یادگیری مهارت توالت رفتن، به آمادگی جسمی و ذهنی کودک بستگی دارد. این‌که شما تصمیم به این کار گرفته‌اید، خوب است، اما آیا او، آماده پذیرش هست؟
برای آموزش استفاده از توالت به کودک، راه‌های مختلفی وجود دارد؛ شما کدام‌شان را انتخاب می‌کنید؟
 

دخترم تقریبا 18 ماهه بود که تصمیم گرفتم برای همیشه، با پوشک‌های خیس خداحافظی کنم. اصلا تصوری از این‌که چه‌ طور باید توالت رفتن را به او یاد بدهم، نداشتم، ولی فکر نمی‌کردم کار خیلی سختی باشد! دو، سه هفته بعد را که صرف شستن و ضدعفونی کردن فرش و سرامیک و رخت‌خواب و... کردم، فهمیدم چه خوش‌خیال بودم.

هر بار که دختر کوچولویم که نتوانسته بود خودش را نگه دارد، با قیافه معذب و شلوار خیس، تاتی‌تاتی‌کنان به سمت حمام می‌رفت، با خودم فکر می‌کردم من، آموزش را زود شروع کردم یا این کار، اصول و قاعده‌ای دارد که بلد نیستم.

بیشتر بدانید : 20 نکته درباره دستشویی رفتن کودکان

1 - کودک آماده هست؟
یادگیری مهارت توالت رفتن، به آمادگی جسمی و ذهنی کودک بستگی دارد. این‌که شما تصمیم به این کار گرفته‌اید، خوب است، اما آیا او، آماده پذیرش هست؟
یک نوزاد نمی‌تواند دفع ادرار یا مدفوع خود را کنترل کند، اما یک کودک 1/5 ساله، از خیس بودن پوشکش ناراحت می‌شود. پس، به‌مرور زمان، کودک، از نظر ذهنی، آماده این کار می‌شود و هر چه سنش بالاتر می‌رود، توانایی جسمی‌اش هم افزایش می‌یابد.
 
2 - چه سنی بهتر است؟ 
از 18 ماهگی به بعد، کودکان، کم‌کم یاد می‌گیرند چه‌طور باید خودشان را کنترل کنند و از دو تا سه سالگی، آماده یادگیری توالت رفتن هستند. هرچند این سن، بهترین زمان برای آموزش به کودک است، ولی همیشه استثناهایی هم وجود دارد.
 
3 - دیگران هم حرف‌هایی دارند
استفاده از تجربیات پدرها و مادرهایی که در اطراف‌تان هستند، ‌می‌تواند به شما کمک کند تا از سردرگمی رها شوید، اما سعی کنید تحت تاثیر این حرف‌ها، آرامش خیال‌تان را از دست ندهید و اگر مثلا خواهرزاده‌تان در یک سالگی یاد گرفته خودش به دست‌شویی برود و فرزند دو ساله شما هنوز بلد نیست، معنایش این نیست که کوچولوی شما، ناتوان یا کند است؛ بلکه ممکن است خواهرتان، با دقت، متوجه حالت‌های فرزندش بوده و او را زود به دست‌شویی می‌رسانده.
 
4 - گوش‌به‌زنگ باشید
وقتی کودک، رابطه بین احساس دفع و دست‌شویی رفتن را بشناسد، یعنی شما، نیمی از راه را رفته‌اید. از این زمان به بعد، همیشه در دسترس او باشید تا هر وقت که نیاز داشت، او را به دست‌شویی برسانید.
 
5 - هدیه متفاوت
وقتی احساس کردید فرزندتان، برای خداحافظی با پوشک آماده است، برایش یک توالت پلاستیکی بخرید و مثل یک هدیه، به‌مناسبت بزرگ شدنش، آن را به کودک بدهید. پوشک‌های باقی‌مانده را هم همراه با کودک جمع کنید و برایش توضیح دهید که این دوستان پنبه‌ای نرم و لطیف را از این به بعد، فقط شب‌ها استفاده خواهید کرد.
 
اگر یکی، دو ماه بعد از خداحافظی با پوشک، فرزندمان دچار شب‌ادراری شود، باید چه کنیم؟
کنترل ادرار، از نظر روانی نماد جدا شدن از مادر و بزرگ شدن است. بنابراین ما در این مرحله، شاهد مقاومت‌هایی نسبت به آن مساله هستیم که ممکن است به شکل شب‌ادراری، خودش را نشان دهد. اگر در این زمینه، اقدامات مناسب انجام نشود، با مشکلات جدی روبه‌رو خواهیم بود.
برای برطرف شدن شب‌ادراری که گاهی بعد از خداحافظی کودک با پوشک بروز می‌کند، بهتر است:
 
1 - کودک را قبل از خواب، حتما به دست‌شویی ببرید.
2 - از دادن نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های ادرارآور به کودک، پس از ساعت هشت شب خودداری کنید.
3 - برای کنترل ادرار، به‌طور مرتب و پشت سر هم، به کودک تذکر ندهید. آیا کسی، دایم، وظایف شما را یادآوری می‌کند؟
4 - در صورت مواجه شدن با شب‌ادراری، بدون تنبیه، تحقیر یا ناراحتی، بخشی از وظیفه نظافت و شست‌وشوی لباس و رختخواب‌های کثیف را برعهده کودک بگذارید تا بفهمد باید مسوول رفتارهای خودش باشد.
5 - اگر کودک نتواند بر این مساله، کنترل داشته باشد، تنبیه یا تشویق بی‌مورد شما، کمکی به حل مساله نمی‌کند؛ چون کودک با این کار شما یاد می‌گیرد که چه‌طور با والدینش، در یک وضعیت لجبازی یا جلب توجه برخورد کند و از آن به بعد، عصبانیت را با عدم کنترل ادرار و  خوشحالی‌اش را با کنترل ادرار نشان می‌دهد.


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : shahrzadpress.com