این اثر كه بهترین اثر بین آثار برتر دهه اخیر تلقی می‌شود، پس از انتشار مجموعه داستان «غریق» دیاز كه در 11 سالگی نوشته بود و موفق به دریافت جایزه ادبی شده بود، روانه بازار شد...

 روایت‌های دلهره‌آور انسان امروز
 پایان سال 2009 میلادی مصادف با پایان اولین دهه قرن بیست و یكم بود. به همین سبب بسیاری از رسانه‌‌ها به بهانه پایان دهه اول قرن حاضر، سراغ اتفاقات مهم در حوزه‌های گوناگون رفتند تا فهرستی از «ترین»‌ها را تهیه كنند.
یكی از این حوزه‌ها حوزه كتاب و ادبیات بود كه از منظرهای مختلف مورد توجه قرار گرفت و فهرست‌های بلندبالایی در این حوزه تهیه شد. مجله تایم هم به بهانه پایان دهه اول قرن حاضر، سراغ حوزه ادبیات و آثار منتشر شده در این حوزه رفت و 10 اثر پرفروش و برگزیده این دهه را معرفی كرد.
این كتاب‌ها برندگان جوایز معتبری مثل پولیتزر، من بوكر و پن شده‌‌اند و فروش بالایی هم طی این سال‌ها داشته‌اند. بسیاری از نویسندگان این آثار در ایران شناخته‌شده هستند و برخی از آثار آنها به فارسی ترجمه شده است.

سایه‌‌های شوم

1-‌ «هرگز نگذار بروم» اثر كازو ایشی گورو (2005)‌: برای كتی، راوی داستان، طبیعی است نسبت به دوران كودكی خود بی‌تفاوت باشد. وقتی كتی دوران مدرسه شبانه‌روزی را با دوستان خود تامی و راث به یاد می‌آورد، پس از سال‌ها متوجه می‌شود آن دوران نه‌تنها دورانی معمولی نبوده، بلكه سرشار از اضطراب و دلهره بوده است.
خوانندگان اثر ایشی‌گورو پیش از قهرمان داستان به ‌حضور سایه‌های شومی پی می‌برند كه بر سر راوی داستان قرار گرفته است. با این حال زمانی كه راوی قصه خود را روایت می‌كند، دیگر دیر شده است و او مجبور است داستان خود را با چشمانی گریان روایت ‌كند.
رمان هرگز نگذار بروم مرثیه انسان‌های ساده و بی‌انگیزه‌ای است كه گاهی تنها برای داشتن ذره‌ای خوشی پیش از پایان زندگی تلاش می‌كنند و با وجود مشاهده پایان غم‌انگیز خود چشم‌شان را از تیغه گیوتینی كه بر گردن آنها فرود می‌آید، نمی‌بندند. این اثر در گونه علمی تخیلی قرار می‌گیرد و با پایانی تراژیك خواننده را مدام با صحنه‌های دلهره‌آور روبه‌رو می‌كند.
ایشی‌گورو، رمان‌نویس و فیلمنامه‌نویس انگلیسی ژاپنی‌الاصل است كه از سال 1960 و از دوران كودكی به انگلیس نقل‌مكان كرده است. آثار داستانی ایشی‌گورو طرفداران فراوانی در دنیای انگلیسی‌زبان دارد. او تاكنون 4 بار نامزد دریافت جایزه ادبی من بوكر انگلستان شده‌ است. در سال 1989 رمان «باقیمانده‌های روز» جایزه من بوكر آن سال را برد. رمان «هرگز نگذار بروم» ششمین رمان این نویسنده بود كه در سال 2005 توسط نشر مشهور ناپف به بازار آمد.

رویای واقعی

2- «جاناتان استرنج و آقای نورل» اثر سوزانا كلارك (2004)‌: نطفه آغاز شكل‌گیری این اثر رویای یك شعبده‌باز ونیزی است. خانم كلارك در خواب این شعبده‌باز را در حال بگو مگو با توریست‌های ونیز می‌بیند. اما این رویای قرن نوزدهمی تبدیل به رمانی پرمخاطب به نام جاناتان استرنج و آقای نورل می‌شود.
این رمان بر اساس رقابتی میان 2 شعبده‌باز انگلیسی با نثری فوق‌العاده، سرشار از جزئیات و پر از بازی با واژگان شكل می‌گیرد. علی‌رغم آن كه موضوع رمان خانم كلارك شعبده‌بازی و امور مافوق طبیعی است، آن را با حرارت، احساس و غمی روایت می‌كند كه در زندگی همه انسان‌های معمولی نیز حضور دارد.

امیدی كه زنده می‌ماند

3-‌ «تصحیحات» اثر جاناتان فرانزن (2001)‌: جاناتان فرانزن در این رمان، داستان زندگی خانواده‌ای را در قلب ایالات متحده روایت می‌كند. خانواده لامبرت در شهر خیالی سنت جود در مركز آمریكا زندگی می‌كنند. این قصه كم‌كم به جزئیات روابط و زندگی اعضای این خانواده پرداخته و پیچیدگی‌های روانی آنها را از خلال موقعیت‌هایی كه در آن قرار می‌گیرند، برای خواننده روشن می‌كند.
چیپ، شخصیتی باهوش، دوست‌داشتنی اما حواس‌پرت است. دنیس شخصیتی پركار و مدیروگری هم در بانك كار می‌كند و هر آنچه خانواده از او انتظار دارد، انجام می‌دهد. اما نمی‌داند چرا آنها او را دوست ندارند. هرچند هریك از آنها به دست خود در حال از بین بردن زندگی خود هستند، اما همچنان امیدوارند كه زندگی آنها بهتر ‌شود. امیدواری آنها به زندگی تا آنجاست كه حتی اگر آمریكای بزرگ را پیش چشمان خود در حال فروپاشی ببینند نیز به آینده بهتر امیدوارند.
جاناتان فرانزن نویسنده و منتقد آمریكایی، برترین جوایز ادبی آمریكا چون جایزه ملی كتاب آمریكا و جایزه پن/فاكنر را در كارنامه افتخارات خود دارد. رمان تصحیحات علاوه بر كسب جایزه كتاب ملی آمریكا در سال 2001، جایزه بهترین كتاب سال روزنامه نیویورك تایمز را در همان سال و جایزه جیمز تت بلك مموریال را در سال بعد برده بود. این اثر كه در سپتامبر 2001 توسط نشر فارار در نیویورك به بازار آمد از نامزدهای نهایی دریافت جایزه من بوكر انگلستان در آن سال بود.

ترس‌های غم‌انگیز

4- «زندگی مختصر و فوق‌العاده اسكار وائو» اثر جونو دیاز: این اثر كه بهترین اثر بین آثار برتر دهه اخیر تلقی می‌شود، پس از انتشار مجموعه داستان «غریق» دیاز كه در 11 سالگی نوشته بود و موفق به دریافت جایزه ادبی شده بود، روانه بازار شد.
اسكار وائو، نام اسكار وایلد به زبان دومنیكنی است؛ نام كوچك یك شخص چاق، نویسنده داستان‌های علمی تخیلی و بازیكن حرفه‌ای بازی‌های جادویی و داستانی كه در نیوجرسی بزرگ شده است. جونو دیاز در این رمان، داستان زندگی خانواده اسكار را در كشور دومنیكن و در زمان حكومت دیكتاتور تروخیلو دنبال می‌كند و سپس به پایان غم‌انگیز، عجیب و تأثرآور زندگی اسكار می‌رسد.
این اثر 350 صفحه‌ای كه در سپتامبر سال 2007 توسط ریورهارد هاردكوور به بازار آمد، جایزه پولیتزر 2008 را برای نویسنده آمریكایی با اصلیت دومنیكنی خود به همراه آورد. جونو دیاز از مدرسان ادبیات خلاقانه در دانشگاه مشهورMIT آمریكاست.

تراژدی تنهایی
5- «دنیای شناخته‌شده» اثر ادوارد پی. جونز (2003): این رمان با این پرسش آغاز می‌شود: «آیا مرد سیاهپوستی كه خود روزگاری یك برده بود می‌تواند برده‌دار شود؟» در همان ابتدای رمان نیز به این پرسش پاسخ مثبت داده می‌شود. شخصیت اصلی داستان هنری تاونزند است. او قهرمان داستان نیست، زیرا ویژگی‌های یك قهرمان را ندارد، بلكه تنها بهتر است بگوییم شخصیت محوری داستان است. او یك برده‌دار در ایالت ویرجینیا در سال 1855 است. ادوارد پی. جونز زندگی هنری تاونزند را از زوایای مختلف مورد كنكاش قرار می‌دهد. در كنار زندگی تاونزند، قصه‌های عاشقانه و كمدی شخصیت‌های دیگر نیز طی چند دهه روایت می‌شود.
رمان نخست ادوراد پی. جونز به نام «گمشده در شهر» نامزد دریافت جایزه ملی كتاب آمریكا شد، اما انتشار دنیای شناخته شده به عنوان رمان دوم جونز توسط نشر آمیستاد در آمریكا درخششی خیره‌كننده داشت و بهترین جوایز ادبی آن سال و سال‌های بعد را برای نویسنده‌ای كه تنها دو رمان در كارنامه آثار خود داشت به همراه آورد.

قهرمانی كه جان گرفت

6- «هری پاتر و فرمان ققنوس» اثر جی. كی. رولینگ (2003): مجموعه داستان‌های هری پاتر در دهه اخیر توانست به عنوان اثری تأثیرگذار در دنیای ادبیات كودكان مطرح شود. هری پاتر و فرمان ققنوس بهترین اثر از میان آثار این مجموعه به شمار می‌آید. در این داستان احساسات هری پاتر و دنیای جادویی پر از جنگی كه در برابر اوست بزرگ‌تر می‌شوند. در این داستان سیریوس سیاه می‌میرد و هری پاتر دیگر مانند گذشته نیست.
خانم جوآن رولینگ نویسنده انگلیسی خالق داستان‌های خیالی هری پاتر در سال 1990 در سفری از منچستر به لندن به فكر نوشتن مجموعه داستان هری پاتر افتاد. پس از ورود اولین داستان هری پاتر به نام «سنگ جادو» در سال 1997 شش داستان دیگر از این مجموعه تا سال 2007 منتشر شد و تاكنون 400 میلیون جلد از مجموعه داستان‌های هفت قسمتی هری پاتر در دنیا به فروش رسیده است. فرمان ققنوس پنجمین داستان هری پاتر در سال 2003 توسط نشر آرتور لیواین بوك به بازار عرضه شد.

اشتباه وحشتناك

7- «تاوان» اثر یان مك ایوان (2002): تاوان رمانی 4 قسمتی است كه هر قسمت از آن می‌تواند مستقل تلقی شود. مك ایوان آثار خود را با ظرافت و وسواسی بیش از حد می‌نویسد. پرداخت این رمان بسیار بادقت و جزئی‌نگرانه و طرح داستانی آن نیز به همان اندازه قوی و مستحكم است، اما پایان غم‌انگیز این رمان نیز مانند «هرگز نگذار بروم» اثر ایشی گورو خواننده را بشدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.
تاوان داستان جنایتی غیرقابل بازگویی و ناشی از اشتباهی وحشتناك است. اما مك ایوان نشان نمی‌دهد آیا چنین تاوانی امكانپذیر است یا خیر؟
دیوید مك ایوان نویسنده و فیلمنامه‌نویس انگلیسی، پیش از انتشار رمان تاوان، رمان «آمستردام» را در سال 1998 به بازار عرضه كرد و در همان سال موفق به دریافت جایزه بوكر شد.
پس از تاوان كه از سوی مجله تایم رمان برتر سال 2002 معرفی شده است، 2 رمان به نام‌های «شنبه» در سال 2005 و «در ساحل چسیل» در سال 2007 از این نویسنده پركار منتشر شد. در سال جدید رمانی به نام «سولار» از مك ایوان نیز به بازار خواهد آمد.

ماجراهای جنایی

8- «زندگی شاداب» اثر ریچارد پرایس (2008): منتقدان آثار جنایی در نقدهای خود از آثار فراوانی نام می‌برند كه به زعم آنها سطح داستان‌های گونه جنایی را بالا می‌برند، اما با وجود آن‌كه برخی از منتقدان زندگی شاداب ریچارد پرایس را با داستان‌های جنایی ریموند چندلر مقایسه می‌كنند، زندگی شاداب سطح هیچ چیزی را بالا نمی‌برد. این اثر تنها یك اثر فوق‌العاده از لحاظ اجتماعی است. اگر دیكنز تاكنون زنده بود و به حرفه نویسندگی می‌پرداخت، مانند ریچارد پرایس می‌نوشت.
این رمان در ساحل شرقی منهتن، در منطقه‌ای بسیار مدرن و اعیانی روی می‌دهد. شبی در این منطقه یك صاحب كافه به وسیله 2 سیاهپوست هدف گلوله قرار می‌گیرد، اما با وجود تلاش‌های پلیس خشن منهتن برای كشف ماجرا، شاهدان عینی اتفاق رویداده هم چندان قابل اعتماد نیستند. این ماجرا راهی است تا از خلال آن نویسنده لایه‌های مختلف اجتماع را با قرار دادن در كنار یكدیگر مقایسه كند. تمهیدات لازم نیز گفتگوها و موقعیت‌هایی است كه در آن ساكنان حاشیه‌شهرها و مناطق اعیانی در آن به هم گره می‌خورند. زندگی شاداب در مارس 2008 از سوی نشر فارار در آمریكا به بازار آمده بود.

فضاهای قابل لمس

9- «سرانجام به آخر رسیدیم» اثر یاشوا فریس (2007): یاشوا فریس در این رمان كه نخستین اثر او نیز هست، گروهی از شركت‌های تبلیغاتی در شیكاگو را به تصویر می‌كشد. فضای اداری موجود در این موقعیت به هیچ جای خاصی تعلق ندارد. لطیفه‌های خیابانی، كارهای غیرقانونی و ترس كارمندان از فاش شدن رفتار‌های خلاف قانون آنها با هم در این فضای داستانی تركیب شده‌اند. راوی با ضمیر اول شخص جمع «ما» داستان سقوط و شكست همه اعضای این گروه تجاری را برای مخاطب روایت می‌كند.
داستان سرانجام به آخر رسیدیم پایانی تلخ و غم‌انگیز دارد و از رمان‌های كمیابی است كه فضایی كاملا قابل‌لمس را ترسیم می‌كند.
سرانجام به آخر رسیدیم، تنها رمان یاشوا فریس است كه از سوی نشر لیتل/ براون در مارس 2007 به بازار عرضه شد و در همان سال موفق به دریافت جایزه پن/همینگوی شد. در سال جدید رمان «بی‌نام» از آقای یاشوا فریس در راه است.

خاكستر و باد

10- «الهه‌های آمریكایی» اثر نیل گیمن (2001): خاك آمریكا مانند تمدن‌های كهن به اندازه كافی برای داشتن الهه‌هایی متنوع حاصلخیز نبوده است. اما با خواندن رمان الهه‌های آمریكایی، می‌توانیم ببینیم یك نویسنده خارجی (نیل گیمن انگلیسی است) الهه‌هایی را در آمریكا می‌بیند كه برای ساكنان آن غیر قابل مشاهده هستند.
الهه‌های مصری، ایرلندی، اسلاوی، اسكاندیناوی و سرزمین هائیتی به وسیله نسل‌هایی مهاجر به آمریكا آمده‌اند و همچنان در حال نفس كشیدن هستند. گمن در این اثر حتی به ما نشان می‌دهد این الهه‌ها مانند گذشته همچنان قوی و نیرومند هستند.
نیل گیمن یك هنرمند همه‌كاره انگلیسی است. او نویسنده داستان كوتاه، رمان و كتاب مصور است و در زمینه تئاتر شنیداری و فیلمسازی نیز آثاری در كارنامه هنری خود دارد. رمان الهه‌های آمریكایی نیل گیمن جوایزی چون هوگو و نبولا را در سال 2002 كسب كردند. نیل گیمن پس از ارائه این اثر در سال 2005 رمانی به نام «بچه‌‌های آنانسی» و در سال 2008 «كتاب گریویارد» را منتشر كرد. اثر اخیر گیمن جایزه نیوبری مدال را در سال 2009 از آن خود كرد
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
همه چیزهایی که باید درمورد برنده نوبل امسال بدانید!
سرک کشیدن به دنیای شادِ پدر ادبیات آمریکا
کافکاشناسی در سه سوت!
از اولین تجربه‌های روزنامه نگاری ارنست همینگوی!
هیجان قلم‌های وحشت زده از برج‌های تاریك