به دنبال ساخت این فیلم، دولت هلند کوشید از دیدگاه های افراطی وایلدرز فاصله بگیرد تا از تکرار ماجرای انتشار کاریکاتورهای موهن نسبت به...

مقامات قضایی هلند رای به محاکمه "گرت وایلدرز"، نماینده مجلس این کشور به اتهام ترویج نفرت علیه مسلمانان دادند.
به نقل از بی بی سی،" گیرت وایلدرز" پایه گذار و رهبر "حزب آزادی" و نماینده پارلمان هلند است که فیلم ضداسلامی "فتنه" را ساخته است و به زودی به جرم ترویج نفرت علیه مسلمانان دادگاهی خواهد شد.
این رای مقامات قضایی هلند ناقض رای سال پیش دادستانی این کشور است که پیگرد قانونی وایلدرز را رد کرده بود. در حکم سال پیش گفته شده بود که اگرچه نظرات منعکس شده توسط این نماینده مجلس هلند برای مسلمانان آزار دهنده است اما این نظرات در حد عمل مجرمانه نیست.
بنابر این گزارش "یان پتر بالکننده" نخست وزیر هلند سال پیش فیلم "فتنه" را محکوم کرد و گفت که این فیلم هیچ هدفی را جز توهین به اعتقادات گروهی از مردم دنبال نمی کند.
به دنبال ساخت این فیلم، دولت هلند کوشید از دیدگاه های افراطی وایلدرز فاصله بگیرد تا از تکرار ماجرای انتشار کاریکاتورهای موهن نسبت به پیامبر اسلام(ص)در دانمارک جلوگیری کند. همچنین هیچ یک از شبکه های تلویزیونی هلند حاضر به پخش فیلم "فتنه" نشد.
گفتنی است حدود پنج درصد از جمعیت 16 میلیونی هلند را مسلمانان تشکیل می‌دهند که اکثر آنان در اصل از مهاجران اندونزی، مراکش، و ترکیه هستند. انتشار فیلم فتنه در اینترنت خشم بسیاری از مسلمانان این کشور و دیگر کشورهای مسلمان نشین اروپا و جهان را برانگیخت.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: tabnak.ir
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X