این مراسم با حضور جمع زیادی از سینماگران در سینما «ایوان شمس» برگزار می‌شود و قرار است در این برنامه...

زمان برپایی مراسم دومین سالگرد درگذشت خسرو شكیبایی ـ بازیگر سینما و تئاتر ایران ـ 20 تیرماه قطعی شد.
سید هادی منبتی معاون هنری سازمان فرهنگی _ هنری شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اعلام این خبر گفت: این مراسم با حضور جمع زیادی از سینماگران در سینما «ایوان شمس» برگزار می‌شود و قرار است در این برنامه كتاب خسرو شكیبایی رونمایی شود.
به گزارش ایسنا،دقایق ابتدایی صبح روز جمعه 28 تیرماه 87 در حالی خبرها مخابره می‌شد كه خبر رسید خسرو شكیبایی، بازیگر «هامون»، «یك بار برای همیشه»، «خانه‌ی سبز» و «روزی روزگاری» برای همیشه از مقابل دوربین‌ها رفت و در قاب خاطره‌ها ثبت شد.
خسرو شكیبایی فارغ‌التحصیل بازیگری از دانشكده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران، با بازی در نقش كوتاهی در فیلم «خط قرمز» (مسعود كیمیایی، 1361) اولین حضورش را در سینما رقم زد و با «هامون» داریوش مهرجویی در خاطره‌ها ماندگار شد.
شكیبایی در حدود 40 فیلم سینمایی حضور داشته است؛ كه از میان آنها می توان به «دادشاه»، «صاعقه»، «دزد و نویسنده»، «رابطه»، «ترن»، «شكار»، «عبور از غبار»، «ابلیس»، «جست‌وجو در جزیره»، «بانو»، «پرواز را به خاطر بسپار»، «سارا»، «یك بار برای همیشه»، «بلوف»، «پری»، «درد مشترك»، لژیون»،«عاشقانه»، «خواهران غریب»، «سایه به سایه»، «سرزمین خورشید»، «روانی»، «زندگی»، «‌میكس»، «كاغذ بی‌خط»، «دختری به نام تندر»، «مزاحم»، «صبحانه‌ای برای دو نفر» ، «نسكافه داغ داغ» ،«دلشكسته» و «حیران» اشاره كرد.
این بازیگر كه دریافت سه سیمرغ بلورین و یك دیپلم افتخار را از این جشنواره در كلكسیون افتخاراتش دارد، در هشتمین دوره‌ی جشنواره فجر به خاطر فیلم«هامون» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را گرفت، سال‌ها بعد به خاطره فیلم «كیمیا» دوباره این سیمرغ را به خانه برد و سومین سیمرغ خود را هم را برای بازی در فیلم «سالاد فصل» گرفت. از آخرین افتخارات شكیبایی هم دریافت دیپلم افتخار برای فیلم «اتوبوس شب» بود.
خسرو شكیبایی می‌گفت: «مردم بدون من، همیشه مردم‌اند؛ من اما بدون مردم، مُرده‌ام.»
این بازیگر سینما و تئاتر ایران در گفت‌وگویی سالها قبل درباره‌ی تماشاگران فیلم‌هایش این جملات را مطرح كرد و گفته بود: «ما ماحصل نیروی ذهنی و خاطرات عزیز مردم هستیم. هنر بدون مردم مثل درخت بدون ریشه است بازیگر بدون تماشاگر یعنی هیچ.»
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir
 
 

پربیننده های این بخش

 
X