فیلم های متقاضی در جشنواره فجر 98: از "مست عشق" تا "خون شد"
۱۱۵ فیلم سینمایی همراه با ۳۶ فیلم مستند فرم ثبت نام جشنواره را تکمیل کرده‌اند که در میان فیلم‌های سینمایی ۳۷ اثر به فیلمسازان فیلم اولی اختصاص دارد

"لامینور" داریوش مهرجویی، غایب جشنواره فیلم فجر

با پایان مهلت ثبت‌نام سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر 151 اثر متقاضی حضور در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر شدند. 115 فیلم سینمایی همراه با 36 فیلم مستند فرم ثبت‌نام جشنواره را تکمیل کرده‌اند که میان فیلم‌های سینمایی 37 اثر به فیلمسازان فیلم‌اولی اختصاص دارد.

بنابر اعلام سیمون سیمونیان مدیر دبیرخانه جشنواره، کار ارزیابی آثار از نظر تطابق با مقررات آغاز شده است و پس  از دهم آذر ماه (آخرین فرصت ارائه نسخه فیلم) بازبینی فیلم‌ها توسط هیأت انتخاب آغاز خواهد شد.

برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که اغلب پروژه‌های مهم سینمایی امسال هم‌چون «خروج» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، «خورشید» ساخته مجید مجیدی، «خون شد» ساخته مسعود کیمیایی، «قاتل و وحشی» ساخته حمید نعمت‌الله، «مجبوریم» ساخته رضا درمیشیان، «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان، «آتابای» ساخته نیکی کریمی، «لباس شخصی» ساخته امیرعباس ربیعی و... متقاضی شرکت در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر شده‌اند.

این گمانه‌زنی‌ها می‌افزاید که مجید مجیدی که پیش‌بینی می‌شد فیلمش را به بخش ملی جشنواره فجر ندهد فرم جشنواره را پر کرده است؛ هرچند وضعیت آماده شدن فیلم «خورشید» در هاله‌ای از ابهام است و مشخص نیست سازندگان برای نمایش این فیلم در جشنواره فجر به توافق خواهند رسید یا خیر.

ظاهراً کمال تبریزی نیز برای فیلم آخرش با نام موقت «در کمال بیشعوری» فرم پر کرده است و این فیلم کماکان در سکوت خبری در حال فیلمبرداری است.

گویا «مست عشق» حسن فتحی هم سرانجام متقاضی جشنواره فجر شده است. این فیلم که تولیدش با حواشی فراوانی همراه بود، در صورت حضور در جشنواره فیلم فجر از جمله آثار پرسروصدای فجر سی‌وهشتم خواهد بود.

بیشتر بدانید : ساخت سریال شمس تبریزی حرام است؟! + متن فتوای آیت الله مکارم شیرازی

گمانه‌زنی‌های مذکور حاکی از آن است که سعید ملکان، هاتف علیمردانی، سامان سالور، بهروز شعیبی، مجید برزگر، ابراهیم ایرج‌زاد، مهران احمدی، مجید توکلی، بهتاش صناعی‌ها و... از دیگر فیلمسازانی هستند که با فیلم‌هایشان متقاضی حضور در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر شده‌اند.

به‌نظر می‌رسد درمیشیان تهیه‌کننده فیلم «لامینور» فرم حضور در جشنواره را پر نکرده است و آخرین ساخته سینمایی داریوش مهرجویی از جمله سرشناس‌ترین غایبان جشنواره سی‌وهشتم به‌شمار می‌آید.

با وجود گمانه‌زنی‌های مذکور، «مسعود نجفی» مدیر روابط عمومی سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در گفت‌وگویی ، اعلام رسمی هرگونه لیست از آثار سینمایی حاضر در جشنواره سی‌وهشتم را تکذیب کرد و فهرست فیلم‌های اعلام‌شده در برخی سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی را گمانه‌زنی صرف رسانه‌ای دانست.

سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر 12 تا 22 بهمن ماه سال جاری همزمان با گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به‌دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار می‌شود.

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: tasnimnews.com