همه ما می دانیم که ،نامزدی از پر شورترین دوران زندگی مشترک محسوب می شود ،اما این دوران را چگونه بگذرانیم ؟ آیا شناخت زوجین از یکدیگر در این دوران میسر است ؟چگونه؟
 

برخی از جنبه‌های مثبت نامزدی طولانی
- قسمت‌هایی از شخصیت همسرتان را خواهید شناخت که به‌صورت معمولی امکان‌ ندارد بر آن‌ها آگاهی یابید مگر آن‌که با هم زندگی کنید. برای شناخت شخصی که به‌طور متناوب -نه‌ پیوسته- او را می‌بینید، هیچ راهی بهتر از این نیست که در عمل و در مقاطع زمانی مختلف و کوتاه، با او زندگی کنید. در دیدارهای کوتاهِ دو یا سه‌ساعت در هفته، افراد اغلب، بهترین رفتارشان را نشان می‌دهند. واقعیت در زمان طولانی‌تری، آن هم هنگامی‌که با هم زیر یک سقف زندگی کنند، آشکار می‌شود.

- درمی‌یابید که آیا سبک زندگی شما و همسرتان، از تفاهم و هماهنگی حقیقی برخوردار است یا خیر. ممکن است از عشق‌ورزیدن به کسی لذت ببرید اما از زندگی با او متنفر شوید. ویژگی‌هایی که باعث می‌شوند عاشق کسی شوید و یا از دیدن او لذت ببرید، ممکن است کافی نباشد تا هماهنگی همیشگیِ شما را بعد از آن‌که هم‌خانه شدید، تضمین کند. ممکن است دریابید که سبک زندگی شما و همسرتان، با یکدیگر هماهنگی و هم‌خوانی ندارد.

- درمی‌یابید که قابلیت و توانایی همسرتان در ایجاد ارتباطی حقیقی و کانونی گرم، چه میزان است. ممکن است هرگز متوجه نشوید که همسرتان تا چه حد تمایل و قابلیت ارتباطی مستحکم و صمیمی را دارد مگر این‌که تعهد زندگی مشترک با او را عهده‌دار شوید. تنها وقتی‌که مجبورید با هم راجع‌به امور اقتصادی، غذا، مسؤولیت‌های خانه، تملکات و... تصمیم بگیرید، می‌توانید از این‌که آیا همسرتان همراه خوبی است یا نه، مطمئن شوید.

- می‌توانید از ازدواج به ‌دلیل‌های نادرست و زندگی مشترک زودهنگام و نسنجیده دوری کنید. اگرچه زندگی مشترک، می‌تواند تجربه‌ی شیرینی از یک رابطه باشد اما چنان‌چه زودهنگام، نپخته و نسنجیده به آن وارد شوید، اشتباه بزرگی خواهد بود.

شیوه‌های ایجاد خشنودی در دوران نامزدی
همسران جوان با سرمایه‌گذاری در بانک عاطفی یکدیگر، می‌توانند عشق و علاقه‌ی خود را برای زندگی آینده، حفظ نمایند. این سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند شامل مهرورزیدن‌ها، ابراز احساسات، توجه و محبت در لحظه‌های باهم بودن در دوران نامزدی و مراحل آغازین زندگی مشترک باشد.

درحقیقت، توجه و محبتی که زوج‌ها در روزهای نخستین شروع زندگی به یکدیگر داشته‌اند، طی چندین سال زندگی مشترک نیز (با تکرار و تنوع آن‌ها) به‌صورت سرمایه‌ای برای زندگی مشترک آینده‌شان محسوب می‌شود به‌طوری‌که با عادی شدن رابطه‌ی زناشویی، شما می‌توانید از سپرده‌های عاطفی خود که در دوران شروع زندگی مشترک سرمایه‌گذاری کرده‌اید، برداشت کنید و این، وقتی امکان‌پذیر است که نه‌تنها پیوسته به‌طور لفظی و عملی به نامزدتان بفهمانید که دوستش دارید، بلکه در هر فرصتی که به‌دست می‌آورید، عشق و علاقه‌ی خود را به او نشان‌دهید. این‌کار با انجام روش‌هایی مهرورزانه، امکان‌پذیر است که شما برای ایجاد هیجان و خشنودی احساسی در همسرتان، می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

بعضی از شیوه‌هایی که در این قسمت به آن‌ها اشاره شده است،‌ ممکن است در نظرتان رؤیایی یا طنزگونه باشد اما به شما اطمینان می‌دهیم که برای خشنودی نامزدتان، فوق‌العاده مؤثر است.فراموش نکنید که در طول زندگی مشترک، اگر همسرتان از لحاظ احساسی خشنود نباشد، اغلب نمی‌تواند به خواسته‌های شما پاسخ مساعد دهد. خشنودی احساسی، به این معناست که شما (زن و مرد) باید فداکاری کنید، رفتاری مهربانانه با نامزدتان در پیش بگیرید، از او تعریف کنید و لحظه‌های شاد و خاطره‌انگیزی را برایش فراهم آورید. توجه داشته باشید که کارهای کوچک، از نقطه‌نظر نامزدتان، بسیار بامعناست.

مطمئن باشید نشان‌دادن علاقه و عشق‌تان با برنامه‌ریزی، کاری بس عظیم و فوق‌العاده است. باید بدانید اقدام‌های کوچک مهربانانه، به نامزدتان نشان‌می‌دهد که او را چه‌قدر دوست دارید،‌ برایش احترام قائل هستید، از او قدردانی می‌کنید و مهم‌تر از همه، با این کار سبب می‌شوید که همسر آینده‌تان، احساس کند برای شما از هر کسی مهم‌تر است.

اکنون فهرستی از برخی کارهایی که می‌توانند در این زمینه مفید باشند، به شما ارائه می‌شود. شما خودتان با خلاقیت و ذوق بیش‌تر می‌توانید مواردی را به آن اضافه کنید و از زندگی زناشویی شادتری برخوردار شوید.حتی اگر تاکنون به این موارد اهمیت زیادی نمی‌داده‌اید، نگران نباشید. برای مهرورزیدن و ابراز لطف و محبت، هیچ‌گاه دیر نیست. در اولین فرصت، یکی از موارد یاد‌شده را در‌نظر بگیرید و به‌کار ببرید، تأثیر آن را مشاهده خواهید کرد و می‌بینید که روشن کردن آتش احساس در درون همسری که دوستش دارید، چه‌قدر آسان است.

*تاریخ روزهای مهم زندگی نامزدتان را در‌نظر داشته باشید.
*
شما به یکدیگر علاقه دارید، بنابراین سعی‌کنید همیشه عشق و علاقه، در اعماق چشم‌های‌تان موج بزند.
*همیشه چشم‌انتظار هم باشید.
*سخنان او را با گوش دل‌تان بشنوید. تا حد امکان، به امور پدر و مادر یکدیگر رسیدگی کنید.

*از وسایل مورد علاقه‌اش به‌خوبی نگه‌داری کنید.
*با تمام افرادی که برایش کار می‌کنند، مهربان و نسبت به آنان خیرخواه باشید.
*در طراحی نقشه‌های‌تان، با یکدیگر هم‌فکری کنید.

*در قلب‌تان برایش جایی چون صدف بسازید و او را چون مرواریدی گران‌بها در آن جای‌دهید.
*همیشه در اتفاق‌های خوبِ زندگی، او را سهیم کنید (قبل از این‌که دیگران را در جریان بگذارید).
وقتی به جمع دوستان‌تان می‌پیوندید، با افتخار همسرتان را معرفی کنید. برای نامزدتان همواره آرزوی سلامتی کنید.
*برای همدیگر وقت صرف کنید. به دوستانش احترام صادقانه و خالصانه بگذارید. در دوره‌های خانوادگی، با روحیه‌ی خوبی حاضر شوید.
*برای رشدکردن و بارورشدن استعدادهای معنوی‌اش، او را تشویق کنید.
*در لحظاتی ‌که در کنار هم به‌سر می‌برید، همه‌چیز را آسان بگیرید.
*قسمت‌هایی از روزنامه را که ممکن است برای او جالب و مفید باشد، برایش جدا کنید. بهتر است عبادت‌ها و نیایش‌های خود را به اتفاق یکدیگر انجام دهید. او را در یکی از روزنامه‌ها یا مجله‌های مورد علاقه‌اش، مشترک کنید.
*وقتی با شما صحبت می‌کند، به او توجه کامل داشته باشید. در میهمانی‌ها تا حد امکان، کنار یکدیگر باشید. هر بار در به‌کار بردن جمله‌ی «دوستت دارم» و تنوع در ارائه‌ی آن، پیش‌دستی کنید.
*وقتی خسته است، بگذارید به‌اندازه‌ی کافی استراحت کند. تا حد امکان، با همدیگر برنامه‌ریزی کنید. *نسبت به وسایل و مکان‌های مورد علاقه‌ی همسرتان، توجه لازم را داشته باشید. همیشه برای او در بهترین وضعیت باشید. چیزهای مورد علاقه‌اش را تزئین کنید.
*کارهای قشنگ و بزرگ را به‌صورت مشترک انجام دهید. همیشه درباره‌ی او مثبت فکر کنید.
*زمانی ‌که به سکوت نیاز دارد، برایش محیطی فراهم کنید تا در آن، احساس آرامش کافی کند. در مورد هدیه‌ای که می‌خواهید به او بدهید، خوب فکر کنید. احساس‌های‌تان را از اعماق دل‌تان در زندگی جاری کنید.
*در کارهای شغلی یکدیگر (در صورت امکان و توان) به همدیگر کمک کنید. در انجام امور خیر، مشارکت داشته باشید. به ارزش‌های یکدیگر، احترام بگذارید. به‌خاطر داشته باشید که روزهای مبارک و مناسبت‌های خجسته‌ی ماه را برایش گرامی بدارید. کمک به افراد مستمند و نیازمند را در حد توان و امکان، با یکدیگر انجام دهید.
 
 
 
تهیه شده توسط:مجله موفقیت و شادکامی
www.seemorgh.com/lifestyle 
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
نامزد ها:قبل از ازدواج بپرسید!؟
 چرا انسان ها دوست دارند عاشق شوند ؟
آیا شما در رویای یک عشق بزرگ به سر می برید ؟
ایده آل گرایی درانتخاب ممنوع!
همسر ایده آل از نظر جوانان ایرانی
 
 
 

X