هنر عکاسی به مراتب خالص‌تر از سینماست. زیرا عکس ناچار نیست روایتگر باشد و وظیفه سرگرم نگه داشتن مخاطب را نیز بر عهده ندارد
 
 انجمن عکاسان ایران شامگاه دوشنبه 27 آذر در مراسمی از 15 هنرمند عکاس از جمله عباس کیارستمی تجلیل کرد.
کیارستمی از دهه 50 خورشیدی تا امروز به عکاسی از طبیعت مشغول بوده است
.


مجموعه «باران» از کارهای جدید تر این عکاس به شمار می آیند.
   


جاده های یکی از موضوع های مورد علاقه کیارستمی برای عکاسی است
بسیاری از عکس های عباس کیارستمی به ویژه مجموعه «به سفیدی برف» او بسیار گرافیکی هستند
عباس کیارستمی در کنا احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهرانمریم زندی از اعضای هیئت مدیره انجمن عکاسان، لوح تقدیر و نشان ویژه این انجمن را به عباس کیارستمی تقدیم کرد

به گزارش خبر آنلاین، عباس کیارستمی که علاوه بر کارگردانی، سال‌هاست به عکاسی نیز می‌پردازد، در مراسمی که در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، لوح تقدیر و نشان ویژه عضویت در انجمن عکاسان ایران را دریافت کرد.


این کارگردان برنده نخل طلا که بیشتر از طبیعت عکاسی می‌کند، تا کنون صد‌ها قطعه از آثارش را در نمایشگاه‌ها و موزه‌های داخلی و خارجی به نمایش در آورده یا منتشر کرده است که از آن میان مجموعه عکس‌هایش با نام‌های «جاده‌ها»، «باران» و «به سفیدی برف» بسیار معروف هستند.


در این مراسم تجلیل، عباس کیارستمی در باره سابقه عکاسی‌اش از طبیعت گفت: «ابتدا من بیشتر به قصد وقت گذرانی در طبیعت گردش می‌کردم. به مرور آن قدر مناظر طبیعی بر من اثر مثبت گذاشتند که فهمیدم با اینکه دوست دارم تنها سفر کنم، اما تحمل تنهایی تماشا کردن این همه زیبایی را ندارم. بعد از آن بود که دوربین به دست گرفتم و به ثبت دیده‌هایم پرداختم تا دیگران هم در آن‌ها شریک شوند.»


او با اشاره به اینکه تا کنون بیش از هزار جاده و کوره راه را در عکس‌هایش ثبت کرده است، در باره علافه‌اش به این موضوع توضیح داد: «واقعاً نمی‌دانم، شاید این علاقه به احساسات کودکی‌ام باز می‌گردد. راه‌ها نشانی از تکاپو و جستجو هستند که این سیر و سفر می‌تواند بیرونی یا درونی باشد.»


کارگردان فیلم‌هایی چون «خانه دوست کجاست؟» و «زیر درختان زیتون» ادامه داد: «واژه‌ها و مفاهیم راه، سفر و رفتن در ادبیات کهن فارسی بسیار به کار رفته‌اند، در هایکو‌های ژاپنی زیاد مورد اشاره قرار گرفته اند و اشعار و نوشته‌های معاصر از جمله سروده‌های سهراب سپهری نیز آکنده از آن‌ها هستند.»


کیارستمی با اشاره به اینکه یک عکس به تنهایی می‌تواند مادر سینما باشد، افزود: «هنر عکاسی به مراتب خالص‌تر از سینماست. زیرا عکس ناچار نیست روایتگر باشد و وظیفه سرگرم نگه داشتن مخاطب را نیز بر عهده ندارد.»
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir


مطالب پیشنهادی:
پخش سریال کلاه پهلوی متوقف می شود اگر...
دردناک ترین شیوه ها و رسومات زیبایی در انواع فرهنگ ها!
نحسی ماه صفر، خرافه یا واقعیت؟
این بازیگر با یک دعوا بازیگر شد!
نخستین تصاویر از لیلا حاتمی در فیلم جدیدش، «سر به مهر»

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
داستان زخم عمیق روی صورت جیسون موموآ چیست؟ + عکس قبل و بعد داستان زخم عمیق روی صورت جیسون موموآ چیست؟ + عکس قبل و بعد

جیسون موموآ بازیگر پیشین بازی تاج و تخت در نقش کال دوروگو اثر زخم بزرگ و عمیقی بر روی ابرویش دارد که با گریمش در این سریال به او چهره فرد خشن و وحشی را داده بود. زخمی که مجبور شد 140 تا بخیه بخورد

 
X