درمان موخره، این اشتباهات رایج باعث موخره در موهای تان می شود
 موخوره دلایل متعدد و مختلفی دارد. برای جلوگیری از ایجاد موخوره از این اشتباهات پرهیز کنید. موخوره یکی از شایع‌ترین آسیب‌های مو‌ها است و بیشتر در میان زنان وجود دارد. در این حالت، لایه‌ی محافظ انتهای مو از بین می‌رود و مو شکننده و چند شاخه می‌شود.

14 اشتباه رایجی که منجر به موخوره می‌شود

دلیل اول ایجاد موخوره در مو : همیشه موهایتان را بالای سرتان می‌بندید

اگر همیشه موهایتان را بالای سرتان یا به شکل دم اسبی در یک نقطه‌ی ثابت می‌بندید، باید در مدل موهایتان تجدید نظر کنید، چون این کار می‌تواند فشار زیادی به آن نقطه از سر شما وارد کند. با گذشت زمان، این فشار باعث شکستن مو‌ها می‌شود، به ویژه زمانی که مو‌های خیس تان را بالای سرتان ببندید. کارشناسان توصیه می‌کنند از کش‌های ساده‌ای برای بستن مو‌ها استفاده کنید که هیچ مانعی نداشته باشند و محل بستن مو‌ها در بالای سر یا به شکل دم اسبی را تغییر دهید تا آن نقطه از سر همیشه تحت فشار نباشد.

بیشتر بدانید : درمان و جلوگیری از موخره با چند نکته مهم و ساده

دلیل دوم ایجاد موخوره در مو : موهایتان را هر روز می‌شویید

شامپو‌ها چربی‌های طبیعی مو را از بین می‌برند. وقتی موهایتان را بیش از اندازه می‌شویید، مو‌ها خشک می‌شوند. هر چه مو‌ها بیشتر خشک شوند، بیشتر گره می‌خورند. وقتی سعی می‌کنید این گره‌ها را باز کنید، این کار باعث شکستن مو‌ها و موخوره می‌شود.

دلیل سوم ایجاد موخوره در مو : در استفاده از محصولات شفاف کننده‌ی مو افراط می‌کنید

تا زمانی که از محصولات مناسبی برای مراقبت از موهایتان استفاده کنید، نیازی به استفاده‌ی منظم از شفاف کننده‌های مو نیست. در حقیقت، ضرر محصولات شفاف کننده بیشتر از فایده‌ی آن‌ها است. این محصولات که مو‌ها را به شکل عمقی تمیز می‌کنند، مواد مغذی آن را از بین می‌برند و در نهایت باعث گره خوردن مو‌ها و تشدید موخوره می‌شوند. شامپو‌های حاوی سولفات هم مو‌ها را خشک و آن‌ها را مستعد موخوره و شکننده می‌کنند.

دلیل چهارم ایجاد موخوره در مو : در هنگام شستن مو‌ها از دست هایتان استفاده می‌کنید

برای جلوگیری از به وجود آمدن موخوره، در هنگام استفاده از شامپو و نرم کننده، به موهایتان محکم چنگ نزنید. این مسأله در زمان باز کردن گره‌های مو‌ها کارتان را سخت می‌کند و باعث خشک شدن و ریزش مو‌ها می‌شود. تنها یک بار موهایتان را با یک شانه‌ی دندانه درشت شانه بزنید و سپس اجازه دهید با سرازیر شدن آب، مو‌ها آبکشی شوند.

دلیل پنجم ایجاد موخوره در مو : حوله را محکم به مو‌های خیس تان می‌کشید

اگر چه محکم کشیدن حوله به مو‌ها به طور مستقیم منجر به موخوره نمی‌شود، اما این کار می‌تواند باعث گره خوردن مو‌ها شود. زمانی که سعی می‌کنید گره‌ها را باز کنید، این کار باعث شکستن مو‌ها می‌شود. به جای این کار و برای جلوگیری از ایجاد موخوره می‌توانید بعد از حمام یک حوله به دور موهایتان بپیچانید. این کار باعث گره خوردن مو‌ها نمی‌شود، چون مو‌ها را به شکل آزاد و به سمت پایین قرار می‌دهید.

دلیل ششم ایجاد موخوره در مو : موهایتان را وقتی هنوز خیس هستند شانه می‌کنید

مو‌های خیس نسبت به مو‌های خشک شکننده‌تر هستند بنابراین شانه کردن موی خیس می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود. مو‌های خیس به دلیل تغییر میزان انعطاف پذیری شان، منعطف و کشش پذیر هستند و می‌توانند به راحتی پاره شوند. در حمام پیش از شستن نرم کننده، از یک شانه‌ی دانه درشت استفاده کنید تا از گره خوردن مو‌ها و ایجاد موخوره جلوگیری شود. علاوه بر این، کارشناسان توصیه می‌کنند از اسپری‌های باز کننده‌ی گره مو و برس‌هایی که دانه‌های پلاستیکی و منعطف دارند استفاده کنید.

دلیل هفتم ایجاد موخوره در مو : موهایتان را از بالا شانه می‌زنید

بیشتر ما به طور ناخودآگاه شانه زدن موهایمان را از ریشه‌ی آن‌ها شروع می‌کنیم. اما این کار باعث گره خوردن بیشتر مو‌ها می‌شود، چون گره‌ها را با فشار به پایین مو‌ها هدایت می‌کنیم. در اینصورت، مو‌ها کماکان گره خورده باقی می‌مانند. شانه زدن مو‌ها را از پایین آن‌ها شروع کنید و این کار را به تدریج به سمت ریشه‌ی مو‌ها ادامه دهید.

دلیل هشتم ایجاد موخوره در مو : از سری سشوار استفاده نمی‌کنید

حرارت سشوار به مو‌ها آسیب می‌زند. بیشتر ما سشوار را در فاصله‌ی بسیار نزدیکی از موهایمان می‌گیریم، به همین دلیل حرارت سشوار مو‌ها را دچار سوختگی سطحی می‌کند. برای جلوگیری از این آسیب، سری سشوار را حتما نصب کنید، چون نه تنها جریان هوا را هدایت می‌کند بلکه بین تار‌های مو هم چند سانتی متری فاصله ایجاد می‌کند.

دلیل نهم ایجاد موخوره در مو : سال‌ها از سشوار قدیمی تان استفاده می‌کنید

سشوار‌ها هم مثل هر وسیله‌ی دیگری یک عمر مفید دارند. ممکن است تصور کنید سشوار قدیمی تان به خوبی کار می‌کند، اما در واقعیت حرارت این وسیله آسیب‌های جدی‌ای به موهایتان وارد می‌کند. با گذشت زمان، سشوار‌ها در هنگام استفاده بیش از اندازه داغ می‌شوند و به نظر می‌رسد موهایتان سریع‌تر خشک می‌شوند، اما در حقیقت سلامتی موهایتان به خطر می‌افتد.

دلیل دهم ایجاد موخوره در مو : در استفاده از وسایل حرارتی برای مو‌ها افراط می‌کنید

اگر هر روز از دستگاه‌های فرکننده یا صاف کننده‌ی مو استفاده می‌کنید وقت آن رسیده که عادت خود را ترک کنید. اگرچه ما در ناحیه‌ی موهایمان حسی نداریم و نمی‌توانیم داغ شدن بیش از اندازه‌ی مو‌ها را احساس کنیم، این به معنی آن نیست که ترکیبات مغذی مو تحمل این میزان حرارت را دارند. کارشناسان توصیه می‌کنند هر بار که قصد استفاده از این وسایل حرارتی را داریم از یک سرم محافظتی مو استفاده کنیم تا میان مو‌ها و وسیله‌ی مورد استفاده یک محافظ به وجود آورد.

دلیل یازدهم ایجاد موخوره در مو : موهایتان را محکم اتو می‌کشید

اتوی مو را آهسته و یکنواخت به مو‌ها بکشید. بیشتر ما اتوی مو را به سرعت و به شکل مکرر روی یک نقطه از مو‌ها می‌کشیم. این کار به مو‌ها آسیب می‌زند. یک دسته‌ی باریک از موهایتان را جدا کنید و قسمتی که اتو می‌کشید را شانه بزنید. هر قسمت از موهایتان را باید تنها یک یا حداکثر دو بار اتو بکشید.

دلیل دوازدهم ایجاد موخوره در مو : موهایتان را مرتبا کوتاه نمی‌کنید

پیشگیری بهترین کار است، اما زمانی که موهایتان دچار موخوره شود دیگر هیچ محصولی نمی‌تواند آن را ترمیم کند. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید کوتاه کردن مو‌ها است تا آسیب کمتر شود. چون با این کار موخوره‌ها به سمت بالای مو‌ها پیشروی نمی‌کند و تشدید نمی‌شوند. هر ۶ هفته کوتاه کردن مو‌ها زمان مناسبی است، اما بسته به میزان مراقبت از موها، این زمان می‌تواند کمتر یا بیشتر شود. حتی با داشتن مو‌های سالم هم نباید بیشتر از ۴ ماه میان دفعات کوتاه کردن مو‌ها فاصله باشد.

دلیل سیزدهم ایجاد موخوره در مو : بعد از رنگ کردن موهایتان آن را کوتاه نمی‌کنید

رنگ کردن مو می‌تواند بافت مو را تغییر دهد، به ویژه اگر موهایتان را از رنگی تیره تبدیل به رنگی روشن کنید. بعد از رنگ کردن موها، پایین آن حتما را کوتاه کنید. این کار به حفظ سلامتی مو‌ها و بهبود بافت آن کمک می‌کند.

دلیل چهاردهم ایجاد موخوره در مو : موهایتان را با دستگاه ریش تراش کوتاه می‌کنید

تنها زمانی می‌توانید از دستگاه ریش تراش برای کوتاه کردن مو‌ها استفاده کنید که مو‌های بسیار ضخیم و سالمی داشته باشید. دستگاه ریش تراش باعث به وجود آمدن موخوره می‌شود، چون انتهای مو‌ها را به شکل یک دست کوتاه نمی‌کند.


بیشتر بدانید : اشتباهات ساده ای که موهای تان را نابود می کند!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : موخوره را چگونه درمان کنیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : به جز کوتاهی چه راه بهتری برای درمان موخوره پیشنهاد می کنید؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : با این روشها از ایجاد موخره در موهای تان جلوگیری کنید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : با 6 ماسک طبیعی به جنگ موخره هایتان بروید


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : rooziato.com