پانزدهم مهرماه سالروز تولد سهراب سپهری، شاعر و نقاش معاصر، است

زندگی و آثار سهراب سپهری 

سهراب سپهری پانزدهم مهرماه سال 1307 در كاشان در خانواده‌ای هنردوست به دنیا آمد. در مدرسه‌ی خیام و دبیرستان پهلوی كاشان تحصیل كرد. دیپلم ادبیات و علوم انسانی گرفت، سپس به تهران آمد و در دانشکده‌ ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و هم‌ زمان به استخدام شرکت نفت در تهران درآمد که پس از هشت ماه استعفا داد.

بیشتر بدانید : تصاویری از سهراب سپهری که شاید کمتر دیده باشید!

سهراب اولین مجموعه‌ی شعر خود را با نام «مرگ رنگ» در سال 1330 منتشر کرد. این دفتر شامل مجموعه‌ی شعرهای او در قالب نیمایی و چهارپاره است.

بیشتر بدانید : روانشناسی رنگ در اشعار سهراب سپهری

او سال 1332 از دانشکده ‌ی هنرهای زیبا فارغ ‌التحصیل شد و نشان درجه‌ ی اول علمی را دریافت كرد. در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت كرد و دومین مجموعه ‌ی شعر خود را به نام «زندگی خواب‌ ها» منتشر کرد.

در مرداد 1336 از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به پاریس و لندن رفت. ضمنا در مدرسه ‌ی هنرهای زیبای پاریس در رشته ‌ی لیتوگرافی نام ‌نویسی کرد. او همچنین کارهای هنری خود را در نمایشگاه‌ ها به معرض نمایش گذاشت. حضور در نمایشگاه‌ های نقاشی همچنان تا پایان عمرش ادامه داشت.

سهراب در سال ‌1338، «آوار آفتاب» را منتشر كرد، كه مورد استقبال قرار گرفت. از آثار او به مجموعه‌ی كتاب‌ های «صدای پای آب»، «شرق اندوه»، «حجم سبز»، «ما هیچ، ما نگاه»، «در كنار چمن» و «هشت كتاب» كه مجموعه ‌ی آثار اوست، می‌توان اشاره كرد.

بیشتر بدانید : فیلمی کمیاب از سهراب سپهری و دوستانش در باغ

شعر سهراب نرم و لطیف است و در زمانه‌ای پرغوغا از طبیعت برای بیان مفاهیم فلسفی و عرفانی می‌گفت. در شعرهای او همه چیز احساس می‌یابد، انگار تمام ذرات كائنات را سرشار از شور و شعوری می‌دانست كه شعرش را خیال‌انگیز و پرتصویر كرده است. تصویرپردازی، طبیعت‌گرایی و حس‌آمیزی را شاید بتوان از مهم‌ترین ویژگی‌های شعری سهراب خواند.

سهراب سپهری در غروب اول اردیبهشت‌ماه سال 1359 در بیمارستان پارس تهران به علت ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت.

صحن امام ‌زاده سلطان ‌علی روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی این شاعر و نقاش است.

 

بیشتر بدانید : دو شعر از سهراب سپهری

بیشتر بدانید : متن کامل اتاق آبی سهراب سپهری

بیشتر بدانید : شعرهایی از سهراب سپهری؛ من به سیبی خشنودم

بیشتر بدانید : شعر «زندگی» از سهراب سپهری

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture   
منبع: isna.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X