بازگشت جهان پهلوان تختی+تصویر
مجسمه جدیدی از جهان پهلوان تختی که ایرج محمدی آن را ساخته در خانی‌آباد تهران نصب شد.
جدیدترین اثر ایرج محمدی، مجسمه ساز پیشکسوت یکشنبه 29 تیر در پارکی در تهران نصب شد.

این اثر که مجسمه‌ای نیم‌تنه از جهان پهلوان تختی است در پارکی واقع در خانی‌آباد که محل زندگی تختی بوده نصب شده است.محمدی در این خصوص به خبرنگار هنرآنلاین گفت: دراین نیم تنه تختی با لباس کشتی و با چهره‌ای مهربان، با لبخندی قهرمانانه و توام با حسی انسانی دیده می‌شود. تختی انسان بزرگی است که معروفیت او فقط به عنوان یک انسان زورمند نبود و این انسانیت را باید به نوعی در چهره او نشان داد. بنابراین من سعی کردم شخصیت درونی او را نشان دهم و خودم از حاصل کار بسیار راضی هستم.

مجسمه تختی که به سفارش شهرداری منطقه 22 و از جنس برنزساخته شده است دو برابر ابعاد طبیعی است و با پایه فلزی خود به طول 2 مترو نیم می‌رسد. محمدی برای ساخت و قالب گیری این اثر6 ماه زمان صرف کرده است.

ایرج محمدی مجسمه‌ساز و عضو هیأت‌مؤسس انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران از سال 1352 در ایتالیا به تحصیل مجسمه‌سازی زیر نظر پروفسور "فتسینی" از مجسمه‌سازان همدوره شاگال و پیکاسو پرداخت و پس از آن به تحصیل نقاشی مشغول شد. پیش از این تعداد زیادی مجسمه از آثار محمدی در شهرهای مختلف ایران نصب شده است که مجسمه رفتگر در زیر پل گیشا، مجسمه مهندس ساعی در پارک ساعی، مجسمه امیرکبیر در پارک قیطریه و مجسمه باغبان در پارک شهر تهران از آن جمله هستند.گردآوری :  گروه  فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع : honaronline.ir مطالب پیشنهادی:
هدیه تهرانی پای میز مذاکره
«ماه عسل» این بار تلخ تمام شد!
سقوطی مرگبار در سالروز تولد هنرپیشه+تصاویر
واکنش نیکی کریمی به کشتار غزه
دیالوگ معروف عمو خسرو