تتت

كمیته داوران فیفا در تصمیمی جدید مكث كردن در زدن ضربات پنالتی را ممنوع كرد.
 
به گزارش ایسنا، فیفا اعلام كرد: بازیكنان هنگام زدن ضربه پنالتی حق ندارند مكث كنند و در صورت انجام این كار با كارت زرد داور روبرو خواهند شد.

فیفا با غیر ورزشی دانستن این حركت تاكید كرد، در صورتی كه بازیكنی با مكث به توپ ضربه بزند و توپ وارد دروازه شود، ضربه پنالتی تكرار و بازیكن خاطی كارت زرد دریافت خواهد كرد.

جروم والكه دبیر كل فیفا بعد از نشست با سپ پلاتر اعلام كرد این قانون فصل آینده در تمام لیگ‌ها اجرا خواهد شد.

والكه در ادامه افزود: در چند سال اخیر بازیكنان زیادی به این شیوه پنالتی می‌زدند. این حركت یك رفتار غیر ورزشی است زیرا باعث فریب دروازه‌بان می‌شود.

در توضیح این قانون آمده است: بازیكن در هنگام حركت به سمت توپ می‌تواند مكث كند تا دروازه‌بان جهت ضربه را تشخیص ندهد. اما بعد از حركت به سمت دروازه نمی‌تواند قبل از زدن توپ مكث كند.

داور چهارم كه وظیفه نظارت بر تعویض‌ها را برعهده دارد باید در این مورد به داور بازی گزارش دهد.

جروم والكه با اعلام این خبر گفت: به این ترتیب نقش داور چهارم در زمین پررنگ‌تر خواهد شد. اما از اختیارات داور بازی به هیچ وجه كم نمی‌شود.

IFAB از ادامه طرح آزمایشی استفاده از 4 كمك داور در رقابت‌های اروپایی خبر داد، براساس این یوفا می‌تواند دو سال دیگر این طرح را به صورت آزمایشی انجام دهد.

سپ بلاتر در این جلسه همچنان با استفاده از تجهیزات الكترونیكی مانند قرار گرفتن دوربین روی خط دروازه یا بازبینی فیلم بازی مخالفت كرد.

رقابت‌های لیگ اروپا در فصل جاری با حضور دو داور در پشت دروازه‌ها برگزار شد.

طبق گزارش یوفا به IFAB استفاده از دو داور در پشت دروازه مثبت ارزیابی شده است.

یوفا در گزارش به فیفا اعلام كرده بود: با وجود این‌كه در برخی بازی‌ها مشكلاتی به وجود آمد اما از اشتباهات داوری، مخصوصا در تصمیمات مربوط به صحنه‌های مشكوك در محوطه جریمه تا حد زیادی كاسته شده است.

والكه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: اتحادیه فوتبال انگلیس و یا هر كشوری كه بخواهد از 4 داور استفاده كند باید در تمام بازی‌ها این طرح را آزمایش كند و استفاده از 4 داور در تعداد معدودی از بازی‌های خاص ممنوع است. كشورهایی كه تمایل دارند از 4 داور استفاده كنند باید تا پایان ماه جولای تصمیم خود را به IFAB اعلام كنند.

 

 گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:isna.ir
 
 
 
 

پربیننده ترین اخبار ورزشی

 
X