این تابلو بر دیوار خانه کوبر نصب بود تا اینکه 27 سال پیش با برخورد توپ تنیس به آن روی زمین افتاد. بعدا اعضای خانواده آن را...
 
یک نقاشی ناتمام اثر میکل‌آنژ از حضرت مسیح (ع) و مریم مقدس (ع) پشت مبل خانه یک سرهنگ آمریکایی پیدا شد.
به گزارش خبرآنلاین، این تابلو سال‌ها در خانه مارتین کوبر، سرهنگ دوم نیروی هوایی آمریکا در بوفالو در نیویورک نگهداری می‌شد.
این خانواده به شوخی تابلو را «مایک» نامیده بودند چون افسانه‌ای بر سر زبان افراد خانواده بود که تابلو را میکل‌آنژ، نقاش و پیکرتراش ایتالیایی دوره رنسانس کشیده است.
این تابلو بر دیوار خانه کوبر نصب بود تا اینکه 27 سال پیش با برخورد توپ تنیس به آن روی زمین افتاد. بعدا اعضای خانواده آن را در کاغذی پیچیدند و پشت مبل قرار دادند.
در سال 2003 آقای کوبر تصمیم گرفت از اصالت نقاشی آگاه شود. او در نهایت این تابلو 25 در 19 اینچی را نزد آنتونیو فورچلینو، مورخ و ترمیم‌کننده ایتالیایی آثار هنری برد.
این مورخ متقاعد شد که این نقاشی واقعا اثر میکل‌آنژ است. تابلو براساس طرح محبوب این هنرمند ایتالیایی که حضرت مسیح (ع) را در آغوش مادرش نشان می‌دهد کشیده شده است. مجسمه این طرح که «پیه‌تا» خوانده می‌شود در کلیسای «سن پترز» در روم نگهداری می‌شود.
فورچلینو در کتابش با عنوان «پیه‌تا گمشده» نوشته است: «اول فکر می‌کردم نسخه کپی اثر اصلی است. راستش این تابلو از نسخه‌های موجود در روم و فلورانس زیباتر است. حقیقت این است که این تابلو از نسخه‌های دیگر خیلی خیلی بهتر است.»
 
نقاشی میکل آنژ
 
این ترمیم‌کننده ایتالیایی مدعی است آزمایش مادون‌قرمز و اشعه ایکس تغییراتی که میکل‌آنژ لحاظ کرده و همچنین قسمت ناتمام اثر را نشان داده است.
وی افزود: «ناتمام بودن تابلو نشان می‌دهد این اثر به هیچ وجه کپی نیست و نسخه اصلی است. در دوران رنسانس هیچ نقاشی برای کار ناتمام پول دریافت نمی‌کرد پس من کاملا متقاعد شدم که این اثر متعلق به میکل‌آنژ است.»
طبق تحقیقات فورچلینو نامه‌ای در کتابخانه واتیکان نشان می‌دهد هنرمند ایتالیایی تابلو را برای ویتوریا کولونا، یکی از دوستانش حدود سال 1545، تقریبا 50 سال پس از طراحی و تکمیل مجسمه «پیه‌تا» کشیده است.
تابلو «پیه‌تا» بعدا به بارونسی آلمانی رسید که آن را به ندیمه‌اش داد. ندیمه او خواهرزن جد آقای کوبر بوده است و در طول سالیان تابلو به مارتین کوبر می‌رسد. این تابلو سال 1883 وارد آمریکا می‌شود.
این خانواده تابلو را در صندوق امانات گذاشته‌ است. نظر چند متخصص دیگر برای اثبات صحت این اثر لازم است. اگر صحت تابلو تایید شود، ارزش آن حدود 300 میلیون دلار خواهد بود.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir