تکمیل سردیس جمشید مشایخی به تازگی به اتمام رسیده است و این مجسمه عصر شنبه چهارم خرداد ماه  نصب شد

مجسمه این بار به خود مشایخی شبیه شده

نادر مشایخی، فرزند مرحوم جمشید مشایخی در گفت‌وگویی، خبر نصب سردیس در روز شنبه را تأیید و از نتیجه کار این بار ابراز رضایت کرده است.

مرحوم «جمشید مشایخی»، بازیگر سینما و تلویزیون ۱۳ فروردین ماه امسال درگذشت. به همین منظور قرار شد در تاریخ ۱۳ اردیبهشت، نام خیابان «ج» واقع در منطقه یک تهران (در ابتدای خیابان مقدس اردبیلی) به نام این هنرمند فقید تغییر و سردیسی نیز با شمایل او در این خیابان قرار داده شود.

بیشتر بدانید : خیابان جمشید مشایخی رسما نامگذاری شد + عکس

اما پس از اینکه سردیس مرحوم مشایخی رونمایی شد، با انتقادهایی مبنی بر اینکه شباهتی با او ندارد، همراه شد.

بیشتر بدانید : چرا مجسمه مرحوم جمشید مشایخی شبیه او نیست؟ + گفتگو با سازنده آن

رضاحسن‌زاده، سازنده سردیس که سابقه ساخت سردیس برای شخصیت‌های دیگری چون «همایون شهنواز» (کارگردان سریال «دلیران تنگستان») را هم در کارنامه دارد، این بار نتوانسته بود به دلیل آنچه خودش کسالت عنوان کرد، مجسمه مشایخی را به طور کامل به اتمام برساند.

بر این اساس قرار شد که سردیس مرحوم مشایخی بار دیگر به کارگاه مجسمه‌سازی بازگردد تا این بار به درستی به اتمام برسد.

 به همین منظور با حسن‌زاده تماس گرفتیم تا از سرنوشت این سردیس آگاه شویم. 

او چنین توضیح داد: مجسمه این بار به خود مشایخی شبیه شده و هر کسی آن را دیده شباهتش را تأیید کرده است. فرزندان استاد مشایخی نیز شباهت اثر را با پدر خود تأیید کرده‌اند.

سردیس تکمیل شده مرحوم مشایخی
سردیس تکمیل شده مرحوم مشایخی

او درباره تغییرات اعمال شده در سردیس گفت: تغییراتی که لازم بوده در اثر انجام شود، صورت گرفته است. در حال حاضر هر کسی که تصویر را می‌بیند کاملاً متوجه می‌شود که صاحب اثر، جمشید مشایخی است. پایه سردیس، این بار کوتاه شده تا مخاطب بتواند به راحتی آن را نگاه کند و دید بهتری نسبت به آن داشته باشد؛ چراکه که دفعه قبل پایه آن بلند بود و کار را برای بیننده دشوار می‌ساخت.

حسن‌زاده اظهار کرد که انتقادهای صورت گرفته درباره شباهت اثر نیز در کار لحاظ شده است؛ چراکه خود او قبلاً گفته بود انتقادهای وارده به کار را قبول داشته و از همان ابتدا به دلیل کمبود وقت و بیماری موفق به اتمام مجسمه نشده بود. در حال حاضر نیز اگر پس از رونمایی از مجسمه انتقاد دیگری نسبت به کار صورت بگیرد به ناتوانی او بازمی‌گردد.

در زیر می‌توانید تصاویر سردیس را پس از تکمیل، مشاهده کنید.

سردیس تکمیل شده مرحوم مشایخی
سردیس تکمیل شده مرحوم مشایخی

سردیس تکمیل شده مرحوم مشایخی
سردیس تکمیل شده مرحوم مشایخی

 

بیشتر بدانید : جمشید مشایخی به روایت جمشید مشایخی + عکس کودکیگردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X