سیمرغسیمرغ
lifestyle-top-1
تازه های روابط والدین و فرزندان

در صورتی که کودک تمایل به خوردن ندارد باید انتخاب را برعهده او گذاشت. به دلیل این‌که اصرار بیش از حد یا مجبور کردن کودکان به غذا خوردن سبب شرطی شدن آنها در غذا خوردن می‌شود و دیگر از روی میل سر سفره نمی‌آید


مهمترین دلیل بدغذایی در کودکان،
 
ترس و نگرانی از دعوا کردن، اصرار پدر و مادر برای خوردن غذایی خاص و نگرانی از خراب کاری در حین غذا خوردن است.
بدغذایی یکی از مهمترین مشکلاتی است که والدین با آن روبرو هستند، مساله‌ای که در سنین پیش از دبستان، به ویژه در بین کودکان دو تا پنج سال بیشتر دیده می‌شود.
باید توجه داشت که نیاز به انرژی در سنین مختلف برای رشد کودکان بسیار متفاوت است، به طوری که در سال‌های اول زندگی، با توجه به رشد سریع، میزان نیاز به انرژی بیشتر است و بنابراین مصرف مواد غذایی توسط کودک افزایش می‌یابد.با افزایش سن و با توجه به کاهش سرعت رشد، نیاز کودک به انرژی کاهش می‌یابد و پدر و مادر نباید همان انتظار قبلی از غذا خوردن فرزندانشان را داشته باشند.

_ همچنین با توجه به این‌ که حجم معده کودکان كوچك است، باید سعی شود به کودکان، غذای کم در وعده‌های زیاد داده شود. در واقع کودک باید سه وعده غذایی اصلی و سه میان وعده داشته باشند تا نیاز بدن در شبانه روز تامین شود.


_ پدر و مادر می‌توانند اولین قدم را در اصلاح رفتارهای تغذیه‌ای کودک بردارند. کودکان در غذا خوردن از خانواده تقلید می‌کنند، بنابراین برای اصلاح عادات بد غذایی در کودکان ضروری است که در یک محیط آرام، شاد و بدون تنش تغذیه شوند.

_ در صورتی که کودک تمایل به خوردن ندارد باید انتخاب را برعهده او گذاشت. به دلیل این‌که اصرار بیش از حد یا مجبور کردن کودکان به غذا خوردن سبب شرطی شدن آنها در غذا خوردن می‌شود و دیگر از روی میل سر سفره نمی‌آید، اجازه دهید که كودك هر وقت پیام گرسنگی را دریافت کرد به سراغ غذا برود.

_ برای غذا خوردن کودک، ساعات و مکان‌های خاص در نظر گرفته شود و سعی شود این ساعت‌ها به هم نخورد و از دادن میان وعده های پرچرب و شیرین به کودک قبل از وعده اصلی خودداری کنید. سعی کنید غذای کودک را با سبزیجات یا مواد غذایی مفیدی که عموما از خوردن آن امتناع می‌کند آغاز کنید.

_ اغلب کودکان یک سری اولویت‌های غذایی دارند و به دنبال خوراکی‌هایی که بیشتر دوست دارند می‌گردند، با این وضعیت نباید تا آنجایی پیش رفت که کودک فقط از یک گروه غذایی تغذیه کند.

_  از پایان دو سالگی که کودک می‌تواند به راحتی غذا بخورد، به او اجازه دهید به صورت مستقل اما همراه با خانواده غذا بخورد و زمانی که خسته شد به او کمک کنید که این امر سبب افزایش اشتیاق کودک برای غذا خوردن می‌شود.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : tabnak.ir
مطالب پیشنهادی :

چگونه دعواهای کودکانه را کم کنیم؟

قابل توجه والدین مبتدی!!! 

به نوجوان تان بیاموزید چگونه خرج کند

با کودک بدزبانم چطور رفتار کنم؟

چطور با کودک باج گیر رفتار کنیم؟
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
lifestyle-left-2
 lifestyle-left-3


khanevadeh.jpg

اگر در زمینه مشکلات خانواده و تربیت فرزندان نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید

مشکل خود را با یکی از مشاوران آنلاین ما در میان بگذارید

پربیننده ترین مطالب سبک زندگی
یک راه ساده برای لاغر کردن شکمیک راه ساده برای لاغر کردن شکم

می توانید شکم خود را به راحتی آب کنید : راهنمای ۴ قسمتی ما برای خوردن، آشامیدن، و ورزش کردن شما را در هر زمان آماده پوشیدن لباس دلخواهتان می کند

 
X