وی توجه به وضعیت معیشتی دانشگاه انتخابی را یکی از اصول انتخاب رشته دانست و گفت: داوطلب هم می تواند یک دانشگاه در شهر خود در کنار خانواده انتخاب کند یا می تواند دانشگاهی در یک شهری دور را انتخاب کند. در سالهای گذشته داوطلبانی که اقدام به انتخاب دانشگاههای دور از محل زندگی خانواده کرده اند...
 
 
 رئیس سازمان سنجش آموز کشور با اشاره به آغاز زمان انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور سراسری به این داوطلبان تاکید کرد بر اساس شناخت رشته ها، محل سکونت خانواده، وضعیت معیشت و بازار کار انتخاب رشته کنند و از توجه به مشاوره های موسسات بپرهیزند.

محمد حسین سرورالدین در گفتگو با خبرنگار مهر در اعلام آخرین توصیه ها به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور 89 با اشاره به حیاتی بودن شناخت داوطلبان از رشته ها گفت: کتاب و لوح فشرده راهنمای انتخاب رشته که 250 رشته دانشگاهی در آن معرفی شده است به بازار کتاب عرضه شده است و در صورت کمیاب شدن این کتاب داوطلبان می توانند جهت دسترسی به آن به سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره حد اتکای داوطلبان به خدمات و مشاوره هایی که از سوی موسسات انتخاب رشته ارائه می شود، گفت: اگر موسسات انتخاب رشته بتوانند داوطلبان را 50 درصد راهنمایی کنند دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش یک راهنمای 100 درصدی است.

وی توجه به وضعیت معیشتی دانشگاه انتخابی را یکی از اصول انتخاب رشته دانست و گفت: داوطلب هم می تواند یک دانشگاه در شهر خود در کنار خانواده انتخاب کند یا می تواند دانشگاهی در یک شهری دور را انتخاب کند. در سالهای گذشته داوطلبانی که اقدام به انتخاب دانشگاههای دور از محل زندگی خانواده کرده اند نتایج خوبی نگرفته اند.

سرورالدین افزود: بسیاری از داوطلبان به این بهانه که می توانند در یک دانشگاه برتر تهران قبول شوند از انتخاب رشته مورد علاقه شان در شهر خود پرهیز می کنند لذا بسیار مشاهده شده دانشجویانی که در دانشگاههای کمتر برخوردار اما در کنار خانواده تحصیل کرده اند ولی در مقاطع بالاتر توانسته اند از افرادی که جهت تحصیل در دانشگاههای بیشتر برخوردار در دانشگاهی دور از محل زندگی خانواده تحصیل کرده اند پیشی بگیرند.

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: در کنار خانواده بودن خیلی مهم است. داوطلبان بدانند که مقطع کارشناسی یعنی 4 سال زندگی که آسودگی و شرایط ایده آل روحی یکی از مهم ترین زمینه های بهره گیری از فرصت ها و امکانات دانشگاه است.

وی با توصیه به انتخاب رشته بر اساس بازار کار گفت: ممکن است ایده آل یک داوطلب تحصیل در رشته ای باشد که بازار کار مناسبی در کشور ندارد. پس از چهار سال زحمت وقتی می خواهد وارد بازار کار شود تازه به اشتباه خود پی می برد. لذا داوطلبان در انتخاب رشته باید عملگرا باشند و با دید باز انتخاب کنند نه اینکه بخواهند انتخاب رشته ایده آل انجام دهند. بنابراین رشته ای را برگزینند که در آینده برایش کار وجود داشته باشد.

انتخاب رشته داوطلبان کنکور امروز شنبه آغاز شده است که داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.
 
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:mehrnews.com