بیژن بیرنگ درباره علت ضعف سریال‌های تلویزیون بیان کرد: «متأسفانه مدتی است تلویزیون دچار رکود شده است و همه برنامه‌ها روی موضوعات تکراری می‌چرخد؛ در واقع باید تحولی بزرگ در نگاه تلویزیون صورت بگیرد.»

گفت و گو با بیژن بیرنگ

بیژن بیرنگ با اشاره به رکود در تلویزیون، در نگاهی جامع‌تر با اعتقاد بر اینکه جامعه ما دچار رکود فرهنگی شده است، بیان کرد:
حتی در سینما هم این اتفاق شکل گرفته است. از میان ۱۰۰ فیلمی که ساخته می‌شود، سه چهار فیلم خوب وجود دارد که برای مخاطب جذاب است. زمانی خطوط قرمزی درباره‌ مسائل سیاسی و اجتماعی در جامعه و تلویزیون داشتیم که این خطوط قرمز برایمان جذابیت داشت اما زمانی که این خطوط قرمز شکسته شد این جذابیت‌ها هم از بین رفت. از طرفی شبکه‌های اجتماعی را می‌بینید که هیچ موضوع اجتماعی نیست که دیگر در آن فضاها نباشد و به آن پرداخته نشده باشد؛ بنابراین بیشتر نیازهای مخاطب از این جنبه اشباع شده است و اگر این مسائل را بار دیگر در تلویزیون و سینما ببیند، آن را پس می‌زند. تلویزیون در حال حاضر باید نیاز جامعه را درک کند. شاید مشکل تلویزیون همین باشد.

او سپس با اشاره به ضعف فیلمنامه‌های تلویزیون یادآور شد:
مشکل ما از اول همان فیلمنامه بوده است. آدم باید استعداد داشته باشد که یک فیلمنامه خوب را خراب کند، اما سخت است از یک فیلمنامه بد چیزی دربیاوریم.

بیرنگ با اعتقاد بر اینکه باید تحولی در مدیریت فرهنگی ایجاد شود، اظهار کرد:
مدیریت فرهنگ وجود ندارد. مدیریت فرهنگ باید به این معنا باشد که فرهنگ را مدیریت کنیم اما متأسفانه مدیریت فرهنگ در جامعه ما این گونه است که فرهنگی‌ها را مدیریت می‌کنیم.

در بخش دیگری از این گفت‌وگو بیژن بیرنگ از پیگیری شبکه دو سیما برای ساخت «بابا لنگ دراز» خبر داد. او پیش‌تر اعلام کرده بود که طرح این مجموعه را به تلویزیون ارائه کرده است.


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X