دختر 16 ساله‌ ام از صبح ‌تا ‌شب با رفیق‌ هایش در کوچه‌ و‌ خیابان است
مادری هستم که نگران آینده دخترم هستم. او 16 ساله است و لجباز. به حرف‌ های من گوش نمی‌ دهد. از صبح تا شب با رفیق‌ هایش به  گردش و خوش‌ گذرانی می رود. سال پیش، ترک تحصیل هم کرد. لطفا راهنمایی‌ ام کنید؟

 با دختر 16 ساله ام چگونه برخورد کنم؟

مادر گرامی، رفتار با نوجوان باید رفتارهای خاصی باشد. نوجوان به دنبال هویت‌ یابی است و شما به عنوان والد باید خیلی به او کمک کنید تا خودش را پیدا کند. نوجوانان به خصوص دختران نیاز دارند که فردی به صحبت ‌های‌ شان گوش دهد نه این‌ که بدون شنیدن احساسات‌ شان، از ابتدا راه‌‌ حل ارائه شود. طبیعی است که دختران در سنین نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده در سنین بلوغ گاهی دچار خشم، عصبانیت و نوسان احساسات شوند.

بیشتر بدانید : نقش‌ مادران در كاهش‌ عوارض بلوغ دختران

نصیحت کردن را فراموش کنید!

معمولا بیشتر دانش آموزان با ورود به دوره نوجوانی با افت تحصیلی روبه‌رو می‌ شوند. یکی از اصلی‌ ترین دلایل این افت تحصیلی، شرایط خاص این دوره است. بنابراین به شما توصیه می‌ شود که در کنار او باشید. به او کمک کنید تا استعداد و علایق تحصیلی و توانایی ‌های خود را بشناسد. هر گاه وارد مشاجره و اعمال فشار بر نوجوان شدید، بدانید که بازنده خواهید شد. اگر در مواردی با نوجوانان اختلاف پیدا کردید، به جای وارد آوردن فشار بکوشید قوانینی وضع کنید که از طریق آن اختلاف‌ های ‌تان را برطرف سازید. در ضمن بزرگ‌ ترین اشتباهی که دخترتان را از شما دور می‌ کند، تحقیر کردن او در جمع و حتی در خلوت است. موفقیت ‌های دیگران و شکست ‌هایش را بر سرش نکوبید. با توجه به این که نوجوانان تمایل زیادی به صحبت کردن با والدین خود ندارند، برقراری ارتباط با آن‌ها دشوار است.
متاسفانه بخش عمده‌ای از گفت‌ و‌ گوهای والدین با فرزند نوجوان خود هم در نصیحت کردن، اصلاح اشتباهات و آموزش به آن‌ها خلاصه می‌ شود. از این رو آنان سخنان شما را بیشتر به عنوان یک سخنرانی تلقی می‌ کنند تا یک ارتباط دوستانه.

دختر 16 ساله‌ ام از صبح ‌تا ‌شب با رفیق‌ هایش در کوچه‌ و‌ خیابان است
دختر 16 ساله‌ ام از صبح ‌تا ‌شب با رفیق‌ هایش در کوچه‌ و‌ خیابان است

مهارت روبه‌ رو شدن با خطرات را به دخترتان بیاموزید

گاهی والدین آن ‌قدر نگران دختر نوجوان‌شان هستند که او را به شدت محدود می‌کنند و تحت کنترل خود قرار می‌دهند اما متاسفانه دختران، در بیشتر موارد و در برابر فشار والدین به پنهان کاری و دروغگویی رو می‌آورند. بنابراین به جای محدودیت بیش از حد سعی کنید مهارت روبه‌رو شدن با خطرات را به دخترتان بیاموزید و به او یاد دهید چگونه از خودش محافظت کند.بیشتر بدانید : با ناسازگاری نوجوانان در سن بلوغ چه کنیم؟

بیشتر بدانید : رفتار با نوجوان در سن بلوغ با 10 قانون اصلی که والدین باید بدانند

بیشتر بدانید : با دوران بلوغ نوجوانم چه کنم؟ گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع: khorasannews.com