وقتی رئیس‌جمهور از شجریان نام می‌برد، حالا نوبت ماست + تصاویر
سهراب پورناظری در جمع تعداد بسیاری از اهالی موسیقی گفت: وقتی رئیس‌ جمهور در کلیپش از نام شجریان استفاده می‌کند دیگر نوبت صحبت کردن ماست.
جمعی از اهالی موسیقی شامگاه گذشته (9 تیر) در قالب جشن سالانه موسیقی ما در کنار یکدیگر جمع شدند و کیخسرو پورناظری، شهرام ناظری و عبدالوهاب شهیدی تجلیل شدند.

در این مراسم که شامگاه 9 تیرماه در تالار وحدت برگزار شده بود اجرای موسیقی و تقدیر از اهالی هنر جای خود را به سخنرانی‌های طولانی داد.

احسان علیخانی که اجرای این برنامه را برعهده داشت ابتدای برنامه را به تقدیر از اهالی موسیقی اختصاص داد.


در بخش اول محمد سریر، محمدعلی بهمنی و مجید درخشانی برای معرفی بهترین قطعه سنتی به روی صحنه آمدند.

در بخش کارشناسی قطعه رودابه و زال اثر همایون شجریان و در بخش مردمی همین قطعه به عنوان برگزیده معرفی شد.

همایون شجریان پس از دریافت تندیسش در سخنانی گفت: از لطف شما عزیزان سپاسگزارم و از کسانی که به من رای داده‌اند ممنونم. باعث افتخار من است که کارم مورد پسند شما است و با احوالات شما ارتباط برقرار می‌کند.

این هنرمند ادامه داد: از اهالی« موسیقی ما»هم تشکر می‌کنم که آغازگر چنین حرکت دور از ذهنی بودند و امیدوارم جشن امشب که اولین جشن برای موسیقی است و بهانه دیگری در آن وجود ندارد ادامه داشته باشد و باعث انگیزه بیشتر هنرمندان شود.

در ادامه بهترین قطعه موسیقی تلفیقی معرفی شد.

محسن چاوشی: خوشحالم از مردم جایزه می‌گیرم
در بخش کارشناسی آریا عظیمی‌نژاد برای قطعه «عزای عالم» تندیس گرفت و سپس گفت: من همیشه وقتی در جشن‌های سینمایی کاندید بخش موسیقی می‌شوم می‌ترسم که به من جایزه‌ای بدهند و من به دسته‌ای خاص منصوب شوم. اما خوشحالم که این جایزه نتیجه نظر کارشناسان موسیقی است.
این جایزه در بخش مردمی به یاشار خسروی و مسعود همایونی در گروه «دیوار» رسید.

اعضای این گروه نیز بردن این تندیس را به فال نیک گرفتند.

اما در بخش بهترین قطعه موسیقی پاپ تندیس بخش کارشناسی به قطعه «من و بارون» بابک جهانبخش اختصاص پیدا کرد و در بخش مردمی محسن چاووشی برای قطعه «غلط کردم غلط» تندیس گرفت.

این در حالی بود که محسن چاوشی به این مراسم نیامد اما یادداشتی را ارسال کرده بود.

چاوشی در بخشی از این یادداشت نوشته بود : خوشحالم که از مردم جایزه می‌گیرم و دوست دارم بدانید لبخند‌های شما جلوی چشمانم است بدانید و در همه نظرسنجی‌ها شما اول هستید و من همیشه به عشق شما هموطنانم خواهد خواند.

پس از پایان این بخش محمد سریر در سخنانی گفت: این جشن‌ها هرچقدر برگزار شود و به هر شکلی مطلوب است، در این روزها سوگواری‌ها زیاد بوده و در سه ماه اخیر اهالی موسیقی در ختم و تشییع پیکر بوده‌اند.

رئیس هیات مدیره خانه موسیقی تاکید کرد: ما باید مناسبت‌های جدیدی برای برگزاری جشن‌ها ایجاد کنیم و این اقدام را به سایت موسیقی ما تبریک می‌گویم.

 بخش دیگری از این مراسم به تقدیر از عبدالوهاب شهیدی به پاس یک عمر فعالیت هنری اختصاص داشت.

به این منظور صادق طباطبایی، جواد مجابی و علی هاشمی برای تقدیر از این هنرمند به روی صحنه آمدند. علی هاشمی پیش از اهدای تندیس به شهیدی گفت: من به عنوان قدیمی‌ترین دوست عبدالوهاب شهیدی به چنین موجود پاک سرشتی افتخار می کنم که 50 سال در صحنه درخشیده است.

او ادامه داد: این مرد درست زندگی کرده است و به قول شجریان عزیزم که امروز جایش اینجا خالی است، می‌گفت: من و عبدالوهاب روزه می‌گرفتیم و پاک به رادیو می‌رفتیم.

شهیدی همچنین گفت: من دوست دارم که همایون شجریان به عنوان جوان‌ترین خواننده‌ از این پیشکسوت آواز تقدیر کند.


سپس همایون شجریان به روی صحنه آمد و تندیس عبدالوهاب شهیدی را به او تقدیم کرد.

عبدالوهاب شهیدی پس از دریافت تندیس گفت: بی‌نهایت از شما سپاسگزارام که چنین برنامه‌ای را ترتیب دادید. امیدوارم این جشن سال‌های سال پابرجا بماند تا هنرمندان یکدیگر را ببینند.

بخش دیگری از مراسم به اهدای تندیس بهترین نوازنده ساز اختصاص داشت.
در بخش کارشناسی فیروز ویسانلو، سهراب پورناظری، میثم مروستی، رضا تاج‌بخش و نوازندگان گروه «دیوار» تندیس گرفتند.

رضا تاج‌بخش پس از دریافت تندیسش گفت: باعث افتخار ما است که امشب اینجاییم و می‌خواهم بگویم که بالغ بر 80 درصد از آهنگسازان و تنظیم‌کنندگان همین افرادی هستند که الان روی سن ایستاده‌اند.

اما جایزه بخش مردمی به فیروز ویسانلو، میثم مروستی، پیام طونی، رضا تاج‌بخش و هومن نامداری اختصاص پیدا کرد.

تندیس بهترین جلد آلبوم در بخش کارشناسی به آلبوم« خاطرات مبهم» رضا یزدانی اختصاص پیدا کرد و در بخش مردمی به آلبوم « من خود آن سیزده‌ام» رسید.

جایزه این بخش از سوی ابراهیمی حقیقی هنرمند گرافیست اهداء شد.
بخش دیگری از این برنامه به اجرای علیرضا قربانی اختصاص داشت. او به مناسبت سالروز تولد همایون خرم قطعه «رسوای زمانه» را اجرا کرد و پیش از اجرای سایر قطعات گفت؛ اجرا کردن در جمعی که همه از اهالی موسیقی هستند برایم سخت است اما از طرفی خوشحالم که چنین فرصتی ایجاد شده است. او چند قطعه دیگر را هم برای مخاطبان اجرا کرد که مورد استقبال قرار گرفت.

سپس نوبت به اهدای تندیس بهترین تیتراژ تلویزیونی و سینمایی رسید که از سوی فریدون خشنود و فردین خلعتبری اهداء شد.

در بخش کارشناسی یک تکه زمین اثر محمد اصفهانی تندیس گرفت و در بخش مردمی قطعه «واسه آبروی مردمت بجنگ» اثر مشترک فرزاد فرزین و محسن چاوشی برگزیده شد.


محمد اصفهانی: جای حسین خواجه‌امیری خالی است
محمد اصفهانی پس از دریافت تندیسش گفت: تجلیل از عبدالوهاب شهیدی کار زیبایی بود و قدرشناسی همایون شجریان که ادب را از پدرش یاد گرفته است زیباتر بود.

او ادامه داد: جای قدردانی از استاد آواز حسین خواجه‌امیری در این مراسم خالی است و جا دارد بگویم من این تندیس را مدیون روزبه بمانی و علیرضا کهن‌دیری هستم و این تندیس را به آنها تقدیم می‌کنم.

اما در بخش بهترین تنظیم‌کننده موسیقی پاپ و تلفیقی هم در بخش کارشناسی و هم در بخش مردمی سیروان خسروی تندیس گرفت و در سخنانی گفت: این جایزه را به تک تک هوادارانم تقدیم می‌کنم و امیدوارم ما اهالی موسیقی در باطن نیز یکدیگر را بیشتر دوست داشته باشیم.

 اجرای سهراب پورناظری بخش دیگری از این مراسم را در بر گرفت.

او پیش از اجرایش گفت: خوشحالم که امشب با اهالی موسیقی پاپ و سنتی زیر یک سقف هستیم و اولین‌باری است که این اتفاق توسط یک نهاد خصوصی رخ می‌دهد.

سهراب پورناظری: خوشحالم اهالی موسیقی پاپ و سنتی زیر یک سقف‌اند
وی افزود: من سهراب پورناظری هستم متولد سال 62 و از 12 سالگی وارد عرصه موسیقی شدم. پدرم کیخسرو پورناظری موسس گروه شمس است و فکر می‌کنم چند صد کنسرت و آلبوم روانه بازار شده که من هم در آن نقش داشته‌ام.

او ادامه داد: من با هنرمندان زیادی کار کرده‌ام . همایون شجریان، علیرضا قربانی، علی قمصری و پیشکسوتانی چون شهرام ناظری، حمید‌رضا نوربخش و محمدرضا شجریان که برایم افتخار است.

پورناظری تاکید کرد: من این صحبت‌ها را نکردم که خودم را معرفی کنم اما می‌خواهم بگویم این صدای جوانی است که صدای شکست و پیروزی را شنیده است.

این نوازنده تنبور گفت: متاسفانه چیزی به نام موسیقی حرفه‌ای در ایران نداریم نه سالن حرفه‌ای نه مارکتینگ و نه پشتوانه که همیشه اولین ضرر را به موسیقی زده است.

او همچنین بیان کرد: هیچگاه نتوانستیم در دنیا برای موسیقی‌مان جایگاهی نیکو بسازیم و این بدون حمایت دولت امکان‌پذیر نیست. من این شانس را داشته‌ام که برای اجرا به سفرهای مختلف رفته‌ام و دیده‌ام که دولت‌ها از هنرمندانشان حمایت می‌کنند.

وی افزود: این در حالی است که ما باید با زور استعداد، توانایی‌مان را نشان دهیم. اما هیچ‌وقت حمایتی پشت ما نبوده است. این نسلی است که دارد به سوی پیکسوت‌شدن می‌رود بدون اینکه جایگاهش مشخص شود.

دست به دست هم دهیم و مطالباتمان را پیگیری کنیم
پورناظری در بخش دیگری از سخنانش از حاضران تقاضا کرد: مردانه دست به دست هم بدهیم و مطالبات‌مان را پیگیری کنیم. شاید وقتی رئیس‌جمهور در کلیپش از نام شجریان استفاده می‌کند نوبت صحبت کردن ماست.

سپس سهراب پورناظری گفت: امشب ساز می‌زنم و این قطعه را به پدرم کیخسرو پورناظری و استاد شهرام ناظری تقدیم می‌کنم.

سهراب پورناظری در این بخش به اجرای قطعاتی با گروه سیاوش پرداخت.

بخش دیگری از این مراسم به تجلیل از شهرام ناظری اختصاص داشت و تندیسی از سوی جواد مجابی و سید محمد بهشتی به او تقدیم شد.


شهرام ناظری: نگذارید کارشناسان واقعی در انزوا باشند
شهرام ناظری پس از خواندن چند بیت از مولانا در سخنانی گفت: فکر می‌کنم این برنامه اولین جشنی بود که فرم‌های آزاردهنده نداشت. جشن‌های پیشین بسیار عذاب‌آور بودند.

شوالیه آواز ایران ادامه داد: این قدم مثبتی است و باعث شادی و امید می‌شود. این برنامه به ویژه برای جوانان موثر است آن هم در شرایطی که جوانان مورد تشویق قرار نمی‌گیرند.

او در عین حال گفت: باید نکته‌ای را به دست‌اندرکاران این برنامه تذکر بدهم، اینکه اگر بخواهیم بدون نظر کارشناسان برنامه‌ای را پیش ببریم مثل سایر برنامه‌ها، راه به جایی نخواهیم برد. امشب می‌بینم که جای بسیاری از اساتید که نظرشان می‌تواند تعیین‌کننده باشد خالی است.

ناظری تاکید کرد: نگذارید کارشناسان واقعی در انزوا باشند.

بخش دیگری از مراسم به تجلیل از کیخسرو پورناظری به پاس یک عمر فعالیت هنری اختصاص داشت.

پورناظری نیز پس از دریافت تندیسش گفت: آرزو دارم جوانان همیشه شاد و توانا، سفیر هنر این کشور در سراسر جهان باشند.

در بخش بهترین اجرای زنده تلفیقی مریم زندی، محمد اصفهانی و شاهرخ تویسرکانی برای اهدای تندیس‌ها به روی صحنه آمدند.

در بخش کارشناسی گروه دارکوب تندیس گرفت و در بخش مردمی نیز گروه موسیقی رستاک برگزیده شد.

در بخش بهترین اجرای زنده موسیقی سنتی همایون شجریان برگزیده بخش کارشناسی و سالار عقیلی برگزیده بخش مردمی شد.

در بخش بهترین اجرای زنده موسیقی پاپ احسان خواجه ‌امیری و محسن یگانه تندیس بخش کارشناسی را گرفتند و فرزاد فرزین برگزیده بخش مردمی شد.

کلیپ «درگذشتگان» اهالی موسیقی در سال 91 نیز پخش شد و دقاقی حاضران را تحت تاثیر قرار داد.

سپس علی قمصری بر روی صحنه حاضر شد و دقایقی با سازش به یاد جلیل شهناز تک‌نوازی کرد.

در بخش بهترین آلبوم سنتی علیرضا قربانی برای آلبوم «حریق خزان» تندیس بخش کارشناسی را دریافت کرد و در بخش مردمی همایون شجریان برای کنسرت سیمرغ برگزیده شد.

علیرضا قربانی پس از دریافت جایزه‌اش گفت: بخش کارشناسی این نظرسنجی ارزش زیادی دارد و جا دارد که با دقت بیشتری به آن توجه شود چرا که ما کار خوب در این عرصه زیاد داریم اما کمتر دیده می‌شوند.

تشکر خواجه‌امیری از محمد اصفهانی
اما در بخش بهترین آلبوم موسیقی پاپ احسان خواجه امیری برای آلبوم «عاشقانه‌ها» تندیس بخش کارشناسی را به خود اختصاص داد و محسن چاوشی برای آلبوم « من خودم سیزده‌ام» برگزیده بخش مردمی شد.

در بخش بهترین آلبوم موسیقی تلفیقی پدرام درخشانی برای آلبوم «رومی 3» تندیس کارشناسان را گرفت و آلبوم «روی دیگر» بهرام رادان برگزیده مردم در این بخش شد.

احسان خواجه‌امیری پس از دریافت تندیسش گفت: خوشحالم که توانستم نظر کارشناسان را جلب کنم و از دکتر اصفهانی هم تشکر می‌کنم که در این مراسم یادی از پدر من کردند.

در بخش آهنگسازی موسیقی سنتی حسین علیزاده برگزیده بخش کارشناسی و فردین خلعتبری برگزیده بخش مردمی شد.

خلعتبری: صداو سیما کاری کند که مردم با هنرمندان سرزمین آشنا شوند
فردین خلعتبری در سخنانی گفت: چند روز پیش مصاحبه‌هایی از حسین علیزاده خواندم که نگران وضعیت موسیقی بود و مسئولان هم هیچ پاسخی به این موضوع نداده‌اند. این موضوع باعث شد بزرگترین غم ما باشد و بی ‌صدا از کنار دغدغه‌های علیزاده عبور کردیم.

این آهنگساز در بخش دیگری از سخنانش گفت: امیدوارم روزی صدا وسیما به این نتیجه برسد که چنین مراسم‌هایی را از رسانه ملی پخش کنند تا مردم با هنرمندان این سرزمین بیشتر آشنا شوند.

وی افزود: صدا و سیما باید خود را مسئول بداند و تلاش کند تا برنامه‌های موسیقی از تلویزیون پخش شود.'گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.irمطالب پیشنهادی:
ماجرای تلویزیون و تصاویر... از والیبال ایران و ایتالیا!! + تصاویر
موهای بلند بازیگر زن، دلیل لغو تبلیغات «گذشته»!!
آواز تولد 5/ 2 میلیونی «جنیفر لوپز» در سواحل دریای خزر! +عكس
تصاویری از فیلمی که تهیه‌کننده‌اش را راهی زندان می‌کند!
رویکرد جدید صدا وسیما؛ شکیرا در تلویزیون ایران! + عکس