علت ریزش مو های تان یکی از این 9 عادت بد است
 ریزش مو یکی از مشکلات بزرگی که است می تواند علت های بسیاری داشته باشد. در این مقاله قصد داریم 9 عادت بد را به شما معرفی کنیم که می تواند باعث صدمه دیدن مو های تان و در نهایت ریزش مو شود.

9 عادت بد که باعث ریزش مو می شود

قطعا حتی اگر با پای خودتان به سلمانی مراجعه کنید و بگویید نیمی از موهای‌تان را کوتاه کند باز هم دوست ندارید نازک‌تر و ضعیف شدن موهای‌تان را ببینید. این را هم بدانید که حتی در صورتی که بیش از حد معمول هم ریزش مو دارید، باز هم برای نجات تارهای باقیمانده مو فرصت دارید. دکتر آلن بومان، جراح پیوند مو و پزشک متخصص مو مرکز دانشگاهی یوکاراتان می‌گوید: «بسیاری از جنبه‌های سبک زندگی ما از آنچه می‌خوریم تا نوع فرم دادن به موها همگی روی قدرت و استقامت تارهای موی ما تاثیر دارند. خبر خوب اینکه داشتن موهای ضخیم‌تر فقط نیازمند چند تغییر ساده در نوع و سبک زندگی است.» در زیر 9 عادت بد که موها را ضعیف می‌کند عنوان می‌شود.

بیشتر بدانید : درمان ریزش مو بعد از کرونا با 5 راه ساده

دوش گرفتن با آب داغ باعث ریزش مو های تان می شود

دکتر رایان ولتر، جراح پیوند مو ساکن بوستون می‌گوید: « آب داغ تارهای مو را درست مانند پوست بدن، خشک و بی‌آب کرده و پس از حمام موها شکنندگی و ریزش بیشتری پیدا می‌کنند. آب داغ نه تنها هنگام شست‌وشو چربی‌های محافظت‌کننده مو را از بین می‌برد، بلکه گرمای بیش از حدی که به منافذ پوست می‌خورد از تولید چربی جلوگیری می‌کند و می‌تواند به ریشه مو آسیب برساند و باعث ریزش بسیار زیاد مو شود.» خیلی ساده هنگام استحمام درجه حرارت آب را چند درجه پایین بیاورید. دوش با آب ولرم را انتخاب کنید و سعی کنید با سردترین درجه حرارت ممکن موهای خود را بشویید.

استفاده از ابزارهای حالت‌دهنده مو باعث ریزش مو های تان می شود

حرارت بسیار زیاد هنگام فرم دادن و مرتب کردن مو به پروتئین‌های محافظ پوشش سطحی مو آسیب می‌رساند. دکتر باومن می‌گوید: « هنگامی که بافت محافظ و پوشش مو آسیب‌دیده باشد، تعادل رطوبت در موها مختل می‌شود و مو بیشتر در معرض شکنندگی قرار می‌گیرد. » استفاده از سشوار را محدود کنید و سعی کنید فقط هفته‌ای دو یا سه بار با درجه سرد آن را به‌کار ببرید. همیشه از اسپری‌های محافظ حرارت که مانعی برای کاهش گرما است و اصطکاک ایجاد می‌کند، استفاده کنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : توقف ریزش مو با یک فرمول کاملا طبیعی

رژیم‌های غذایی سخت و بی قاعده باعث ریزش مو می شود

خود را همیشه گرسنه نگه داشتن، به جای صرف انرژی برای ساختن مو، بدن را مجبور به هدایت انرژی به سمت اعمال ضروری‌تر مانند کمک به عملکرد قلب و مغز
می‌کند. به گفته دکتر پارادی میرمیرانی، متخصص پوست در والدیو در واقع در این زمان است که بیماری بی‌اشتهایی عصبی یا انورکسیا نوروزا که از نشانه‌های بارز آن ریزش شدید موست، تشخیص داده می‌شود. بهترین کار این است که یک رژیم غذایی سالم با مقدار کافی پروتئین گوشتی مانند ماهی، مرغ، عدس و لوبیا داشته باشید. او شرح می‌دهد که مو عمدتا از پروتئین تشکیل شده است. اگر این ماده به اندازه کافی دریافت نشود، می‌تواند تنها دلیل عدم رشد یا ریزش مو باشد. شما باید روزی ۵۰ گرم یا حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد کل کالری دریافتی خود را به پروتئین اختصاص دهید.

بدرفتاری با موهای خیس باعث ریزش مو می شود

یکی دیگر از عادتهای بدی که موها را ضعیف می‌کند این است؛ موهای ما هیچ‌ وقت شکننده‌تر و ضعیف‌تر از زمانی نیست که با H۲O یا آب اشباع شده باشد، چرا که
محافظ پوشش مو کمی حالت برجسته پیدا می‌کند. برس کشیدن یا شانه زدن موها در حمام و به دنبال آن خشک کردن با حوله با حرکات تند و تهاجمی، تغییر ناگهانی تمام‌عیاری را برای آسیب رساندن به مو ایجاد می‌کند. پس از حمام و تا وقتی موها خیس هستند سعی کنید موها را شانه نزنید. پس از دوش گرفتن آب موها را با یک حوله نرم بگیرید.

محکم بستن موها باعث ریزش مو می شود

دکتر دوریس دی، متخصص امراض پوستی با تخصص بهداشت مو در شهر نیویورک، می‌گوید : اگر عادت دارید موهای خود را سفت دم‌اسبی کنید یا ببافید، توجه داشته باشید این مدل مو فشار زیادی بر فولیکول‌های مو وارد آورده، به آنها آسیب رسانده و ایجاد شکاف‌هایی می‌کند که به تدریج آنها را از بین می‌برد. این عمل می‌تواند منجر به کچلی در اثر کشش شود؛ شرایطی که در آن فولیکول‌های مو به تدریج سست شده و رشد موها نیز غیرممکن می‌شود.» پس موها را شل ببندید! سعی کنید تا حد امکان موها را پایین ببندید به‌خصوص موقع خواب موها را ببندید چون کشیده شدن مو روی بالش می‌تواند اصطکاک زیادی ایجاد کند.

استفاده از محصولات نگهدارنده مو برای مدت‌ طولانی می تواند باعث ریزش مو های تان شود

اگر اسپری یا ژلی که استفاده می‌کنید ادعا می‌کند تمام روز موهای شما را سفت نگه می‌دارد، در واقع این محصول تارهای موی شما را محکم می‌کند تا حالت
خود را از دست ندهند. دکتر میرمیرانی خاطرنشان می‌کند: این محصولات معمولا الکل زیادی دارند که موها را خشک و شکننده می‌کنند. موقعی که بخواهید موهای خود را شانه یا برس کنید، این قسمت‌های باقی مانده باعث خرد شدن مو و ریختن آن می‌شود.» از مصرف هرگونه ماده‌ای که موها را سفت و چسبناک می‌کنند خودداری کنید. در عوض، محلول‌های نرم نگهدارنده‌ای مانند کرم‌های فرم‌دهنده را انتخاب کنید که موها را مرطوب و سالم نگه می‌دارند و هنگام شانه زدن ایجاد اصطکاک نمی‌کنند.

خاراندن سر باعث ریزش مو های تان می شود

به گفته دکتر باومن، حالت خارش سر (مثل چیزی که به دلیل التهاب پوستی سبوریک به وجود می‌آید) می‌تواند منجر به ریزش مو به علت خراش ناشی از آسیب
به مو شود. در واقع به محض اینکه پوشش مو آسیب ببیند، تارهای مو دچار شکنندگی می‌شوند. خارش سر را با شامپویی که حاوی سلینیوم، زینک پیریتیون یا روغن درخت چای است از بین ببرید. اگر فرآورده‌های موجود در فروشگاه‌ها کمکی نکردند، دکتر شما می‌تواند برای‌تان شامپوی ضد قارچ یا کف کورتیزول تجویز کند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان ریزش مو با بهترین روشها

مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری باعث ریزش مو می شود

اگر شما از آن دسته از خانم‌هایی هستید که به خاطر تغییرات هورمونی ریزش مو پیدا کرده‌اید، مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری نامناسب می‌تواند مو های شما را ضعیف کند. دکتر باومن در این مورد می‌گوید: «قرصی که حاوی هورمون‌های مردانه یا آندروژن باشد می‌تواند برای کسانی که به آندروژن حساسیت دارند و از این حساسیت آگاهی ندارند، ایجاد ریزش مو کند.» پس از قرص‌های ضدبارداری‌ای استفاده کنید که دارای میزان کمتری آندروژن هستند. اگر می‌خواهید بدانید که دچار حساسیت به آندروژن هستید یا نه، پزشک متخصص ترمیم و کاشت مو می‌تواند یک آزمایش سریع ژنتیک DNA از شما بگیرد.

نشستن مو به اندازه کافی می تواند باعث ریزش مو شود

آخرین موضوع از 9 عادت بد که موها را ضعیف می‌کند این است؛ امروزه که شامپوهای مخصوص موهای خشک در قفسه‌های مواد بهداشتی و آرایشی فروشگاه‌ها فراوان یافت می‌شود، بهتر است به جای کم شستن موها از این شامپوها استفاده کنید تا بتوانید بیشتر موها را بشویید. شست‌وشوی کم آنقدرها هم برای مو خوب نیست. به گفته دکتر دی: «موادی که روی سر و مو قرار می‌گیرد یا شوره بسیار زیاد روی سر باعث مسدود شدن فولیکول‌های مو می‌شود.» اگر یک روز موهای‌تان را نشویید، اتفاقی نمی‌افتد اما در صورتی که این کار تبدیل به یک عادت شود، باقیمانده مواد، کثیفی و چربی می‌تواند منافذ روی سر را مسدود کند. هر دو روز یک بار حتما سر خود را بشویید به‌خصوص اگر زیاد عرق می‌کنید یا از مواد حالت‌دهنده موی فراوانی استفاده می‌کنید. برای جلوگیری از خشکی زیاد، از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : chibepoosham.com