مقامات سیاسی به درگذشت استاد شجریان واکنش نشان دادند! روحانی، ظریف، جهانگیری و ...
استاد محمدرضا شجریان پنجشنبه، ۱۷ مهر ماه پس از یک دوره طولانی مبارزه با بیماری، در سن ۸۰ سالگی دار فانی را وداع گفت. خبر درگذشت محمدرضا شجریان ـ استاد آواز ایران واکنش مقامات سیاسی را در پی داشت 

واکنش ها به درگذشت خسرو آواز ایران 

استاد محمدرضا شجریان پنجشنبه، ۱۷ مهر ماه پس از یک دوره طولانی مبارزه با بیماری، در سن ۸۰ سالگی دار فانی را وداع گفت. خبر درگذشت محمدرضا شجریان ـ استاد آواز ایران واکنش مقامات سیاسی را در پی داشت.

روحانی

حسن روحانی؛ رئیس جمهور در پیامی درگذشت محمدرضا شجریان استاد آواز ایران را تسلیت گفت که به شرح زیر است: ‌استاد محمدرضا ‎شجریان چهره برجسته هنری و آفریننده ماندگارترین نواهای دلنشین ایرانی و خواننده ربنای رمضان، میراث ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت. یقیناً ملت قدرشناس ایران، نام و یاد و آثار این هنرمند محبوب را همواره در خاطره‌ها، زنده نگاه خواهد داشت. روحش شاد و یادش گرامی.

جهانگیری

اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس‌جمهور درگذشت محمدرضا شجریان خسرو آواز ایران را تسلیت گفت که به شرح زیر است: درگذشت هنرمند نامی و چهره شاخص فرهنگ ایران استاد محمد رضا شجریان، ضایعه ای ملی است. هر ایرانی و هرکس که در دور و نزدیک این سرزمین به ادب و زبان فارسی و فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی دلبسته است حق دارد که سوگوار فقدان این چهره نام ٱور و سخت کوش باشد. نام او به یقین در ٱینده نیز همچنان خواهد درخشید چنانکه میراثی گرانقدر در گذشته و حال داشته است. این ضایعه سنگین را به خانواده، دوستان، شاگردان، اهالی فرهنگ و هنر و همه شهروندان ایرانی تسلیت میگویم و برای ٱن هنرمند برجسته از خداوند بزرگ ٱمرزش مسالت دارم.

ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان درگذشت استاد آواز ایران را تسلیت گفت و در این زمینه نوشت: از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر یادگاری که در این گنبد دوار بماند . با کمال تاسف و تاثر مطلع شدم اسطوره بزرگ هنر، موسیقی و آواز ایران زمین و سفیر پر افتخار پارسی گویان جهان، استاد محمد رضا شجریان در اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، رخت انا الیه راجعون بر تن کرد، تن خاکی را به خاکیان و جان و دل را به افلاکیان سپرد و از میان ما پرکشید. برای آنانی که سالها با صدای روحانی این‌ شجره هنر ناب افطار کردند، عمری میهمان مناجات او در سحرگاهان بودند، و همراه همیشگی نغمه های دل انگیزش در خلوت و جلوت، بزم‌ و رزم و ضیافت و سیاحت بودند، محمدرضا شجریان یک نام همواره مانا است. ضمن عرض تسلیت این مصیبت به همسر، فرزندان و خانواده این هنرمند فقید بویژه جناب همایون شجریان و همچنین دوستداران‌ و علاقمندان ایشان و نیز جامعه هنر و موسیقی، از خداوند رحمان و رحیم مسالت دارم که او را مشمول رحمت خاصه خود و میهمان ضیافت داوودی و نغمه خوانی فردوسیان در سرای باقی بگرداند. پروردگارا او را رهین الطاف و برکات بی پایان خود بدار.

علی لاریجانی

لاریجانی، شاور مقام معظم رهبری نوشت: درگذشت هنرمند بلند آوازه و صاحب سبک کشورمان، استاد شجریان را به ملت عزیز، بخصوص هنرمندان فرهیخته و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می کنم. صدای آشنای او از میراث اسلامی، ایرانی در دلها آرام گرفته و به یادگار می ماند. یادش گرامی باد. از خداوند رحیم می خواهم که این سفر کرده گرامی را به نیکی بپذیرد و مورد غفران خویش قرار دهد.

وزیر ارشاد

سیدعباس صالحی نوشت: درگذشت ترنم ماندگار ایران استاد محمدرضا شجریان موجب تأثر و تأسف عمیق گردید. شجریان نمای موسیقی اصیل ایرانی و از نمادهای هویت هنری این سرزمین است. وجوه متنوع استاد فقید، در کنار هوشمندی کم‌ نظیر او در انتخاب مناسب از گنجینه گرانبهای شعر و ادب فارسی، آواز و موسیقی او را جاودان و نامیرا ساخت. بخش مهمی از ادبیات ایران با نغمه او در گوش و جان نسل جوان و نوجوان راه‌یافت و آنان را با حکمت و ادب این سرزمین پرگهر آشنا و همراه ساخت.

نوای استاد، تاریخ حسّ و حال ایرانیان در نیم قرن گذشته است. آثار او بازتاب حسرت‌ها و امیدها، نگرانی‌ها و دلبستگی‌ها و در یک کلام حال و هوای مردم خوب کشورمان بود. اینجانب فقدان این هنرمند گرانمایه را به جامعه بزرگ هنری کشور، عموم علاقه مندان و بویژه به خانواده محترم استاد شجریان، تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال رحمت واسعه و آرامش ابدی برای آن مرحوم و صبر و بردباری بازماندگان معزز را آرزومندم.

آذری جهرمی

وزیر ارتباطات با انتشار پیام‌های در صفحات شخصی اینستاگرام و توئیتر خود در گذشت محمد رضا شجریان را تسلیت گفت و نوشت: چندان که گفتم غم با طبیبان درمان نکردند مسکین غریبان یا رب امان ده تا باز بینند چشم محبان، روی حبیبان «مرغ سحر» پر کشید... خدایش بیامرزد. مرغ سحر پرواز کرد تسلیت به همایون عزیز، خانواده ایشان و همه دوست‌دارانش.

واعظی

رئیس دفتر رئیس جمهور نوشت: استاد محمدرضا شجریان از جایگاهی رفیع در سپهر هنر ایران‌زمین برخوردار بود و درگذشت ایشان، ضایعه‌ای جانکاه و غیرقابل جبران است. خاطره جمعی ایرانیان، مشحون از لحظات فراموش‌نشدنی و گرانقدری است که با نغمه‌های دلنشین آن مرحوم رقم خورده است. یاد شجریان در قلب ایرانیان ماندنی است و نامش تا همیشه در تاریخ این سرزمین خواهد درخشید. از درگاه خداوند متعال برای ایشان آرزوی رحمت و غفران و برای خانواده گرامی‌شان، آرزوی صبر و تسلی خاطر می‌کنم.

وزیر بهداشت

دکتر نمکی در پیامی نوشت:  در برگریز بی‌امان پاییز، هزاردستان آوازمان از شاخسار شعر و موسیقی سرزمینمان به آسمان بیکران عشق پرید و رفت تا بی‌پروا در آستان جانان بر سفره افطار روزه‌داران ربّنا بخواند و در سحرگاهان با مرغ سحر ناله مستانه سر دهد. رفت ولی در زیر این سقف ساده بسیار نقش و در این گنبد فیروزه‌ای رنگ، سال‌ها و سال‌ها صدای لطیف مخملی‌اش گوش‌نواز مشتاقان موسیقی دلنواز این سرزمین خواهد بود واگویش آنچه از همخواری نازنینش با جانم آمیخته را می‌گذارم برای روزگاری که حالی خوش‌تر داشته باشم اما اکنون به این قناعت می‌کنم که استاد محمدرضا شجریان در عرصه فرهنگ و هنر این سرزمین تکرار ناشدنی است. 

 

بیشتر بدانید : خسرو آواز ایران پرکشید! + پیام همایون شجریان

بیشتر بدانید : قلب محمدرضا شجریان از تپش ایستاد!

بیشتر بدانید : وصیت استاد محمدرضا شجریان برای خاکسپاری

بیشتر بدانید : پیام مژگان شجریان پس از درگذشت استاد محمدرضا شجریان + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: bartarinha.ir