در کنگره سراسری سهراب سپهری (صدای پای آب) بخشی از شعر «ندای آغاز» این شاعر حذف شد. در کنگره سهراب سپهری که در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد، مجری مراسم، هنگام خواندن شعر ندای آغاز، بخشی...
در کنگره سراسری سهراب سپهری (صدای پای آب) بخشی از شعر «ندای آغاز»ِ این شاعر حذف شد.

در چهارمین کنگره سراسری سهراب سپهری (صدای پای آب) که روز دوشنبه، 16 مهرماه، در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد، علیرضا معینی، مجری مراسم، هنگام خواندن شعر «ندای آغاز»، بخشی از آن را حذف کرد.

معینی هنگام خواندن شعر «ندای آغاز» بعد از خواندن «من به اندازه یک ابر دلم می‌گیرد»، ادامه آن را که به این سطر پیوسته است، حذف کرد و بقیه شعر را خواند.

به نظر می‌رسد اگر این شعر برای خواندن در این مراسم عمومی مناسب نبود، بهتر بود خوانده نشود؛ نه این‌که بخشی از آن که ادامه سطر یادشده است، حذف شود.

معینی که در چهارمین کنگره سراسری سهراب سپهری مورد تقدیر قرار گرفت، در نشست رسانه‌یی این کنگره نیز هنگام خواندن بخشی از شعر «صدای پای آب»، سطری از آن را حذف کرده بود.

اصل شعر زیبای سهراب سپهری که در حوزه هنری سانسور شد:

ندای آغاز
كفش هایم كو
چه كسی بود صدا زد : سهراب ؟
آشنا بود صدا مثل هوا با تن برگ
……..
بوی هجرت می آید
بالش من پر آواز پر چلچله ها ست

صبح خواهد شد
و به این كاسه آب
آسمان هجرت خواهد كرد
باید امشب بروم
….
حرفی از جنس زمان نشنیدم
هیچ چشمی عاشقانه به زمین خیره نبود
….
من به اندازه یك ابر دلم میگیرد

وقتی از پنجره می بینم حوری
دختر بالغ
همسایه

پای كمیابترین نارون روی زمین
فقه می خواند
….
باید امشب
بروم
باید امشب چمدانی را

كه به اندازه پیراهن تنهایی من جا دارد بردارم
و به سمتی بروم

كه درختان حماسی پیداست
رو به آن وسعت بی واژه كه همواره مرا می خواند

یك نفر باز صدا زد : سهراب
كفش هایم كو؟


اتومبیل سهراب به حوزه هنری نرسید
در نشست رسانه‌یی کنگره «صدای پای آب» که روز دوشنبه، هشتم مهرماه، در حوزه هنری برگزار شد، وعده داده شد که در روز برگزاری این کنگره اتومبیل لندروور سهراب سپهری به نمایش عمومی درآید و گفته شد که علاقه‌مندان می‌توانند با این خودرو، عکس یادگاری بگیرند.

فارغ از این بحث که این تصمیم تا چه اندازه کارشناسی‌شده و درست بوده و در صورت اجرایی شدن می‌توانست به این اتومبیل که حالا اثری تاریخی در حوزه ادبیات به شمار می‌آید، چه آسیب‌هایی وارد کند، وعده نمایش این اتومبیل در روز برگزاری کنگره، اجرایی نشد.

تأخیر در برگزاری کنگره سهراب سپهری
همچنین در نشست رسانه‌یی کنگره سهراب سپهری گفته شد، این کنگره در روز دوشنبه 15 مهرماه از ساعت 15 به مدت سه ساعت در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود، اما روز دوشنبه شرکت‌کنندگان همایش، هنگام مراجعه به این تالار با درهای بسته مواجه شدند. تا این‌که ساعت 15:30 درهای تالار گشوده شد و ساعت 16:20 همایش با سرود ملی ایران و قرائت قرآن آغاز شد.

تأخیر طولانی در برگزاری این کنگره موجب شد که تعدادی از شرکت‌کنندگان زمان زیادی را پشت درهای بسته بمانند و همچنین حدود یک‌ونیم‌ ساعت برای شروع مراسم منتظر باشند.

این موضوع در حالی رخ داد که سال گذشته نیز سومین کنگره‌ بین‌المللی یادواره «سهراب سپهری» (صدای پای آب) با یدک کشیدن عنوان «بین‌المللی» در تالار فارابی دانشگاه هنر با حضور کم‌تر از 10 نفر در سالن برگزار شده بود. طبق اذعان برگزارکنندگان، خلوت بودن آن مراسم به دلیل تغییر زمان برگزاری آن از 27 مهرماه به ششم آبان‌ماه بود.

خاطره زنده‌یاد سیحون از لحظه مرگ سهراب سپهری
در بخشی از کنگره سراسری سهراب سپهری (صدای پای آب) کلیپی پخش شد که در بخشی از آن زنده‌یاد معصومه سیحون، هنرمند نقاش و مدیر گالری سیحون به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری فعال در ایران، درحالی‌که اشک می‌ریخت، از لحظه مرگ سهراب در حالی‌که دستش زیر سر او بوده، سخن می‌گفت.گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.irمطالب پیشنهادی:
انتخاب مجدد اسكارلت جوهانسون به عنوان زیباترین و جذاب‌ترین زن جهان + عکس
عکسهای جدید نازنین بیاتی و حمید فرخ‌نژاد در یک فیلم سینمایی
ده زوج عشقی هالیوود در فیلم های ماندگار + تصاویر
عکسهایی از سریال کلاه پهلوی که می‌گویند بی‌حیا و بی‌شرمانه است!!
گزارش تصویری: دختران زیبای ایرانی، یهود و ارمنی در دوره قاجار
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X