تیم دختران ایران از مسابقات المپیک سنگاپور که مرداد و شهریور سال جاری برگزار خواهد شد در حالی بیرون گذاشته شد که...

  به گزارش عصرایران، تیم دختران ایران از مسابقات المپیک سنگاپور  که مرداد و شهریور سال جاری برگزار خواهد شد در حالی بیرون گذاشته شد که مسئولان فدراسیون جهانی فوتبال دلیل این تصمیم را مغایرت پوشش اسلامی با قوانین فیفا اعلام کردند.

 روز گذشته از سوی فیفا تیم بانوان نوجوان تایلند جایگزین ایران شد و سایت AFC نیز این خبر را اعلام و تائید کرد.

 این در حالی است که مسئولان ورزشی ایران وقتی با ممانعت فیفا به دلیل حجاب اسلامی در مسابقات المپیک روبرو شدند، این تصمیم فیفا را خلاف مقررات دانستند و اعلام کردند شورای مرکزی المپیک با این نوع پوشش بانوان ایرانی مشکلی ندارد و فیفا به تنهایی نمی‌تواند در این باره تصمیم گیری کند اما بر خلاف این اظهار نظرها و با وجودی که گفته می‌شد فدراسیون فوتبال رایزنی‌های خود را از یک سال پیش با کمیته شورای مرکزی المپیک انجام داده، روز گذشته فیفا با تصمیم خود تیم ایران را کنار گذاشت.

 در گزارشی که در این خصوص منتشر شده فیفا حضور تیم ایران را با حجاب اسلامی مغایر با قوانین ورزش فوتبال دانست. کمیته ملی المپیک ایران در این ارتباط با فیفا تماس برقرار کرد و همچنین مقامات عالی رتبه فوتبال ایران اقدام به نامه‌نگاری کردند.

 در تماسی که کمیته ملی المپیک ایران با فیفا داشته به شرح استفاده از حجاب اسلامی توسط دختران ایران اشاره شده که در دوره‌های گذشته نیز تیم بانوان ایران به همان شیوه در بازی‌ها شرکت کرده است.

 جروم والک دبیر فیفا درخواست کمیته ملی المپیک ایران و همچنین نامه فدراسیون فوتبال ایران را رد کرده است.

 والک در این باره گفته که برای کمیته ملی المپیک ایران تمام منظور ایران از وضع قوانین را شرح دادیم ضمن اینکه کمیته ویژه فیفا نیز این درخواست را نپذیرفت که ایران می‌تواند با حجاب اسلامی در این مسابقات شرکت کند.

 فیفا در رد درخواست اعتراض ایران تمامی بخش‌های قانون مربوط به پوشش بازیکنان را شرح داده است.

 قانون 4 اشاره دارد به اینکه ورزشکاری که داخل زمین می‌شود هیچ گونه نشانه‌ای از موارد سیاسی، دینی یا اعتقادات شخصی را نباید همراه خود داشته باشد.

 فیفا عنوان کرده این قانون برای همه تیم‌هایی که فدراسیون‌هایشان عضو این سازمان هستند یکسان و لازم‌الاجرا است. تیم ایران در سال 2007 اولین اقدام در زمینه حضور باحجاب را بعد از 11 سال در کانادا تجربه کرد.

 در تصمیم‌گیری فیفا علاوه بر کمیته ویژه "برد بین‌المللی " که زیر نظر فیفا است، در این تصمیم‌گیری نقش داشته است.

 ایران قرار بود در المپیک نوجوانان با تیم‌های ترکیه، گینه، ترینیدادوتوباگو، شیلی، پاپوآی گینه جدید رقابت کند.

 این مسابقات با حضور 3600 ورزشکار 14 تا 18 سال در 26 ماده ورزشی در تابستان و در سنگاپور برگزار می‌شود.


 گردآوری: گروه خبرسیمرغ
www.seemorgh.com/news 
منبع: asriran.com
 
 
 

 
X