باب دیلن
وی که در سبک موسیقی بومی آمریكا به فعالیت می‌پرداخت، در دهه‌ی 1960 میلادی به سبک راک روی آورد و اشعار عاشقانه‌ی «راک اند رول» روز را....
 
امروز (سه‌شنبه سوم خردادماه برابر 24 می 2011) «باب دیلن» خواننده‌ی آمریكایی راك 70 ساله می‌شود.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «رابرت آلن زیمرمان» معروف به «باب دیلن» خواننده، نقاش، آهنگساز، شاعر و ترانه‌سرای آمریكایی در 24 ماه می 1941 میلادی در مینسوتای ایالات متحده‌ی آمریكا زاده شد. او در نوجوانی زادگاه خود را ترک کرد و برای اینكه با گذشته‌اش ارتباطی نداشته‌ باشد، نام خود را تغییر داد. گفته می‌شود او نام هنری خود را از نام «دیلن توماس» شاعر ولزی گرفته‌ است.
وی که در سبک موسیقی بومی آمریكا به فعالیت می‌پرداخت، در دهه‌ی 1960 میلادی به سبک راک روی آورد و اشعار عاشقانه‌ی «راک اند رول» روز را با اشعار ادبی و روشنفکرانه‌ی كلاسیك در هم آمیخت. وی در پدیدارشدن سبکی در موسیقی به نام «راک بومی» در اواسط دهه‌ی 60 بسیار تاثیرگذار بود و به «شکسپیر» هم‌نسلان خود شهرت یافت.
ترانه‌ی معروف او «چون یك خانه‌به‌دوش» توسط «رولینگ استون» به عنوان بهترین ترانه‌ی تمام زمان‌ها انتخاب شد.
او به خاطر ترانه‌های نغز و پرمفهومش بارها نامزد دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شده ‌است.
«دیلن» در پنج دهه‌ی اخیر در موسیقی آمریكا به‌عنوان پدیده مطرح بوده‌ است.
«باب دیلن» از دید بسیاری تاثیرگذارترین چهره در تاریخ موسیقی آمریكا بوده ‌است. برخی از ترانه‌های او توسط بسیاری از خوانندگان مشهور دوباره‌خوانی شده‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به «از فراز برج دیدبانی» که توسط «جیمی هندریكس» اجرا شد، اشاره کرد.
«مارتین اسكورسیزی» كارگردان سرشناس سینما فیلم مستند «راهی به خانه نیست» را در مورد «باب دیلن» ساخته ‌است. همچنین فیلم سینمایی «من آنجا نیستم» ساخته‌ی «تاد هینز» برگرفته از زندگی این هنرمند است. 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir