توصیه هایی برای مقابله با استرس های نوروزی
بسیاری از ما درباره آن چه سال جدید با خودش برای مان به همراه خواهد آورد، استرس داریم چون نمی دانیم بعد از آن که شور و حال لحظه تاریخی تحویل سال را پشت سر گذاشتیم، چه روزها، ساعات و لحظاتی را پیش رو خواهیم داشت و سال جدید واقعا چه ارمغانی برای ما به همراه خواهد آورد؟

4 توصیه برای مقابله با استرس آغاز سال نو

هر سال به نام یک حیوان نام گذاری می شود و شوخی با نام حیوان سال آینده، یکی از پربازدیدترین پست ها در شبکه های اجتماعی است. تصویر یک سگ آرام با این توضیح که برای سال آینده توقع چنین سگی را داریم در کنار تصویری از یک سگ عصبانی و توضیح این که در واقعیت این سگ در انتظارمان است، استرس نو شدن سال را به انسان وارد می کند! تعطیلات سال نو هم بخش دیگری از ماجراست و تصمیم های جدیدی که در این فرصت فراغت باید برای سال جدید بگیریم و خود را برای آغاز یک سال دیگر آماده کنیم، آن را برای بسیاری از ما پر استرس می سازد. با این حال و برای کنترل این استرس، توصیه هایی برای شما داریم.
 

تغییرات مثبت زندگی تان را قدر بدانید

سرزنش کردن خودتان به خاطر همه کارهایی که سال گذشته نتوانستید انجام دهید، تاثیر منفی بر روحیه تان می گذارد و استرس زیادی را درباره سال جدید به شما وارد خواهد کرد. چیزی که باید به آن فکر کنید این است که سال 96، شما را بزرگ تر و عاقل تر ساخته و دانسته های تازه ای از خودتان و جایگاه تان در اجتماع به شما داده است. به احتمال زیاد در طول امسال، بیش از یکی دو تغییر مثبت را در زندگی تان تجربه کرده اید، حتی تغییرات کوچکی مثل «کم کردن مصرف نوشابه» یا «صرف وقت کمتر در فضای مجازی». هرگونه پیشرفتی را که احساس می کنید در سال گذشته به آن دست یافته اید قدر بدانید. همیشه اذعان به کارهایی که به خوبی از پس انجام شان برآمده اید، ارزشمند است.

زمانی را به خودتان اختصاص بدهید

بیشتر ما وقتی استرس داریم از هرکسی مراقبت می کنیم جز خودمان. اصطلاحاتی مانند «مراقبت از خود» یا «زمانی برای خود»، ممکن است کلیشه ای یا خودخواهانه به نظر برسند اما ضرورتی هستند که در روزگار ما به شدت نادیده گرفته می شوند. این که سال جدید را با داشتن برنامه برای اختصاص دادن وقتی به خودتان آغاز کنید، اهمیت زیادی دارد. اگر احساس خوبی درباره خودتان نداشته باشید، هیچ کدام از اهدافی که برای سال جدید تعیین می کنید یا تصمیم هایی که می گیرید اهمیتی نخواهند داشت. اساسا هر کاری را که تشخیص می دهید در «مراقبت از خود» به شما کمک می کند، تا جایی که می توانید در برنامه تعطیلات بگنجانید تا وقتی به زندگی روزمره در سال جدید برمی گردید، احساس تحت فشار بودن زیر بار کار نداشته باشید. اجازه دهید روزهای آغازین سال، یک دوره بازیابی و توانمند سازی باشد که ذهن و جسم شما را برای شروع سال جدید پاک سازی می کند.

تصمیم های کمال گرایانه نگیرید

صرف نظر از نوع تغییرات خاصی که می خواهید در سال جدید ایجاد کنید، اگر تصمیم هایی که برای سال پیش رو می گیرید با روش سنتیِ تعیین یک هدف بزرگ و تلاش برای دست یابی سریع به آن تعیین شود، می تواند به شدت استرس زا باشد. به عنوان مثال، «از حالا به بعد، من هر روز یک ساعت ورزش می کنم» یا «از حالا به بعد، من خانه را کاملا تمیز نگه خواهم داشت» و ... . دلیلش این است که ایجاد تغییر در عادت ها، کار مشکلی است، همین! ایجاد تغییرات بزرگ بدون هیچ گونه اشتباهی، دشوارتر هم خواهد بود و تصمیم هایی که به شکل سنتی گرفته می شوند هیچ جایی برای اشتباه یا بازگشت باقی نمی گذارند. این شرایط، عمل به تصمیم ها را به نوعی تمرین کمال گرایی تبدیل می کند که برای هرکسی استرس زاست. اگر می خواهید در انجام تصمیم های تان استرس کمتری داشته باشید، قالب دیگری برای اهداف تان تعیین کنید. گام های بسیار کوچکی بردارید و برای پیشرفت های کوچک به خودتان جایزه بدهید. مطمئن باشید موفقیت بیشتر و استرس کمتری خواهید داشت.

اولین تصمیم تان برای سال 97 را در 96 اجرا کنید

در آخرین روزهای امسال و قبل از آغاز سال نو به یکی از کارهایی که از آن بیم دارید، بپردازید. انجام دادن کاری که به شما استرس وارد می کند، آن هم قبل از آغاز سال نو، شاید زیاد منطقی به نظر نرسد اما شجاعتی که انجام این کار در شما ایجاد می کند، می تواند به سال جدید نیز تسری پیدا کند. درباره اش فکر کنید. سخت ترین مرحله در تجربه یک کار جدید، معمولا مقاومتی است که در لحظات قبل از انجام آن در خودتان احساس می کنید اما به جای این که تسلیم شوید یا بگویید برای انجام این کار تا سال جدید صبر می کنم، بهتر است هم اکنون به آن بپردازید. این کار، انرژی مضاعفی برای ادامه حرکت رو به جلو به شما خواهد داد و چون پیشتر، اولین قدم را برداشته اید، دیگر ترس و استرسی از شروع سال جدید نخواهید داشت.

چرا برای آغاز سال جدید استرس داریم؟

بسیاری از ما درباره آن چه سال جدید با خودش برای مان به همراه خواهد آورد، استرس داریم چون نمی دانیم بعد از آن که شور و حال لحظه تاریخی تحویل سال را پشت سر گذاشتیم، چه روزها، ساعات و لحظاتی را پیش رو خواهیم داشت و سال جدید واقعا چه ارمغانی برای ما به همراه خواهد آورد؟

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : khorasannews.com