در یادداشت اول 4 نوع خانواده از نظر تربیت مشخص نموده و نوع اول آن را (‌ خانواده سخت گیر )‌ را شرح دادیم و اكنون بخش دوم خانواده( سهل گیر):

 

در یادداشت اول 4 نوع خانواده از نظر تربیت مشخص نموده و نوع اول آن را (‌ خانواده سخت گیر )‌ را شرح دادیم و اكنون بخش دوم :

خانواده سهل گیر و آسان گیر

1 - پدر و مادر به دنبال نیازهای ارضاء نشده خودشان هستند. دنبال جوانی و نوجوانی و دل مشغولی‌های خود هستند. 

2 - به امر تربیت و ارضاء نیازهای جسمی‌و روانی كودك نمی‌پردازند و چون آسانگیر هستند ،‌ برای خاموش كردن صدای بچه ،‌ هر چه كودكشان از آنها می‌خواهد ، آنها انجام می‌دهند . لذا كودك پرتوقع تربیت می‌شود.

3 - هدفها و انتظارات برایشان روشن نیست و به همین دلیل ، در تربیت فرزندان خود از روش ، فلسفه یا دیدگاه خاصی پیروی نمی‌كنند. 

4 - هیچ نوع كنترلی بر رفتار فرزندان خود ندارند و آنان را كاملا آزاد می‌گذارند تا به هر نحوی كه خود مایل هستند ‍،‌ شیوه‌های خاص زندگی خود را انتخاب و به كار گیرند.

5 - هیچ نوع انتظار و توقع خاصی از فرزندان خود ندارند و فرزندان نیز به نوبه خود می‌آموزند كه والدین نباید از آنان انتظار خاصی را داشته باشند.

6 - نسبت به رفتار فرزندان خود ‍،‌ حتی در مواردی كه مورد آزار و اذیت خود آنان و دیگران قرار می‌گیرند ‍،‌ توجه خاص نشان نمی‌دهند و در این موارد ، بی تفاوت عمل می‌كنند. 

7 - اگر فرزندان خانواده از دستورات آنان اطاعت نكنند ، ناراحت نمی‌شوند و چنان رفتار می‌كنند كه گویی عدم اطاعت از دستورات والدین امری طبیعی ، عادی و متداول است. 

8 - در پاداش دادن - وقتی از فرزندان رفتار پسندیده ای سر می‌زند - یا تنبیه آنان - در هنگامی‌كه كار خلاف از آنان سر می‌زند - اهمال می‌كنند و بی تفاوت هستند (‌به یاد داشته باشیم كه منظور از تنبیه كردن در معنای روانشناختی آن ،‌ محروم كردن فرزند از پاداش است و تنبیه بدنی مورد نظر نمی‌باشد).

9 - شیوه‌های رفتاری والدین چنان است كه در فرزندان اعتماد لازم را نسبت به آنان ایجاد نمی‌كند 

10 - نسبت به تكالیف و نمرات درسی فرزندان خود توجه نشان نمی‌دهند و علاقه ای نیز به همكاری با معلمان و مدیریت مدرسه محل تحصیل آنان ندارند.

11 - آنچه را كه فرزندان اراده كنند یا بخواهند ، برای آنان تهیه می‌كنند و در این مورد ،‌ سلیقه خاصی را اعمال نمی‌كنند. 

12 - هیچ گونه تلاش خاصی را در زمینه استقلال فرزندان خود انجام نمی‌دهند و چنانچه یكی از فرزندان شدیدا به آنان وابسته باشد ،‌ كار خاصی را در زمینه كاهش این نوع وابستگی كه بعدا برای آنان مشكل ساز خواهد بود ،‌ انجام نمی‌دهند. 

13 - نظم و ترتیب را در محیط خانواده رعایت نمی‌كنند و از فرزندان خود نیز انتظار خاصی در این زمینه ندارند.

14 - فرزندان خود را برای انجام هر كاری آزاد می‌گذارند و حتی در مواردی كه مداخله آنان لازم به نظر می‌آید ، دخالت نمی‌كنند.

15 - این بچه‌ها چون در زندگی با موانع مواجه نشده است ،‌ لذا وقتی وارد جامعه می‌شود به خاطر عدم تجربه كافی ، زود تسلیم میشود و شكننده هست.

 

گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:hamdardi.com

مطالب پیشنهادی: 

 
 
 

X