خیلی‌ها فكر می‌كنند كه مردم دیگر كمتر به گذاشتن اسم‌هایی كه پیوند ما با مذهب و دین خود را نـشـان مـی‌دهـد عـلاقـه نشان می‌دهند در حالی كه...
 

خیلی‌ها فكر می‌كنند كه مردم دیگر كمتر به گذاشتن اسم‌هایی كه پیوند ما با مذهب و دین خود را نـشـان مـی‌دهـد عـلاقـه نشان می‌دهند در حالی كه اصلاً این‌طور نیست. كافی است نگاهی به فراوانی اسـم‌گـذاری‌هـا بیندازیم

خیلی‌ها فكر می‌كنند كه مردم دیگر كمتر به گذاشتن اسم‌هایی كه پیوند ما با مذهب و دین خود را نـشـان مـی‌دهـد عـلاقـه نشان می‌دهند در حالی كه اصلاً این‌طور نیست. كافی است نگاهی به فراوانی اسـم‌گـذاری‌هـا بیندازیم. اسم فاطمه در سال‌های گذشته براساس آمارهای سازمان ثبت احوال كشور ركورددار بوده است. بیشتر كسانی كه دختردار شده‌اند این نام را روی نوزاد خود گذاشته‌اند و این نشان می‌دهد این اسم زیبا محبوب‌ترین اسم برای دختر در ایران است. در سالی كه تعداد ولادت 527 هزار و 761 بوده،‌ 32 هزار و 923 خانواده اسم فرزند خود را فاطمه گذاشته‌اند و بعد از آن بیشترین علاقه به ترتیب به اسم‌های زهرا، مریم، زینب و معصومه بوده است.

در میان اسم‌های غیرمذهبی و غیرعربی سارا از همه محبوب‌تر بوده و در سال 1380، 3 هزار و 212 خانواده اسم دختر خود را سارا گذاشته‌اند. در سال 1381 هم به ترتیب اسم‌های فاطمه، زهرا،‌ مریم، زینب و معصومه محبوب‌ بوده‌اند، اما اسم آیدا از سارا پیشی گرفته و 7 هزار و 2 خانواده در سال 1381 اسم آیدا را روی دخترهای تازه متولدشان گذاشته‌اند و اسم بعدی هم مهساست. تا سال 1384 وضع بـه همین صورت است تا این‌كه در این سال اسم مبینا بر مریم پیشی گرفته و رتبه سوم را به خود اختصاص می‌دهد! مبینا تا سال 1385 همچنان سوم است و در این سال از 585 هزار و 9 نفر تعداد ولادت دخـتـران، 60 هـزار و843 نفر فاطمه، 41 هزار و 576 نفر زهرا و 15 هزار و 962 نوزاد مبینا نامگذاری شده‌اند.

و اما پسران. در سال 1380 بیشترین اسم متعلق به علی است. در این سال 16 هزار و 286 نوزاد پسر علی نامگذاری شده‌اند. محمد و امیرحسین با 14 هزار و 452 نفر و 12 هزار و 701 نفر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در سال 1381 هم 33 هزار و 599 خانواده اسم علی را برای پسران خود برگزیده‌اند و این نام در سال 1381 اول است. در سال 1382 علی جای خود را به امیرحسین داده و رتبه دوم رفته و بعد از آن مهدی و محمد از همه محبوب‌تر بوده‌اند.

در سال 1383 امیرحسین،‌ مهدی و علی به ترتیب 31 هزار و 961 نفر، 29 هزار و 455 نفر و 28 هـزار و 850 نـفـر فـراوانـی داشـتـه‌انـد. در سـال 1384 عـلی جای خود را به ابوالفضل داده است و ابـوالـفـضـل بـا 30 هـزار و 35 نـفـر در رتـبـه سـوم قـرار گـرفـته است. در سال 1385 هم ابوالفضل، امیرحسین و مهدی به ترتیب اول،‌دوم و سوم بوده‌اند و در این سال در بین اسم‌های غیرعربی نیما از همه محبوب‌تر بوده است.

قدیم‌ها شب ششم تولد نوزاد شب نامگذاری او بود. جشن و شب‌نشینی بر پا بود و همه اقوام بـخـصـوص پـدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها و بزرگان خانواده گرد می‌آمدند و با تبادل نظر نامی را برگزیده و در حاشیه قرآن، دیوان حافظ و یا هر كتاب ارزشمند دیگری همراه با سال، ماه، روز و ساعت تولد نوزاد ثبت می‌كردند. در بعضی خانواده‌ها انتخاب نام فرزند تازه وارد بر عهده بزرگ فامیل (پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، دایی، عمه، خاله) گذاشته می‌شد و بعضی‌وقت‌ها نامگذاری با استفاده از قرآن یا با تفال از دیوان حافظ صورت می‌گرفت، گرچه هنوز بعضی از خانواده‌ها به این رسـوم پـایـبـنـدنـد، امـا حالا خیلی‌ها دنبال اسم متفاوتی هستند. دنبال اسمی كه تا حالا كسی روی بچه‌اش نگذاشته است!

خانواده‌ها ترجیح می‌دهند كه میان نام و نام‌خانوادگی كودكشان هماهنگی وجود داشته باشد. این ارتباط ممكن است به صورت صفتی متناسب با اسم، جزئی از كل، كلمات هم ریشه و هم خانواده یا آهنگ مشابه باشد.

در بعضی خانواده‌ها نام طفل با اقتباس از نام مادر، پدر یا هر دو انتخاب می‌شود. برخی هم تمایل دارند كه فرزندانشان اسامی هم‌آوا یا هم‌معنا داشته باشند و یا این‌كه ابتدای نام تمامی فرزندان یك حرف مشخص بوده یا به یك حرف واحد ختم شود.

بـعـضـی‌وقت‌ها به مناسبت‌های خاص یا بنا به درخواست یا وصیت بزرگان خانواده نامی برای نوزاد در نظر گرفته می‌شود، اما او را به اسم دیگری می‌خوانند كه شهرت نام دارد و در شناسنامه ثبت نمی‌شود.

اسم‌های عجیب و غریب

با مراجعه به سایت اینترنتی ثبت احوال كشور شرایط كامل و لازم برای تغییر اسم را می‌توانید ببینید. در این صفحه ریز به ریز اسم‌هایی را كه امكان عوض كردنشان وجود دارد مشخص كرده و مداركی هم كه برای این كار لازم دارید را به‌شما گفته است.

مثلاً سازمان ثبت احوال گفته اگر این نام‌ها را دارید می‌توانید عوضشان كنید اگرچه بعید است چون خیلی عجیب و غریب هستند.

اسم‌هایی كه موجب هتك حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود مثل عبدالات، عبدالعزی (لات و عزی نام دو بت در مكه معظمه دوران قبل از اسلام است. ) اسم‌های مركب ناموزون مثل: سعید بهزاد، شهره فاطمه و حسین معروف به كامبیز. عناوین اعم از عناوین لشكری یا كشوری یا تركیبی از اسم و عنوان.مثل سروان، سرتیپ، دكتر، شهردار یا سروان محمد و شهردار علی.اگر اسمتان لقب خاصی هم هست می‌توانید عوضش كنید.: ملك الدوله، خان یا شوكت الملك، حاجیه سلطان و سلطانعلی. اسم‌های زننده و مستهجنی كه بر حسب زمان و مكان بدلایل و جهات زیر برای دارنده آن زننده و مستهجن باشد و مراتب به تأیید برسد. بهتر است مثال نزنیم. اسم‌هایی كه معرف صفات مذموم و مغایر با ارزش‌های والای انسانی است. مثل: گرگ و قوچی. اسم‌هایی كه با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبی مردم مغایر باشد.مثل لات، خونریز. اسم‌هایی كه باعث اشاعه و ترویج فرهنگ بیگانه شود مثل وانوشكا، ژاكاردو. اسم‌هایی كه باعث تحقیر اشخاص می‌شود یا معنای لغوی آن در جامعه قابل پذیرش نیست.مثل صد تومانی، كنیز و گدا. اسم‌های نامتناسب با جنس.مثل ماشاءاله برای زن‌ها یا انتخاب نام اشرف و اكرم برای مردان. هم نام بودن فرزند با پدر و یا مادر در یك خانواده. هم نام بودن برادران و یا خواهران در یك خانواده،تغییر اسم كسانی كه نام آنها اسامی ایام هفته جمعه، شنبه و ... باشد.
 
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainment
منبع: hamseda.ir
 
مطالب جالب دیگر:
 فکر می‌کنید طراح لوگوهای گوگل کیست؟! (+عکس)
راز سقوط قطره باران کشف شد!
دست انداختن اوباما به خاطر پوشیدن لباس‌های «گل و گشاد»! (+عکس)
آنجلینا بالاخره رژیمش را شکست!!
مرد بدون صورت، یکی از عجایب پزشکی!! (+عکس)
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X