سیمرغسیمرغ
تازه ترین های مقالات ادبی

این بن بست و دگرگونی را بسیاری از پیشکسوتان و چهره های برجسته دوران طلایی رمان پلیسی کلاسیک از مدت ها قبل پیش بینی کرده بودند


در پدید آمدن رمان پلیسی واقعگرا یا به قول فرانسویها رمان سیاه که خاستگاه اصلی اش ایالات متحده و مهمترین پایگاهش مجله بلاک ماسک (Black Mask Magazine) بود ، دو عامل نقش تعیین کننده داشتند :


نخست آنکه رمان پلیسی کلاسیک یا رمان معمایی که آگاتا کریستی(خالق پوارو)  و آرتور کانن دویل(خالق شرلوک هولمز) از سردمداران آن بودند به بن بست رسیده بود و این ژانر ادبی برای ادامه حیات نیاز به تحولی بنیادین داشت . این بن بست و دگرگونی را بسیاری از پیشکسوتان و چهره های برجسته دوران طلایی رمان پلیسی کلاسیک از مدت ها قبل پیش بینی کرده بودند از جمله :

دوروتی ال.سایرز در دهه 1920 این واقعیت را بازشناخته بود که رمان معمایی دیر یا زود به بن بستی گریز ناپذیر خواهد رسید زیرا خوانندگان تدریجا تمام ترفندها و شگردهای پنهان کردن مجرم را یاد می گیرند و پیش از پایان داستان دست نویسنده را می خوانند.


آنتونی برکلی برای آنکه رمان پلیسی جذابیت وکششی فراتر از رازگشایی صرف و لذت ناشی از حل معما داشته باشد ، پیشنهاد کرد که روابط عاطفی و روانی جایگزین روابط ریاضی شوند تا شرح یک صورت مسئله و پاسخ آن نباشد بلکه واقعیتی انسانی را روایت کند.


عامل دوم پدید آمدن رمان سیاه ، شرایط اقتصادی و اجتماعی بود . ممنوعیت تولید و فروش مشروبات الکلی زمینه ساز پدیده گانگستریسم شد و ظهور شخصیتهای هولناک و افسانه ای نظیر آل کاپون ، داچ شولتز و ...  را موجب گردید و بالطبع خشونت اجتماعی در آثار ادبی بازتاب یافت و یکی از منابع اصلی الهام نویسندگان شد. بحران اقتصادی ، فقر و بیکاری ، یاس و بدبینی و هراس و اضطراب پیامد آن نیز در تکوین و شکل گیری رمان پلیسی واقعگرا نقش بسزا داشتند.


نخستین محل تجلی داستان پلیسی اجتماعی مجله بلاک ماسک بود که بسیاری از برجسته این جریان نظیر داشیل همت ، ریموند چندلر ، جیمز کاین ، هوراس مک کوی و غیره نخستین داستانها و گاه عمده آثارشان را در این نشریه به چاپ رساندند.


ساموئل دشیل همت (1894- 1961 ) را به حق پدر رمان پلیسی اجتماعی آمریکایی دانسته اند. تاثیر او بر نویسندگان بعدی این مکتب انکار ناپذیر است ، هرچند که اندک کسانی بودند که توانستند آثاری همطراز رمان های او بیافرینند.
گرد آوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com /culture
منبع :madomeh.blogfa.comمطالب پیشنهادی :
موسسه ویدیو رسانه کانون پخش کنندگان سینمای ایران راه اندازی می شود
خرا فه پرستی در جهان
"دست تنها"ی مسعود کیمیایی پروانه ساخت ندارد
تمدن دریای اژه ای
محمد آفریده :ساخت "یک خانواده محترم" طبق مجوز سیما فیلم بوده است

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
تغییر چهره بازیگران «بازی تاج و تخت» از فصل  1 تا 8 + عکستغییر چهره بازیگران «بازی تاج و تخت» از فصل 1 تا 8 + عکس

به مناسبت تمام شدن سریال «بازی تاج و تخت» مروری داریم بر تغییر چهره ستارگان این سریال از قسمت اول تا آخر

ads-culture-left-2


Depression.jpg

اگر در زمینه اضطراب و افسردگی نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید

مشکل خود را با یکی از مشاوران آنلاین ما در میان بگذارید

 
X