بینوش كه در سال 1997 میلادی با فیلم «بیمار انگلیسی» برنده‌ی جایزه اسكار بهترین بازیگر زن شد، در طول دوران بازیگری‌اش در فیلم‌های هالیوودی و بین‌المللی عموما ایفاگر نقش اصلی بوده است...
 
به گزارش ایسنا، ژولیت بینوش برای بازی در فیلم «كپی برابر اصل» به كارگردانی عباس كیارستمی برنده جایزه نخل طلا بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم كن شد. 
مراسم اهدای جوایز شصت‌وسومین دوره فستیوال كن شامگاه یكشنبه 23 می (2 خرداد) در شهر ساحلی كن برگزار شد.
بینوش كه در سال 1997 میلادی با فیلم «بیمار انگلیسی» برنده‌ی جایزه اسكار بهترین بازیگر زن شد، در طول دوران بازیگری‌اش در فیلم‌های هالیوودی و بین‌المللی عموما ایفاگر نقش اصلی بوده است.
بنابراعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره فیلم كن، جایزه نخل طلای بهترین بازیگر مرد این فستیوال نیز به «خاویر باردم» بازیگر اسكاری برای نقش‌آفرینی در فیلم «زیبا» به كارگردانی «الخاندرو گونزالس ایناریتو» رسید.
در این بخش «الیو جرمانو» نیز برای بازی در فیلم «زندگی ما» به كارگردانی «دانیل لوچتی» موفق به كسب جایزه شد.
ژولیت بینوش متولد 9 مارس 1964 هنرپیشه فرانسوی است. وی از مادری هنرپیشه و پدری مجسمه‌ساز متولد شد. در 23 سالگی پس از بازی در فیلم سبکی تحمل‌ناپذیر وجود باعث توجه بسیاری از منتقدین سینما شد.
در سال 1996 با اجرای نقش هانا در فیلم پر فروش بیمار انگلیسی برنده جایزه اسکار شد.
بینوش در سال 2000 با بازی در نقش وین روشه در فیلم شکلات نامزد دریافت اسكار بازیگر نقش اول زن شد.
بینوش كه اهداف بلندپروازانه‌اش او را به سمت همكاری با كارگردانان بین‌المللی سوق داده است،‌ در سال 2006 به ایران سفر كرد و با كیارستمی درباره‌ علایق مشترك‌شان برای ساخت فیلم به گفت‌وگو پرداخت.
در این مراسم تیم برتون، كارگردان سرشناس آمریكایی ریاست هیات داوران شصت و سومین دوره كن را برعهده داشت.
دیگر اعضای هیات داوران بخش رقابتی معتبرترین رویداد سینمایی جهان عبارتند بودند از: « جیووانا مزوجیورنو»، بازیگر 36 ساله ایتالیایی؛ وی دو بار در سال‌های 2005 و 1998 جایزه‌ بهترین بازیگر زن جشنواره‌ ونیز را گرفت. «مزوجیورنو» در سال 2003 بهترین بازیگر جشنواره‌ كارلووی‌واری شد و همان سال بهترین بازیگر سال سینمای ایتالیا انتخاب شد. وی سال گذشته برای آخرین فیلم خود با نام «Vincere» جایزه‌ هوگو نقره‌ای بهترین بازیگر جشنواره‌ شیكاگو را گرفت.
«بنكیو دل‌تورو»، كارگردان 43 ساله و سرشناس اهل پورتو ریكو؛ وی در سال 2001 برای فیلم «ترافیك» جایزه اسكار، جایزه بافتا، جایزه گلدن گلوب و خرس نقره‌ای جشنواره برلین را برای بهترین بازیگر مرد گرفت؛ در سال 2008 برای فیلم «چه» بهترین بازیگر جشنواره كن و جوایز گویا اسپانیا شد و در سال 2001 بهترین بازیگر جشنواره ونیز انتخاب شد.
«امانوئل كارر»، بازیگر 53 ساله فرانسوی؛ وی در سال 2005 جایزه « سینمای اروپا» را از جشنواره كن و جایزه فیپرشی جشنواره شیكاگو را گرفت و در سال 2003 از جشنواره ونیز جایزه ویژه شهر رم را گرفت.
«شكار كاپور»، بازیگر و كارگردان 53 ساله پاكستانی؛ وی در سال 1999 برای فیلم «الیزابت» نامزد جایزه بهترین كارگردانی از بافتا انگلیس، گلدن گلوب و دیوید دی دوناتلو ایتالیا بود.
به گزارش روزنامه لوموند، «كیت بكینسیل»، بازیگر 37 ساله انگلیسی و «ویكتور اریسه»، كارگردان اسپانیایی به‌همراه «آلبرتو باربرا»، رییس موزه ملی سینمای ایتالیا دیگر اعضای هیات داوران بخش رقابتی جشنواره امسال كن بودند.
این در حالی بود كه فیلم «عمو بونمی كه نمی‌تونه زندگی گذشته‌اش را به خاطر بیاره» به كارگردانی «اپیچاتپونگ استاكول» موفق به دریافت نخل طلای شصت‌وسومین دوره جشنواره فیلم كن شد.
استاكول كارگردان تایلندی و آسیایی حاضر در این فستیوال اروپایی با پشت سر گذاشتن رقبای آمریكایی و اروپایی در این رقابت سینمایی و هنری موفق به نشان طلای این فستیوال شد.
«آپیچاتپونگ ویراستاكول»؛ كارگردان سرشناس تایلندی امسال برای دومین‌بار با فیلم «عمو بونمی می‌تونه زندگی‌ گذشته‌اش را به‌یاد بیاره» به بخش رسمی كن آمد. وی در سال 2002 جایزه‌ بهترین فیلم بخش « نوعی نگاه» كن را گرفت و در سال 2004 جایزه‌ هیات داوران را دریافت كرد. «ویراستاكول» در سال 2002 جایزه اسكندر طلایی جشنواره‌ تسالونیكی و در سال 2004 جایزه‌ منتخب منتقدین را از جشنواره‌ سائوپائولو گرفته است.
بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره فیلم كن، جایزه ویژه هیأت داوران این فستیوال هم به «از خدایان و انسان‌ها» به كارگردانی «خاویر بیوو» كارگردان فرانسوی رسید.
این فیلمساز كه امسال با فیلم «از خدایان و انسان‌ها» به جشنواره كن آمد، در سال 1995 با فیلم «فراموش نكن كه خواهی مرد» به بخش رسمی كن آمده بود كه جایزه‌ هیات داوران را كسب كرد. وی در سال 2005 جایزه‌ سینمای اروپا را از جشنواره‌ ونیز گرفت، در سال 1991 جایزه بزرگ هیات داوران و جایزه‌ فیپرشی جشنواره‌ مونترال و در سال 1995 جایزه‌ ویژه هیات داوران جشنواره‌ گیخون را گرفته است.
برندگان جوایز شصت‌وسومین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی فیلم كن پس از دریافت جوایز خود در یك مراسم رسمی در كنفرانسی خبری حاضر و هر یك در جملاتی كوتاه به بیان احساساتشان پرداختند.
ژولیت بینوش بازیگر «كپی برابر اصل» ساخته‌ی كیارستمی برنده جایزه‌ی بهترین بازیگر زن در جملاتی كوتاه گفت: وقتی سینما زندگی مرا در دست خود گرفت، آرزوهای من بروز كرد. دیدار با كارگردانان، دعوت شدن به فیلم‌ها، جزو عوامل فیلم‌بودن و اینها خیلی سریع رخ داد.
این بازیگر فرانسوی ادامه داد: من می‌خواهم انگلیسی یاد بگیرم تا با كارگردان‌هایی از سراسر دنیا بتوانم كار كنم. بازیگری یك تجربه مرتبط با عالم هستی است. وقتی من با كیارستمی در جشنواره‌ی فیلم كن ملاقات كردم با خودم گفتم كه حتما باید با او كار كنم، حتی اگر فیلم‌های او به زبان‌فارسی ساخته می‌شوند.
بینوش با اشاره‌ به فیلم‌های عباس كیارستمی گفت: فیلم‌های او به سان یك چشم‌انداز هستند و بازیگران در آثار او خیلی با اهمیت به‌شمار نمی‌آیند.
اپیچاتپونگ استاكول، كارگردان تایلندی كه با فیلم «عمو بونمی می‌تونه زندگی گذشته‌اش را به خاطر بیاره» موفق به دریافت نخل طلای بهترین فیلم در میان 19 فیلم نامزد دریافت این جایزه شد قبل از همه مقابل تریبون رفت.
او در ابتدای سخنانش گفت: در این كار من سعی كردم نوع متفاوتی از سینما را ارائه دهم، هر فیلمی كه به سنت‌های گذشته فیلمسازی تكیه كند با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود و تلاش‌های گسترده‌ای در جهت ساخت یك سینمای پیشرو همه‌ جا به چشم می‌خورد.
استاكول در ادامه گفت: امیدوارم چنین كارهایی برای جوانان الهام بخش باشد؛ در ایامی هستیم كه همه ما در معرض تبدیل‌شدن به یك فرهنگ واحد هستیم و همه داریم به روش‌های یكسان به بیان داستان‌هایمان می‌پردازیم كه در این صورت فرهنگ‌هایی كه در اقلیت هستند نمی‌توانند به بیان خودشان بپردازند.
خاویر باردم بازیگر اسكاری نیز پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد گفت: این جایزه یك سورپرایز و یك افتخار فوق‌العاده است. من بسیار خوشحالم و این جایزه را با «الیور جرمانو» شریك می‌دانم، چون ما در ایام برپایی فستیوال كن نقاط اشتراك بسیاری با هم یافتیم و من این افتخار را به نمایندگی از فیلم «زیبا» دریافت می‌كنم.
این بازیگر اسپانیایی در سال 2007 در دو فیلم اقتباسی ایفای نقش داشت؛ نخست فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» و دیگری فیلم «عشق سال‌های وبا» بر اساس رمانی از «گابریل گارسیا ماركز». بازی باردم در فیلم «جایی برای پیرمرد‌ها نیست» با آن چهره‌ی‌ به‌ظاهر آرام، اما خوف‌ناك آن‌قدر جذابیت داشت كه جایزه‌ اسكار بهترین بازیگر نقش مكمل مرد را برای او به‌همراه آورد تا وی اولین بازیگر تاریخ سینمای اسپانیا نام بگیرد كه موفق به دریافت اسكار شده باشد.
وی اخیرا در فیلم «ویكی كریستینا بارسلونا» به كارگردانی «وودی آلن» باردیگر دركنار «پنه‌لوپه كروز» و«اسكارلت یوهانسون» نقش‌آفرینی داشت. «خاویر باردم» در بیش از 20 نقش‌آفرینی سینمایی‌اش جوایز متعددی كسب كرده است.
در این میان اعطای جوایز یكی از معتبرترین جشنواره‌های سینمایی جهان در رسانه‌های مختلف بین‌المللی بازتاب گسترده‌ای داشت.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، شصت‌وسومین جشنواره بین‌المللی كن در مراسم پایانی با اهدای جایزه اصلی نخل طلا به «عمو بونمی» كارگردان تایلندی و برگزیده شدن ژولیت بینوش برای فیلم «كپی برابر اصل» كیارستمی و خاویر باردم برای فیلم «زیبا» ساخته انیاریتو به كار خود پایان داد.
خبرگزاری رویتر با انتخاب عنوان خبری «فیلم تایلندی جایزه اصلی جشنواره فیلم كن را گرفت» درباره بهترین بازیگر زن نوشت: «ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی برای فیلم «كپی برابر اصل» ساخته عباس كیارستمی موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم كن شد.»
هندوستان تایمز نیز در این خصوص نوشت:«بینوش پس از دریافت جایزه با تقدیر از كیارستمی گفته است: «از این‌كه با عباس كار كردم بسیار خوشحالم.»
«آر.اف.ای» و «آیریش تایمز» نیز در جملاتی مشابه به انعكاس اخبار این مراسم پرداختند.
خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از بینوش نوشت: «شما چه حسی دارید وقتی مقابل دوربینی قرار می‌گیرید كه به شما حسی عاشقانه و معجزه‌گونه ابراز می‌كند؟»
«دفرست پرس بریتانیا»، «آر.ت» و یونایتدپرس نیز در گزارش‌های متنوعی به انعكاس اخبار مربوط به اعلام برندگان جوایز جشنواره كن و موفقیت ژولیت بینوش در این فستیوال پرداختند.
ایندیه موویز نیز به نقل از ژولیت بینوش نوشت: «واقعیت این است كه كیارستمی ایرانی است و در حین فیلمبرداری بسیار صمیمانه و خوب برخورد می‌كرد.»
«فرانس تودی» و «ایندیه مووی آنلاین» نیز به انتشار خبر موفقیت فیلم عباس كیارستمی در كسب جایزه بهترین بازیگر نخل طلای كن پرداختند.
بینوش كه برای بازی در فیلم «كپی برابر اصل» عباس كیارستمی برنده نخل طلای كن شده است، زمان پیش‌تولید این فیلم در سفری به ایران، به شناخت بیش‌تر ایران و ایرانیان ابراز علاقه كرده بود.
این بازیگر سینمای فرانسه در گفت‌وگوی با خبرنگار سینمایی ایسنا، در دومین‌سفرش به ایران، گفته بود: برای دومین‌بار به ایران آمده‌ام تا ایران و ایرانیان را بیش‌تر بشناسم.
بینوش درباره‌ی دلایل حضور دوباره‌اش در ایران مطرح ‌كرده بود: مزه‌ی حضور در ایران را چشیده بودم، اما می‌خواستم این موضوع را عمیق‌تر درك كنم.
او سه سال پیش در این گفت‌وگو با اشاره به پروژه‌ی «كپی برابر اصل» عباس كیارستمی، یكی دیگر از دلایل سفرش به ایران را شناخت بیش‌تر این كارگردان سینمای ایران عنوان كرده و گفته بود: وقتی با كسی كار می‌كنی، باید شناخت داشته باشی.
بینوش همچنین در آن گفت‌وگو مطرح كرده بود: می‌خواهم ایران و ایرانیان، زندگی ایرانی، تاریخ و فلسفه‌ی ایرانیان را بشناسم. من این شانس را داشتم كه به خانه‌ی چند نفر از ایرانیان بروم و این موقعیتی است كه می‌خواستم از آن استفاده كنم تا با تاریخ و فلسفه‌ی ایران رابطه‌ی مستقیم داشته باشم.
این بازیگر برگزیده‌ی "اسكار" با تأكید بر این‌كه "فرهنگ غرب و شرق" در تضاد با یكدیگر نیستند، یادآور شده بود: سال‌هاست كه ایرانیان به غرب آمده‌اند و الآن زمانی است كه غربی‌ها به ایران بیایند تا ایران را بشناسند.
او در ادامه گفته بود: خواندن نوشته‌های "ابن عربی" و "مولانای رومی" به من این اجازه را داده است كه به ‌سنت فلسفی ایران نزدیك شوم و با آن احساس نزدیكی زیادی داشته باشم.
بینوش با اشاره به اطلاعش از كار كیارستمی بر روی شعرهای حافظ ، به ایسنا گفته بود: درباره‌ی این موضوع صحبت كرده‌ایم؛ اما تنها مشكل این است كه فارسی نمی‌دانم. البته 15، 20 سال پیش مجموعه‌ای از شعرهای حافظ را با نام "خواسته‌ی شدید" خواندم كه در فیلم "شكستن و وارد شدن" آنتونی مینگلا برایم خیلی الهام‌بخش بود. وقتی ترجمه‌ی شعرها را برای "آنتونی" می‌خواندم، چشمانش از حدقه بیرون آمده بود. انگار حسودی‌اش شده باشد از این‌كه من چنین كتابی دارم، آن را از من قاپید تا در تنهایی بخواند و جالب این‌كه فضای این شعرها خیلی با حال و هوای كار ما همخوانی داشت.
 
 گردآوری:گروه فرهنگ وهنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:isna.ir
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X