مسأله، ماندن شما در داخل همان اتاق می‌باشد؛ ترک اتاق از سوی شما می‌تواند آثار زیان‌باری روی همسرتان بر جای بگذارد.

 

- هرگز در بحث‌های‌تان، به قطع رابطه اشاره نکرده و همسرتان را تهدید به جدایی نکنید، حتی اگر تصمیم به انجام آن دارید. هرگاه کسی تهدید به جدایی شود، حس وحشت، اضطراب و ترس به او دست‌می‌دهد و تنها هدف او، تلاش برای حفظ رابطه و نگه‌داشتن طرف مقابل به هر قیمتی‌ست و این، یکی از بزرگ‌ترین دلیل‌های توسل فرد تهدیدشده، به حیله و فریب می‌باشد. شما نیازی به تهدید همسرتان به جدایی ندارید، پس به همان موضوع مورد بحث بپردازید تا به نتیجه برسید. تنها زمانی مجاز به صحبت در مورد جدایی هستید که آماده‌ی آن باشید، پس هرگز از این مسأله به‌‌عنوان یک تهدید، استفاده نکنید.

 

- هرگاه در مورد مسأله‌ای با موفقیت به نتیجه رسیدید، کمی استراحت کنید، دست همدیگر را بفشارید و بگویید: «متشکرم»
 

یکی از رایج‌ترین اشتباه‌های موجود در این مورد، این است که زوج‌ها به‌سرعت بعد از به نتیجه رسیدن در موضوعی، به‌ سراغ موضوعی دیگر می‌روند. این‌کار باعث می‌شود گفت‌وگوها، تمام‌نشدنی به‌نظر آید.

 

- جشن بگیرید.
درپی هر تصمیم‌گیری و دست‌یابی به نتیجه، برای همدیگر هدیه بگیرید، یادداشتی برای هم بفرستید یا این‌که بیرون شهر بروید. این‌کار، «تجدید قوا» و «تقویت انرژی مثبت» نامیده می‌شود و همسرتان را برای تلاش به‌منظور حل مشکل‌های زندگی، دلگرم و تشویق می‌کند. زمانی‌که می‌خواهید صحبت برای حل مشکلی را شروع کنید، می‌توانید جمله‌های‌تان را چنین آغاز کنید: «رابطه‌ی ما با همدیگر بسیار عالی‌ست. من دوست‌دارم این رابطه را بهتر کنم. می‌توانی به من کمک کنی تا رابطه‌مان را بهتر کنم؟»
 
 
 
تهیه شده توسط:مجله شادکامی و موفقیت -  مریم ظفرشمس‌پور
www.seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ
 
 
مطالب پیشنهادی:
راه‌های‌ بهبود روابط زناشویی !!
 چگونه از عشقمان حفاظت كنيم؟
مرد به تشویق‌های همسرش احتیاج دارد تا یک مرد باشد!
ترديدهاى زندگى مشترك از ديد روانشناسان برجسته دنيا
آیا از روزمره‌گی زندگی زناشویی خود خسته شده اید؟ما هشت راه حل برای شما داریم!!