چگونه بعد از رژیم کاهش وزن دوباره چاق نشوم؟
در اینجا روش های موثر برای کنترل و نگهداری وزن، که متخصصان رژیم های غذایی توصیه کرده اند و افراد موفق در این زمینه به کار گرفته اند، مرور شده است، با ما همراه شوید.

 12 گام بردارید تا بعد از کاهش وزن، دوباره چاق نشوید

به گفته متخصصان تغذیه، فراتر از کاهش وزن، حفظ آن در محدوده سالم، برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی مجدد، بسیار مهم تر به نظر می رسد. با ما همراه شوید تا شما را با روشهای جلوگیری از چاق شدن بعد از کاهش وزن آشنا کنیم.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با اندازه گیری چربی ها

بزرگترین فاکتور در کنترل وزن، اندازه گیری مقدار غذای مورد نیاز بدن و میزان چربی آن در هر وعده غذایی است. در این صورت همیشه به خوردن یک مقدار مشخص غذا عادت کرده و از خوردن بیشتر از آن مقدار که منجر به اضافه وزن می گردد، جلوگیری می شود.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با اندازه گیری روزانه وزن

افرادی که روزانه وزن خود را اندازه گیری می کنند، دو برابر دیگران در کنترل وزن خود موفق هستند. به این ترتیب شما به محض افزایش وزن مطلع شده و قادر به کنترل آن هستید.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با مصرف لبنیات

افرادی که روزانه ۲ یا ۳ وعده لبنیات کم چرب مصرف می کنند، در کنترل وزن خود، نسبت به کسانی که یک وعده لبنیات می خورند، موفق ترند. علاوه بر این مصرف لبنیات به استحکام و سلامتی استخوان ها بویژه در زنان کمک می کند.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با پر کردن بشقاب با مقادیر مشخص غذا

دقت کنید که نصف بشقاب شما باید با سبزیجات و بقیه آن با مقادیر مساوی غلات سبوس دار و مواد پروتئینی پر شود.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با اجتناب از تماشای زیاد تلویزیون

افرادی که کمتر از ۱۰ ساعت در هفته تلویزیون تماشا می کنند، بیشتر از دیگران موفق به کنترل وزن خود می شوند. علاوه بر این تماشای بیش از حد تلویزیون خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با خوردن صبحانه

خوردن یک صبحانه کامل همراه با میوه جات می تواند از خوردن میان وعده های مختلف در طول روز جلوگیری کرده و در نتیجه به کنترل وزن کمک کند.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با افزایش حجم عضلات

هرچه بدن شما عضلانی تر باشد، سوخت و ساز یا متابولیسم آن بالاتر است. تحقیقات نشان می دهند، ماهیچه ها متابولیسم بالاتری نسبت به چربی ها دارند. بنابراین طبق یک برنامه ورزشی منظم، عضلات بدن خود را تقویت کنید.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با خوردن غذاهای حجیم کننده معده

بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که با خوردن مواد پرکننده حجم معده در وعده های غذایی خود، احساس سیری می کنند بیشتر از دیگران موفق به کاهش و کنترل وزن خود می شوند. این مواد غذایی شامل میوه جات و سبزیجات، غلات سبوس دار و پروتئین های بدون چربی است.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با اجتناب از وسوسه

با داشتن کنترل بر روی رفتارهای خود، می توانید جلوی وسوسه های احتمالی را بگیرید. برای مثال با دیدن یک دسر خوشمزه وسوسه نمی شوید و کنترل تغذیه خود را در دست دارید.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با محاسبه میزان کالری دریافتی

روش دیگر برای کنترل کردن وزن آن است که به صورت منظم کالری مصرفی روزانه خود را حساب کنید. بر اساس تحقیقات، زنانی که کمتر از ۱۸۰۰ کالری در روز دریافت می کنند، به خوبی می توانند وزن خود را کنترل کنند.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با برنامه ریزی برای وعده های غذایی

همانطور که طبق یک رژیم غذایی خاص موفق به کاهش وزن شده اید، رژیم مناسب دیگری نیز برای کنترل وزن خود در نظر بگیرید و طبق یک برنامه غدایی تعیین شده، عمل نمایید.

جلوگیری از چاقی بعد از کاهش وزن با افزایش فعالیت فیزیکی

هر فرد باید حداقل ۵ روز هفته ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشد و هر چه میزان این فعالیت بیشتر باشد افراد می توانند وزن خود را بهتر کنترل نمایند. بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه فعالیت فیزیکی روزانه، بهترین روش برای کنترل وزن است.


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : آوای سلامت