تأثیر تهدیدات ترامپ بر تعاملات علمی چیست؟
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از تحصیل 34 هزار دانشجوی خارجی در ایران خبر داد.

تحصیل 34 هزار دانشجوی خارجی در ایران

عبدالحمید علیزاده مدیر کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمن امور دانشجویان وزارت علوم، با اعلام اینکه حدود 34 هزار دانشجوی خارجی در کشور مشغول به تحصیل هستند، اظهار کرد: از این تعداد در مجموع 27 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی وزارت علوم و 8 هزار نفر در  وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه 5 هزار دانشجوی خارجی بورسیه و 21 هزار دانشجوی خارجی غیربورسیه و شهریه پرداز در مقاطع مختلف در ایران مشغول به تحصیل هستند، ادامه داد: سیاست وزارت علوم در راستای جذب دانشجویان شهریه پرداز است، زیرا ما معتقدیم این سیاست، در کنار اهداف فرهنگی و همبستگی با سایر ملل، به شکوفایی اقتصاد کشور نیز کمک می‌کند که این امر در جهت اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه بیشترین پذیرش دانشجویان خارجی ما از کشورهای افغانستان، عراق، سوریه و لبنان است، گفت: در تمامی دانشگاه‌های توانمند و دارای مجوز و در تمامی رشته‌ها دانشجویان بین‌المللی ما شاغل به تحصیل هستند. امروز بسیاری از دانشگاه‌های ما چندسال است که دانش آموخته خارجی دارند که مایه فخر و مباهات است.

دانشگاه‌ها در تصمیم‌گیری برای دریافت شهریه ارزی و ریالی مستقل هستند

علیزاده در خصوص نحوه دریافت شهریه ارزی و ریالی از دانشجویان خارجی توسط دانشگاه‌ها، تاکید کرد: دانشگاه‌های ما از استقلال خوبی برخوردارند و براساس مصوبه هیات امنای خود می‌توانند شهریه‌های ریالی و ارزی از دانشجویان خارجی دریافت کنند.

اظهارات تهدیدآمیز ترامپ تاثیری بر تعاملات علمی ایران ندارد

وی با اشاره به اظهارات تهدیدآمیز ترامپ، رییس جمهور آمریکا در خصوص ایران، عنوان کرد: موضوعاتی که در مقوله برجام مطرح است چندان در توانمندی‌های جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی به ویژه در حوزه دانشگاهی تاثیرگذار نخواهد بود، چرا که ما معتقدیم پایه‌های ارتباطات بین‌المللی در کشور به خوبی بنا نهاده شده است و اگر یک کشور بخواهد در این زمینه سنگ‌اندازی کند، نتیجه‌ای نخواهد گرفت.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اضافه کرد:  یکی از مسائلی که پیام واقعی و ناب نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران به جهانیان منتقل می‌کند، مقوله پذیرش دانشجویان خارجی است. پیام اول آن وجود امنیت و آرامشی بوده که در ایران برای اتباع خارجی حاکم است و پیام دوم این است که ما با تمامی کشورهایی که با ما از سر تعامل و گفت‌وگو وارد صحبت شوند، تعامل می‌کنیم و ما به واسطه علم و دانش پذیرای دانشجویان خارجی هستیم.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir