بيشتر ستارهای آفريقايی فوتبال پيش از آنکه پا به عرصه فوتبال حرفه ای بگذارند زندگی محقر وبعضا سختی راتجربه کرده اند. اما وضع مالی آنها بسرعت بهبود يافته وبا شروع زندگی مجلل دراروپا خاطرات گذشته را ازياد می برند...
 

  این بازیکنان هیچ تعهدی ندارند که آنچه به صورت قانونی کسب کرده اند را به کشورخود بازگردانند. اما کمک به پیشرفت جامعه خود بخشی از مسئولیت اجتماعی آنها محسوب می شود.

 درحالیکه عده ای از این بازیکنان ثروت خود را درقالب ساعت های مچی گرانقیمت که با پول آن می توان یک مدرسه کوچکی درروستا بنا کرد به رخ دیگران می کشند عده ای هم برغم ثروت وشهرت دراروپا هیچگاه سختی های گذشته را ازیاد نبرده اند.


 1- مایکل اسیین (غنا)

 فرمانده بلامنازع خط هافبک درعین حالیکه بازیکنی قرص ومحکم است اما نسبت به مشکلات مردم کم بضاعت جامعه خود بسیارحساس است. بنیاد مایکل اسیین  که توسط وی بنا شده است بودجه لازم برای فراهم کردن تسهیلات رفاهی نظیرتجهیزات پزشکی، کتابخانه، توالت عمومی وآب آشامیدنی راتامین می کند. او همچنین دربرنامه خیریه "اهداف خواندن" که هدف آن تشویق عادت کتابخوانی درمیان دانش آموزان است، نقشی فعال دارد.


 2- دیدیه دروگبا (ساحل عاج)

 اگرچه دفع ضربات هولناک دروگبا برای بسیاری از دروازه بانان کاری سخت است اما موجب شادی خیل عظیمی از هواداران او درآفریقا وساحل عاج می شود. او مظهرصلح درکشورخود است. دروگبا قول داده که کلیه عواید حاصل از قراردادهای تبلیغاتی خود را به امور خیریه اختصاص دهد. شروع این کار هم با پرداخت 5 میلیون دلاری بود که اوازشرکت پپسی دریافت کرد. این مبلغ جهت ساخت یک بیمارستان ویتیم خانه درابیـجـــــــان پایتخت ساحل عاج هزینه خواهد شد. دروگبا با استفاده از محبوبیت ونفوذ خود به 5 سال درگیری درساحل عاج پایان بخشید.


 3- جان اوتاکا (نیجریه)

 مهاجم پورتموث بنیاد جان اوتاکا را با هدف کمک به جوانان دوستار فوتبال درنیجریه بنا کرده است. این بنیاد با همکاری بانک مرکزی نیجریه به جوانان مستعد بورسیه می دهد. اوتاکا درمراسم افتتاح این بنیاد می گوید: به اینکه ادای دین به جامعه ای که زندگی حرفه ای رادرآن شروع کرده ام بسیار مهم است.


 4- آرن موکوئنا (آفریقای جنوبی)

 کاپیتان آفریقای جنوبی بیشتر محبوبیتش را مدیون صفات انسانی است تا مهارت هایش در زمین. آرن بنیاد خیریه ای به نام خود تاسیس کرده ودرکنارآن کمک های بسیاری به سایر بنیاد های خیریه می کند.


 5- ساموئل اتوئو(کامرون)

 مردی با قلب شیر درزمین فوتبال بیرون از مستطیل سبز هم آثار بسیاری از خود به جای گذاشته است . مهاجم اینترمیلان ایتالیا بانی بورسیه های مختلف است. اتوئو با ساخت بیمارستان، مدارس فوتبال و اهدای آمبولانس چهره شناخته شده درزادگاه خویش وقاره آفریقا است .


 6- محمود ابوطریقا (مصر)

 مهاجم الاهلی نقش موثری دربسیاری از فعالیت های انسان دوستانه دارد. وی درسال 2005 به همراه 40 ستاره بین اللمللی فوتبال به جمع سفرای حسن نیت برنامه توسعه سازمان ملل متحد برای مقابله با فقردرآمد. او با حضوردرآگهی رسانه ای برنامه جهانی غذا حساسیت جهانی را نسبت به این واقعیت برانگیخت که روزانه 25.000 نفر از گرسنگی می میرند وازاین تعداد 18.000 نفرآن راکودکان تشکیل می دهند .


7 - جان پینستیل (غنا)

 مدافع تیم ملی غنا بتازگی پروژه کودکان صلح راباهدف پیشبرد منافع کودکان آغاز کرده است. هدف این موسسه نهادینه کردن احترام به کودکان و هدایت آنها به سوی موفقیت است. مدافع تیم فولام انگلستان 20.000 پوند به مسابقات فوتبال درزادگاهش "برکــــــــوم" کمک کرده است.


 8- نوانکو کانو( نیجریـــــــــــه)

 بدون شک کانو از مشهورترین فوتبالیست های آفریقایی درسراسر جهان است که به اندازه دنیای فوتبال درفعالیت های بشر دوستانه نیز چهره ای شناخته شده است. کانو که خود از بیماری قلبی رنج می برد  مرکز قلب کانو را بنا نهاد وتاکنون به 1.000 کودک مبتلا به امراض قلبی برای سفردرمانی به خارج کمک کرده است .


 9- استیفن آپیاه (غنا)

 هافبک متواضع و الهام بخش غنا شرکت تولیدی پوشاک StepApp را تاسیس کرد. عواید ناشی از فروش این محصولات به بنیادی به همین نام  منتقل می شود که هدف آن فراهم آوردن بیمه های درمانی و تسهیلات پزشکی درنقاط محروم کشور غنا است . آپیا عضو فعال صندوق کودکان یونیسف درجهت توسعه آموزش وپرورش درآفریقا است.


10- جوزف یوبو (نیجریه)

 هافبک میانی اورتون انگلستان از طریق موسسه خیریه خود تاکنون سیصد بورس تحصیلی درمقاطع ابتدایی تا دانشگاه به افراد نیازمند واگذارکرده است . او همچنین یک مدرسه فوتبال درمنطقه محروم آگونی نیجریه تاسیس کرده ودرتعطیلات تابستانی به انجام کارهای خیریه اشتغال دارد.

 گردآوری : گروه ورزشی سیمرغ
www.seemorgh.com/sport
منبع:football3.ir

 
 
 

 
X