آرام آرام تشخیص می‌دهید با محتوای متفاوتی روبه رو هستید. آن را کشف می‌کنید. لذت می‌برید و دوروبرتان را نگاه می‌کنید که: آیا کس دیگری هم متوجه شده یا نه؟! مطمئن نیستم که من هم...

استفان زاگمایستر
در میان هزاران تصویری که هر روز خواسته یا ناخواسته می‌بینیم، تعداد بسیار اندکی هستند که هوش وحواس و قلب من را تسخیر می‌کنند. True این کار را هر روز و در هر حال وهوایی انجام می‌دهد و من در برابرش خود را تسلیم احساس می‌کنم.
یکی از پروژه‌هایی که True به صورت متداوم اجرا می‌کند، در ایستگاه‌ها و قطارهای زیرزمینی نیویورک است و مانند هر مجموعه حمل ونقل دیگری لبریز از علائم راهنمایی است که به شما گوشزد می‌کند چه کاری را باید و چه کاری را نباید انجام دهید. True مجموعه ای از برچسب‌ها را چاپ می‌کند که در ظاهر مشابه علائم راهنمایی هستند، اما محتوایی فلسفی، اخلاقی، هشداردهنده و چالش برانگیز دارند.
 
true گروه
 
اما این  که چرا این برچسب‌ها این  قدر من را جذب خود می‌کنند، چگونه دیده شدن آنهاست. شما سوار قطار می‌شوید. در افکارتان غوطه ورید. بی حوصله اید. علائم را می‌بینید، اما نمی‌خوانیدشان. آرام آرام تشخیص می‌دهید با محتوای متفاوتی روبه رو هستید. آن را کشف می‌کنید. لذت می‌برید و دوروبرتان را نگاه می‌کنید که: آیا کس دیگری هم متوجه شده یا نه؟! مطمئن نیستم که من هم توانایی چنین کاری را داشته باشم. اصولاً من نسبت به درستکاری و نیکوکاری بشری چنین خوش گمان نیستم و به خوش بینی True حسادت می‌کنم. اطرافیانم می‌گویند، وقتی عبارت «سعی کنید خوشحال باشید» را در مترو، در شرایطی به این سادگی، دیده اند، برای لحظاتی احساس خوبی پیدا کرده اند و خوب این دستاورد کمی ‌نیست.
گروه True برای اجرای پروژه‌های خود هر چهارشنبه، ساعت 12 شب، در یکی از ایستگاه‌های قطار زیرزمینی جمع می‌شوند. گروه بیست نفری آنان تقسیم می‌شود و هر گروه یکی از مسیرهای خطوط زیرزمینی A تا F را پوشش می‌دهند و برچسب‌های مسیر را به سرعت می‌چسبانند. هر کدام از اعضا یک کارت شناسایی تقلبی کارکنان ایستگاه را به همراه دارند که مانع دستگیری شان می‌شود.
در پروژه ای دیگر روی چراغ‌های راهنمایی خیابان‌های نیویورک برچسب‌هایی با کارکرد متناسب با منطقه و خیابان محل نصب می‌چسبانند؛ مثلاً  روی چراغ راهنمایی روبه روی کلیسای پاتریک مقدس به جای علائم سبز و قرمز و به جای عبارت «حرکت کنید، بایستید»، عبارت «توبه کنید! گناه نکنید!» را نصب کردند و روی چراغ  راهنمایی خیابان مالکوم ایکس در منطقه هارلم عبارت «محدودیت! هرگز!»
قدرت تأثیرگذاری True در سادگی و خلوص آن است. هیچ ویژگی طراحی با پُز هنرمندانه ای در آن وجود ندارد و تلاش خوش بینانه و مختصری است برای دستیابی به True.
 
 
 
منبع
- area; phaidon press ltd; London: 2003.
* هر گونه تلاشی برای دسترسی به منبع یا اطلاعاتی درباره گروه True بی فایده بود. تنها مطلب منتشر شده، نوشته زاگمایستر در کتاب area چاپ 2003 بود.
 
 
تهیه شده توسط: مجله تندیس/ ترجمه: آریا کسایی
www.seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
یافتن هنر در آسفالت
فرناندو برایس و طراحی انقلابی
 تئو یانسن را با مجسمه‌های متحرک جالبش بشناسید!+تصویر
 هنرمندی با پوسترهای به‌یادماندنی
مجسمه‌سازی برجسته‌ و آثاری از جنس آب