باب دیلن
این نقاشی ها كه حاصل سفر وی به قاره‌ی آسیا هستند‌، به عنوان تصاویر دست اول از مردم‌، معماری و مناظر شهری و طبیعی معرفی شده‌اند. اكثر این آثار هنری در طول اجراهای.....


«باب دیلن» متهم شده كه نقاشی‌های اخیرش كپی‌برداری از عكس‌های اینترنتی بوده‌اند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفته می‌شود اكثر نقاشی‌های باب دیلن‌، هنرمند معروف آمریكایی، كه از 22 اكتبر (29 شهریورماه) در نیویورك در معرض نمایش عموم قرار گرفته‌اند‌، كپی‌برداری از عكس‌های اینترنتی بوده‌اند.
این نقاشی ها كه حاصل سفر وی به قاره‌ی آسیا هستند‌، به عنوان تصاویر دست اول از مردم‌، معماری و مناظر شهری و طبیعی معرفی شده‌اند. اكثر این آثار هنری در طول اجراهای بهار سال گذشته‌ی دیلن در چین و ویتنام خلق شده‌اند. نمایش این آثار هنری تا 22 اكتبر (30 مهرماه) در نیویورك ادمه دارد.  
این در حالی است كه گفته می‌شود بیش از نیمی از این 18 نقاشی رنگ و روغن، كپی مستقیمی از عكس‌هایی است كه هر فردی می‌تواند در گوگل پیدا كند و از روی آن بكشد.
یكی از این نقاشی‌ها از روی عكسی كشیده شده كه «هنری كاریتر- برسون» در سال 1948 گرفته است. صاحب یك وب‌سایت عكاسی نیز مدعی شده ‌،نقاشی‌ «شانگهای» دیلن از روی یكی از عكس‌های او از گوانگجو كشیده شده است.
به نوشته‌ی روزنامه‌ی ایندیپندنت،‌ دیلن در زمان شروع كار نمایشگاه هنری «گوگوشیان» نیویورك از بیان هرگونه مطلبی درباره‌ی منبع سوژه‌ی نقاشی‌هایش خودداری كرد و گفت:‌ «من بیشتر از زندگی واقعی نقاشی می‌كشم. باید همین‌طور شروع شود.»
این ترانه‌نویس‌ و خواننده پیش از این نیز آثار هنری‌اش را در كشورهایی چون آلمان و دانمارك به نمایش درآورده بود.
رابرت آلن زیمرمان معروف به باب دیلن خواننده، نقاش، آهنگساز، شاعر و ترانه‌سرای آمریكایی در 24 ماه می 1941 میلادی در مینسوتای ایالات متحده‌ی آمریكا زاده شد. او در نوجوانی زادگاه خود را ترک کرد و برای اینكه با گذشته‌اش ارتباطی نداشته‌ باشد، نام خود را تغییر داد.
گفته می‌شود او نام هنری خود را از نام «دیلن توماس» شاعر ولزی گرفته‌ است.
وی که در سبک موسیقی بومی آمریكا به فعالیت می‌پرداخت، در دهه‌ی 1960 میلادی به سبک راک روی آورد و اشعار عاشقانه‌ی «راک اند رول» روز را با اشعار ادبی و روشنفکرانه‌ی كلاسیك در هم آمیخت. وی در پدیدارشدن سبکی در موسیقی به نام «راک بومی» در اواسط دهه‌ی 60 بسیار تاثیرگذار بود و به «شکسپیر» هم‌نسلان خود شهرت یافت.
ترانه‌ی معروف او «چون یك خانه‌به‌دوش» توسط «رولینگ استون» به عنوان بهترین ترانه‌ی تمام زمان‌ها انتخاب شد.
او به خاطر ترانه‌های نغز و پرمفهومش بارها نامزد دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شده ‌است.
دیلن در پنج دهه‌ی اخیر در موسیقی آمریكا به‌عنوان پدیده مطرح بوده‌ است.
باب دیلن از دید بسیاری تاثیرگذارترین چهره در تاریخ موسیقی آمریكا بوده ‌است. برخی از ترانه‌های او توسط بسیاری از خوانندگان مشهور دوباره‌خوانی شده‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به «از فراز برج دیدبانی» که توسط «جیمی هندریكس» اجرا شد، اشاره کرد.
مارتین اسكورسیزی كارگردان سرشناس سینما فیلم مستند «راهی به خانه نیست» را در مورد باب دیلن ساخته ‌است. همچنین فیلم سینمایی «من آنجا نیستم» ساخته‌ی «تاد هینز» برگرفته از زندگی این هنرمند است.


  
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir