نخستین اثرش را در 1973، زمانی كه فقط هفده سال داشت، منتشر كرد و پس از آن تصویرسازی‌ها و طنزهای متنوعی را...

میركو ایلیچ1، 1 ژانویه 1956، در بوسنی و هرزگوین به دنیا آمد. در مدرسه هنرهای كاربردی، در زاگرب، تحصیل كرد. نخستین اثرش را در 1973، زمانی كه فقط هفده سال داشت، منتشر كرد و پس از آن تصویرسازی‌ها و طنزهای متنوعی را، در مجلا‌ت مختلف محلی، به چاپ رساند. سپس، در 1976، سردبیر هنری مجله طنز دانشجویی Polet شد.
در 1977، شروع به انتشار آثارش در مجلا‌ت طنز خارج از یوگسلا‌وی كرد؛ مانند:Metal Hurlant و Heavy metal. در 1980، كار طنز را كنار گذاشت و روی تصویرسازی و طراحی گرافیك متمركز شد. چند سال بعد، در 1986، یوگسلا‌وی را ترك كرد و به نیویورك رفت. این در حالی بود كه فقط 1500 دلا‌ر در جیب داشت و هیچ هدف مشخصی برای كار كردن، در ذهن، نداشت. اما خیلی زود آثارش در مجلا‌ت نام‌آشنا نظیر تایمز، نیویورك تایمز، وال استریت ژورنال، و بسیاری دیگر از نشریات و مجلا‌ت معروف، چاپ شد.
در 1991، مدیر هنری مجله تایمز بین‌الملل و، در ادامه همان سال، مدیر op-eds مجله تایمز شد.
در 1995، شركتی را به نام خود تأسیس كرد كه در آن به كارهای طراحی گرافیك، گرافیك سه‌بُعدی رایانه‌ای و ساخت تصاویر متحرك می‌پردازد.
میركو ایلیچ، با همكاری استیون هلر2 و میلتون گلیزر 3، چندین كتاب معروف، درباره طراحی گرافیك، منتشر كرد؛ مانند The design of dissent: مجموعه‌ای از طرح‌های گرافیكی با موضوعات سیاسی و اجتماعی. او در زمینه چاپ این اثر می‌گوید: با وضعیت حال اقتصاد دنیا، درگیری‌های بی‌پایان در منطقه خاورمیانه و نظریه دولت‌مردان امریكا درباره جنگ با تروریسم، نیاز به افزایش روشنگری، در بسیاری از موضوعاتی كه مستقیم ‌و غیر مستقیم بر زندگی ما اثرگذار است، بیشتر شده است. او معتقد است: طراحان، ابزار خوبی برای ابراز عقیده در این زمینه دارند و می‌توانند نقش فعال‌تری از یك بیینده ساده داشته باشند. مهارت آنها اجازه می‌دهد، از طریق نشر آثارشان در اینترنت، طراحی پوستر و قطعات چاپی، پیام‌های خود را، به سادگی، به مخاطبان برسانند؛ تصویرها و پوسترهایی كه گاهی از هزاران لغت اثرگذارترند. این كتاب، كه در بحبوحه تجاوزات امریكا در خاورمیانه منتشر شد، شامل آثاری با مضامین اجتماعی و سیاسی است و نگاهی منتقدانه و بعضاً مخالف با مسائل مطرح شده فوق دارد. Genius Moves یكی دیگر از این كتاب‌هاست، كتابی شامل صد آیكون، در زمینه طراحی گرافیك. The Anatomy of Design هم به تازگی، از این هنرمند، منتشر شده است.
پی‌نوشت
1. Mirco Ilic.
2. Steven Heller.
3. Milton Glaser.
منبع
-
www.mirkoilic.com
- www.anobii.com
- www.culturent.hr
- http://wordpress.com/tag/mirko-ilic
- دایرةالمعارف اینترنتی: wikipedia.
كتاب: THE DESIGN OF DISSENT
 
 
 
تهیه شده توسط: مجله تندیس
www.seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ