ماریو بارگاس یوسا
در حالی‌كه گمانه‌زنی محافل ادبی در جهان حاكی از شانس بالای هاروكی موراكامی ژاپنی و كورمك مك‌كارتی آمریكایی برای كسب نوبل ادبیات سال ‌‌٢٠١٠ بود؛ اما....

ماریو بارگاس یوسا - نویسنده‌ی سرشناس پرویی - برنده‌ی نوبل ادبیات سال ‌‌٢٠١٠ شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی‌كه گمانه‌زنی محافل ادبی در جهان حاكی از شانس بالای هاروكی موراكامی ژاپنی و كورمك مك‌كارتی آمریكایی برای كسب نوبل ادبیات سال ‌‌٢٠١٠ بود؛ اما آكادمی نوبل بار دیگر نشان داد در انتخاب برندگانش غیرقابل پیش‌بینی است؛ هرچند نام یوسا در سال‌های متمادی به عنوان یكی از گزینه‌های كسب نوبل ادبیات مطرح بود.
آكادمی نوبل روز گذشته (پنج‌شنبه، ‌١٤ مهر) در بیانیه‌ای با اعلام اعطای نوبل ادبیات به «ماریو بارگاس یوسا» عنوان كرد، این نویسنده‌ی ‌‌٧٤ساله به‌دلیل نقشه‌نگاری‌اش از ساختارهای قدرت و ارائه‌ی تصاویر قاطع و كوبنده از شكست، و مقاومت و شورش فردی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شده است.
به گزارش رویترز، یوسا كه اكنون برنده‌ی این جایزه‌ی ‌‌٥/١ میلیون دلاری شده است، در ماه آوریل اعلام كرده بود، هرگز به‌خاطر جایزه‌ی‌ نوبل ادبیات، اعتقادات سیاسی‌اش را تغییر نخواهد داد.
او در مصاحبه‌ا‌ی در پاسخ به این‌كه تعصبات لیبرال، او را از كسب نوبل ادبیات بازمی‌دارد، گفته بود، هرگز به‌خاطر جوایز ادبی، اعتقادات سیاسی‌اش را عوض نخواهد كرد.
یوسا معتقد است، نوع ادبیاتی كه خلق كرده‌، از ایده‌هایی نشأت گرفته كه در جوانی با مطالعه‌ی‌ آثار ژان پل سارتر آموخته است و همین امر موجب شده رودرروی دولت‌های افرادی چون فیدل كاسترو، هوگو چاوز یا پینوشه قرار بگیرد.
او بر این باور است كه نویسنده هرگز نباید به یك مجسمه تبدیل شود و هیچ‌وقت نباید در یك كتابخانه بنشیند و مانند مارسل پروست از دنیا دور شود؛ بلكه نیاز نویسنده است كه از وقایع مطلع باشد.
بارگاس یوسا متولد ‌‌٢٨ مارس سال ‌‌١٩٣٦ است و از مهم‌ترین آثارش به «سال‌های سگی» (‌‌١٩٦٦)، «جنگ آخرالزمان» (‌‌١٩٨٤)، «مرگ در آند» (١٩٩٦)، «سور بز» (‌‌٢٠٠٢) و «گفت‌وگو در کاتدرال» می‌توان اشاره كرد.
از دیگر آثار یوسا هم «سردسته‌ها»،، «زندگی واقعی آلخاندرو مایتا»، «در ستایش نامادری»، «راه بهشت»، «چرا ادبیات؟» و «دوشیزه‌ خانم تاکنا» هستند.
یوسا از نویسندگان متعلق به نسل شكوفای ادبیات آمریكای لاتین است كه در سال ‌‌٢٠٠٨ نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه را دریافت كرد.
او در سال ‌‌١٩٩٠ به نمایندگی از ائتلاف احزاب محافظه‌كار، ‌نامزد ریاست‌جمهوری پرو شد؛ اما از آلبرتو فوجی‌ موری شکست خورد.
این نویسنده یكی از ستون‌نویسان روزنامه‌ی‌ معروف «ال پاس» اسپانیاست كه از سال گذشته در دانشگاه پرینستون آمریكا تدریس می‌كند.
یوسا كه جایزه‌های ادبی سروانتس و دن ‌كیشوت در كارنامه افتخاراتش به چشم می‌خورد، حدود دو دهه به‌عنوان یکی از کاندیداهای جایزه‌ی نوبل مطرح بود.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir