دانیل دی- لوییس
دی- لوییس آخرین بار سال 2009 فیلم موزیکال «9» را روی پرده سینماها داشت. او فیلم «لینکلن» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ را در مرحله پس از تولید دارد که....
                                                         
29 آوریل سالروز تولد دانیل دی- لوییس بازیگر بریتانیایی و برنده دو جایزه اسکار است.
به گزارش خبرآنلاین، هرچند دی- لوییس دوره‌های کلاسیک آموزش‌ بازیگری را در «بریستول اولد ویک» گذراند، اما بیشتر یک بازیگر متدی است که به خاطر تحقیقات فراوان و پایبندی کامل به نقش‌هایش شهرت دارد.
 
او یکی از سخت‌گیرترین بازیگران سینماست و از سال 1997 تاکنون تنها در پنج فیلم بازی کرده است.
 
دانیل دی- لوییس متولد 29 آوریل 1957 در لندن است. اولین حضور سینمایی او بازی در نقشی کوتاه در فیلم «یکشنبه یکشنبه لعنتی» به کارگردانی جان شله‌زینگر در 1971 بود، بی آنکه نامش در عنوان‌بندی فیلم ذکر شود.


او از اوایل دهه 1980 پا به دنیای تئاتر و تلویزیون گذاشت و در 1982 با بازی در یک نقش کوتاه دیگر در فیلم برنده اسکار «گاندی» فعالیت سینمایی خود را از سر گرفت.
 
دی- لوییس پس از بازی در فیلم‌هایی چون «بونتی»، «لباس‌شویی زیبای من»، «اتاقی با چشم‌انداز» و «سبکی تحمل‌ناپذیر هستی» در  1989 در فیلم «پای چپ من» ساخته جیم شریدان در نقش کریستی براون، نویسنده، نقاش و شاعر ایرلندی دچار فلج مغزی ظاهر شد و برای این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.
 
او در 1992 در «آخرین بازمانده موهیکان‌ها» مقابل دوربین رفت و در 1994 برای بازی در فیلم «به نام پدر» بار دیگر نامزد اسکار شد. «عصر معصومیت»، «بوته آزمایش» («ساحره سوزان») و «مشت‌زن» دیگر فیلم‌های او در دهه 1990 هستند.
 
دی- لوییس پس از بازی در «مشت‌زن» در 1997 برای پنج سال از دنیای بازیگری و کلا از انظار عمومی فاصله گرفت. او که مجذوب کفاشی شده بود به فلورانس در ایتالیا رفت و آن‌طور که گفته می‌شود زیر نظر استفانو بمر کفاش معروف ایتالیایی آموزش دید.
 
درباره اینکه دی- لوییس در این چند سال دقیقا کجا بود و چه کار کرد اطلاعات زیادی در دست نیست. خود او هم هیچ‌وقت حاضر نشد در‌‌ مورد این دوره زندگی خود بحث کند.
 
در نهایت دی- لوییس پس از پنج سال با «دار و دسته نیویورکی» ساخته مارتین اسکورسیزی بار دیگر به سینما بازگشت و برای این فیلم بار دیگر نامزد اسکار شد.

دانیل دی- لوییس برای «خون بپا می‌شود» برای دومین بار برنده جایزه اسکار شد

او بعد از بازی در فیلم «ترانه عاشقانه جک و رز» در سال 2007 در فیلم «خون بپا می‌شود» ساخته پل تامس اندرسن نقش مردی شیفته ثروت را بازی کرد و با این فیلم برای دومین بار برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شد.
 
دی- لوییس آخرین بار سال 2009 فیلم موزیکال «9» را روی پرده سینماها داشت. او فیلم «لینکلن» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ را در مرحله پس از تولید دارد که در آن به نقش آبراهام لینکلن شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا ظاهر شده است.
 


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
  
منبع: khabaronline.ir