سیمرغسیمرغ

در دهه‌ی ۱۹۲۰ چریك‌های ارتش جمهوری‌خواه ایرلند در برابر آزار و اذیت‌های متجاوزان انگلیسی مبارزاتی را شكل می‌دهند. در این بین «دمین» پزشك جوانی است كه برادرش «تری» رهبری یكی از این شاخه‌های مبارزاتی ایرلندی...
  به انگیزه پخش سینمایی «بادی كه بر مرغزار می‌وزد» 
      «كن لوچ» به هنگام دریافت نخل طلایی كن كه به دلیل ساخت سینمایی «بادی كه بر مرغزار می‌وزد» آن را دریافت كرد، فیلم خود را روایتی از گذشته‌ی امپریالیستی انگلستان دانست و گفت: اگر ما شهامت بیان حقیقت را درباره گذشته‌مان داشته باشیم، شاید بتوانیم جرأت بیان حقیقت درباره زمان حال را هم به دست آوریم.
«بادی كه بر مرغزار می‌وزد» با عنوان اصلی" The Wind That Shakes The Barley " محصول سال ۲۰۰۶ شش كشور ایرلند، انگلیس، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه است و با مدت زمان معمول دوساعت و هفت دقیقه به شیوه‌ی رنگی ساخته شده است.
● داستان فیلم
فیلم‌نامه‌ی «بادی كه بر مرغزار می‌وزد» را پل لاورتی به نگارش درآورده و فیلم یك درام جنگی است. «بادی كه بر مرغزار می‌وزد»، درباره‌ی نخستین مبارزات استقلال‌طلبانه در ایرلند دهه‌های گذشته است.
در دهه‌ی ۱۹۲۰ چریك‌های ارتش جمهوری‌خواه ایرلند در برابر آزار و اذیت‌های متجاوزان انگلیسی مبارزاتی را شكل می‌دهند. در این بین «دمین» پزشك جوانی است كه برادرش «تری» رهبری یكی از این شاخه‌های مبارزاتی ایرلندی را برعهده دارد. دمین كه ابتدا موضعی بی‌طرفانه دارد، هنگامی كه مرگ یكی از عزیزترین دوستانش را می‌بیند، به اعضای گروه برادرش می‌پیوندد و در اندك زمانی به قاتل دشمنان و خائنان بدل می‌شود.
● درباره فیلم
اندیشه‌های معترض و چپ‌گرای كن لوچ در سینمایی «بادی كه در مرغزار می‌وزد» نیز بروز و ظهور دارد. به نحوی كه پس از نظرسنجی‌ سایت‌های سینمایی بسیاری از افرادی كه حتی فیلم را ندیده بودند، آن را اثری قابل تأمل ارزیابی كردند.
در این میان منتقدان سینمایی نیز وضعیتی مشابه را داشتند؛ به نحوی كه روزنامه‌نگارانی از دیلی تلگراف، ایندیپندنت، دیلی میل و همچنین مجله تایمز بی‌آ‌ن‌كه فیلم را ببینند آن را مثبت ارزیابی كرده بودند.
با این‌حال زمانی كه فیلم كن لوچ نامزد نخل طلای كن شد، هیچ‌كس باور نمی‌كرد كه هیأت داوران این جشنواره در سالی كه وونگ كاروای كارگردان خلاق هنگ‌كنگی ریاست آن را برعهده دارد، به فیلم آزادی‌خواهانه «بادی كه بر مرغزار می‌وزد» نخل طلا بدهد.
این فیلم به مانند تمامی آثار كن لوچ بازهم بر این عقیده تأكید دارد كه یك اثر قوی هیچ‌گاه نیاز به پیچیدگی‌های سبكی و فرمی ندارد. «بادی كه در مرغزار می‌وزد» همچنین سعی در اثبات این نكته دارد كه جذابیت رویكردهای تجربی روایی در سینمای معاصر هیچ‌گاه نمی‌تواند جای آثار درخشانی چون فیلم‌های كن لوچ را تنگ كند.
نویسنده فیلم‌نامه‌ی‌«بادی كه در مرغزار می‌وزد» پل لاورتی است نویسنده‌ای كه فیلم‌های مطرح دیگر كن لوچ از جمله «نام من جو است» را او نوشته و نگارش فیلم‌نامه «بلیت» كه كن لوچ با همكاری كیارستمی، اولمی ساخته است را هم او برعهده داشته است.
لاورتی با زیبایی جزئیات تاریخی مبارزات مردمی را وارد فیلم‌نامه «بادی كه بر مرغزار می‌وزد» كرده است و توانسته تلخی روزهای مبارزات مردمان ایرلند را در برابر انگلیسی‌ها به خوبی روایت كند.
با این‌همه «بادی كه بر مرغزار می‌وزد» شاهكار بی‌دلیل سینما نیست اما اثری است كه تماشاگر از تماشای آن لذت می‌برد.
‌ ● ناگفته‌های فیلم
- سینمایی «بادی كه بر مرغزار می‌وزد» به لحاظ تجاری از اقبال كم‌تری در كشور انگلیس نسبت به سایر كشورهای اروپایی برخوردار شد. به نحوی تنها ۳۰ نسخه از فیلم در انگلیس به شركت‌های توزیع و پخش سپرده شد این درحالی است كه این رقم در فرانسه به حدود ۳۰۰ نسخه رسید.
ـ اهدای جایزه نخل طلای كن به «بادی كه بر مرغزار می‌وزد»، ساخته كن لوچ به ناگاه با اقبال بسیار در انگلیس مواجه شد و حتا نسبت به فیلم‌های سابق این كارگردان مدت طولانی‌تری روی پرده بود.
- در صحنه‌ای از فیلم مردی كه پشت پیانو نشسته به راستی خودش موسیقی می‌نوازد. او نیل برند یكی از موسیقیدانان انگلیسی است كه ساخت موسیقی یكی از سریال‌های بی‌بی‌سی را هم او برعهده داشته است.
‌ گاف‌های اولیه
-در صحنه اولین فیلم كه شخصیت‌ها مشغول بازی هستند، مزرعه در دورنمای آن‌ها و پایین كوهها دیده می‌شود. در این صحنه خانه‌های مزرعه‌داران بسیار بزرگ‌تر و مدرن‌تر از خانه‌هایی است كه در دهه ۱۹۲۰ ایرلند وجود داشته است
-در صحنه‌ای دیگر كه ماشین‌ها درحال عبور از روستا هستند، خانه‌ای آبی پشت آن‌ها به چشم می‌خورد. این خانه دارای پنجره‌های مدرن از جنس پی‌وی‌سی است.
-سینمایی "بادی كه بر مرغزار می‌وزد" در صحنه‌های دیگری از جمله قطار نیز با همین مشكل مواجه است و وسایلی مدرن در صحنه دیده می‌شود كه در دهه ۱۹۲۰ اصلا وجود نداشته است.
● حضور در جشنواره‌های جهانی و اكران در سینماها
سینمایی «بادی كه بر مرغزار می‌وزد» ۱۳ آگوست ۲۰۰۶ پس از ۱۲ بار نمایش در هلند مبلغ ۴۲ هزار یورو كسب كرد. این سریال در كشورهای فرانسه، ایرلند، انگلیس، استرالیا و تایلند نیز اكران شد و در جشنواره‌های كن، سیدنی و تورنتو نیز به نمایش عمومی درآمد.
فیلم نامزد دریافت چهار عنوان از جایزه فیلم‌های مستقل انگلیس بوده است و نخل طلای كن را هم برای كن لوچ به ارمغان آورد. بادی كه بر مرغزار می‌وزد، جایزه بهترین فیلم‌برداری را از جایزه فیلم‌های اروپایی دریافت كرد و نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر و كارگردان از این جشنواره شد.
بادی كه بر مرغزار می‌وزد در جایزه فیلم‌های تلویزیونی ایرلند، جایزه بهترین فیلم ایرلندی، بهترین بازیگر نقش مكمل و بهترین فیلم‌ را دریافت كرد.
این فیلم در انجمن منتقدان لندن نیز نامزد دریافت سه جایزه بهترین كارگردان سال، بهترین فیلم سال و بهترین تهیه‌ كننده انگلیسی سال شد. 
 
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: www.aftab.ir
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
جولیا رابرتز: به خاطر صحنه های ناجور بازی تاج و تخت را ندیدم!جولیا رابرتز: به خاطر صحنه های ناجور بازی تاج و تخت را ندیدم!

جولیا رابرتس بازیگر سرشناس آمریکایی و برنده جایزه اسکار فاش کرده که تا به حال حتی یک قسمت از «بازی تاج و تخت» را ندیده است. او در گفت‌وگو با پاتریشیا آرکت دیگر بازیگر برنده اسکار درباره دلایلش صحبت کرده است

ads-culture-left-2
 
X