هیچ امیدی نبود تا با 15 هزار فرانك جمع‌آوری شده، استاد مجسمه‌ساز معروف فرانسه «لرنزی» با این دانشجویان همكاری كند...
 
درسال 1313شمسی، زمانی كه علاقه‌مندان به فرهنگ ملی ایران تلاش می‌كردند به نحوی در كنگره بین‌المللی فردوسی شركت كنند، 410 دانشجوی ایرانی مقیم فرانسه هر كدام از 20 تا 100 فرانك اهدا كردند تا با جمع‌آوری این مبالغ مجسمه‌ای از فردوسی بسازند و با تقدیم آن به این كنگره به گونه‌ای نقش خود را از فرسنگ‌ها راه دور در بزرگداشت یاد شاعر حماسه‌سرای ایران ایفا كنند.
هیچ امیدی نبود تا با 15 هزار فرانك جمع‌آوری شده، استاد مجسمه‌ساز معروف فرانسه «لرنزی» با این دانشجویان همكاری كند.
 اما پس از آن كه جمعی از دانشجویان هدف‌ خود را برای لرنزی بیان نمودند و از مبلغ اندك پس‌اندازشان صحبت كردند، وی برخلاف تصور آنان قبول كرد مجسمه فردوسی را بسازد.
 
دكتر «ابراهیم چهرآزی»، متخصص اعصاب و روان و نماینده دانشجویان كه قصد داشتند به هر نحو در كنگره بین‌المللی فردوسی همكاری كنند، به درخواست لرنزی، مجسمه‌ساز، شعرهای فردوسی را برای او خواند تا این استاد بتواند با الهام از اشعار حماسی فردوسی تصویری از چهره او را طراحی كند.
شعرخوانی چهر‌آذری برای لرنزی هفته‌ها طول كشید تا این كه استاد توانست به طرحی از چهره شاعر حماسه‌سرای ایرانی برسد. مجسمه ساخته و برای برگزاری كنگره بین‌المللی فردوسی به تهران فرستاده شد، و آن را در محوطه دانشكده ادبیات تهران (پشت بهارستان) در فضایی كه به گلگشت فردوسی معروف شد، نصب كردند.
این مجسمه از آن روز تاكنون كه در حدود 75 سال از تاریخ نصب آن می‌گذرد، همچنان در فضای باز محوطه باغ نگارستان پایدار ایستاده است.
 
مجسمه‌های فردوسی را اگر چه پیش از این با نام استاد ابوالحسن صدیقی می‌شناختند و مجسمه‌سازان دیگر نیز برای ساخت چهره فردوسی از طرح به ثبت رسیده استاد بهره می‌جستند اما مجسمه فردوسی ساخته شده توسط «لرنزی»، گویی تنها اثری است كه در ایران چهره‌ای دیگر از فردوسی را به نمایش گذاشته كه نتیجه برداشت این استاد فرانسوی از شاعر حماسه سرای ایران است. از طرف دیگر این مجسمه تاریخی را با خود حمل می‌كند كه نشان از علاقه‌ جمعی از دانشجویان ایرانی مقیم فرانسه به وطن دارد.
دكتر باستانی پاریزی نیز در كتاب «شاهنامه آخرش خوش است» از صفحه 356 تا 380 فهرست اسامی آن 410 دانشجو را به همراه شرح فعالیت‌شان در ساخت مجسمه، آورده است.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:  fararu.com
 
مطالب پیشنهادی:
ستاره درخشان آسمان فرهنگ و ادب فارسی
نگاهی كوتاه به تاريخ هنر مجسمه‌سازي
مجسمه های بسیار زیبا و متفاوت!!!
قدرت جادویی نقاشی شنی!!
خالق زیبایی‌های شگفت‌انگیز